Stogams perdengti laiko liko iki rudens

2013 m. balandžio 18 d. 07:58
Audrė Srėbalienė („Lietuvos rytas”)
Asbestinio šiferio stogus pasiryžusius pakeisti žmones pastaruoju metu buvo apėmęs nerimas. Stogui perdengti skirtas laikas seko, o darbais užsivertę stogdengiai neįstengė sparčiau suktis. Žemės ūkio ministerija projektams užbaigti skyrė dar pusmetį.
Daugiau nuotraukų (1)
Kone ant 4760 Lietuvos kaimuose esančių namų, kuriuos slėgė senas asbestinio šiferio stogas, šiuo metu iš tolo šviečia nauja danga. Žmonės ją pakeitė naudodamiesi Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemone „Kaimo atnaujinimas ir plėtra”.
Tačiau dar apie 2640 namų šeimininkai nesuskubo užbaigti darbų.
Pastaruoju metu juos buvo apėmusi panika. Mat laiku nesuspėjus perdengti stogo ir pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai būtinų dokumentų parama gali būti sumažinta.
„Ilgai negalėjome perdengti stogo. Buvo neįmanoma prisišaukti stogdengių. Jie buvo apgulti užsakovų.
Kad ir kam skambinome, išgirsdavome atsakymą, kad darbų jie turi iki žiemos”, – pasakojo Utenos rajone, Leliūnų seniūnijoje, gyvenanti Regina Malinauskienė.
Paraišką paramai gauti pagal minėtos priemonės veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas”, kaip ir dauguma kitų kaimo žmonių, ji pateikė pernai pavasarį.
Bet seną asbesto šiferį nuo stogo statybininkai nuplėšė tik priartėjus rudeniui. Vėliau užklojo beasbesčio šiferio plokštėmis ir dingo iki galo nebaigę darbų.
Vieni pradėjo, kiti – baigė
„Žiemą darbų nepaskubinsi. Tad šįmet pavasariop teko ieškoti naujų stogdengių, kurie viską pabaigtų, atliktų apdailos darbus. Matyt, ankstesni meistrai nemokėjo to padaryti, todėl nebepasirodė sodyboje”, – svarstė R. Malinauskienė.
Jos teigimu, patvirtinusi paraišką Nacionalinė mokėjimo agentūra projektui įgyvendinti laiko skyrė iki šių metų gegužės 2-osios. Anot pašnekovės, laikas senka, nerimo daugėja.
„Jau esame užsakę stogvamzdžių. Jei stogdengiai neaptings, gal suskubsime viską baigti laiku”, – nerimavo pašnekovė.
Stogo dangai pakeisti ji jau išleido apie 15 tūkst. litų. Nacionalinė mokėjimo agentūra yra numačiusi skirti 7484 litus paramos, bet ji bus sumokėta tik tuomet, kai darbas bus galutinai baigtas ir, gavę mokėjimo prašymą, viską įvertins agentūros specialistai.
Pasak R.Malinauskienės, jeigu ne parama, jai nebūtų pakakę ryžto stogui perdengti. Senas šiferis buvo kiauras, lietaus vanduo skverbdavosi į vidų, o didesnės liūtys apliedavo ir sienas kambariuose.
Panikuoti nebereikia
Žmonėms, kurie yra paprašę paramos asbestinio šiferio stogams perdengti ir nesuskubo to padaryti, nerimą prigesino žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.
Kovo pabaigoje jis pasirašė įsakymą ir pratęsė laiką, per kurį asbestinių stogų dangos keitimo projektus įgyvendinantys kaimo gyventojai gali užbaigti darbus.
Anksčiau projekto įgyvendinimo terminas negalėjo viršyti 12 mėnesių.
Dabar žmonės turi galimybę jį užbaigti per 18 mėnesių nuo dienos, kai sulaukė žinios apie paskirtą paramą.
Tie paramos gavėjai, kurie nori pratęsti paraiškoje numatytą projekto įgyvendinimo terminą, turi pateikti prašymą Nacionalinei mokėjimo agentūrai.
Dauguma projektų baigėsi
Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra” veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas” kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negali viršyti 10 tūkst. litų.
Iš viso pagal minėtą veiklos sritį įgyvendinami 7405 projektai. Juose prašoma paramos suma siekia 46,46 mln. litų.
Šių metų kovo pabaigos duomenimis, 4759 paramos gavėjai jau pateikė mokėjimo prašymus ir gavo paramos lėšų. Jiems išmokėta 23,2 mln. litų.
Reikliausi –kauniečiai
Daugiausia paraiškų pagal programos priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra” 2012-aisiais pateikė Panevėžio ir Kauno apskrities gyventojai.
Panevėžio apskrityje asbestinius stogus pasikeitė ar darbus jau baigia 1038 žmonės. Šiame regione pareiškėjams jau išmokėta 3,07 mln. litų paramos.
Kauno apskrityje nauji stogai šviečia ant 1011 namų. Jų šeimininkams skirta 3,2 mln. litų paramos.
Mažiausiai stogų perdengė suvalkiečiai – 488. Todėl panaudojo ir mažiausiai paramos – 1,6 mln. litų.
Ne itin aktyvūs buvo ir žemaičiai. Telšių apskrityje namų dangą pakeisti ryžosi 540 gyventojų. Jiems paramos skirta apie 2 mln. litų.
Įžvelgia paramos naudą
Žemės ūkio ministerija, siekdama išsiaiškinti, ar sklandžiai įgyvendinama Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra” veikla „Asbestinių stogų dangos keitimas”, užsakė namų stogą keičiančių gyventojų apklausą.
Iš viso apklausta 814 asmenų, pasinaudojusių ar dar besinaudojančių teikiama parama asbestiniams stogams atnaujinti.
Tyrimas atskleidė, kad apie paramą, teikiamą asbestiniams stogams pakeisti, dauguma apklaustųjų (83,8 proc.) sužinojo iš žiniasklaidos.
Maždaug 8 proc. jų apie atsiradusias galimybes perdengti stogus informacijos gavo iš rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus darbuotojų.
Dešimtadalis jų tokios žinios sulaukė iš kaimynų, draugų, pažįstamų žmonių.
4,2 proc. teigė, kad jiems informacijos suteikė Žemės ūkio ministerijos darbuotojai, 2,2 proc. apklaustųjų – kad bendruomenės pirmininkas.
Beveik dviem trečdaliams apklaustų žmonių, įgyvendinusių projektus, nekilo jokių sunkumų. Pasinaudoti priemonės parama jie patartų ir savo kaimynams.
Kone trečdalis (27 proc.) apklausoje dalyvavusių žmonių nurodė, kad jų kaime ar miestelyje šios priemonės teikiama parama pasinaudojo 1–2 žmonės.
Beveik ketvirtadalio respondentų (24 proc.) teigimu, jų kaime parama pasinaudojo 3–5 žmonės. Kad jų kaime parama pasinaudojo 6–10 žmonių, nurodė 13,5 proc. apklaustųjų.
Daugumos respondentų nuomone, per 12 mėnesių projektą įgyvendinti įmanoma. Nurodžiusiųjų (tokių buvo 11 proc.), kad šis laikas per trumpas, buvo klausiama, koks jis turėtų būti.
Vieniems atrodė, kad tinkamesnis 18 mėnesių terminas, kitiems – kad būtų geriausia, jei projektui įgyvendinti būtų skiriama pora metų.
Beveik visi respondentai teigė, kad jų paraiškos buvo įvertintos per priemonės taisyklėse nustatytus terminus. Nacionalinės mokėjimo agentūros darbą jie įvertino teigiamai.
Daugiau nei penktadalis apklaustųjų, pasinaudojusių parama pagal priemonės veiklą „Asbestinių stogų keitimas”, teigė, kad skiriamos paramos dydis yra pakankamas.
Sunkumų nekilo
Beveik du trečdaliai (66 proc.) apklaustų žmonių patikino, kad įgyvendinant projektą viskas vyko sklandžiai.
Iš tų, kuriems kilo keblumų, 10 procentų respondentų nurodė, kad buvo sunku parengti visus reikiamus dokumentus paramai gauti. 8 proc. pasigedo išsamesnės informacijos apie teikiamą paramą asbestiniams stogams keisi.
4,2 proc. respondentų kilo problemų, kai pažymoje nurodytas sunaikinti išgabento asbesto kiekis nesutapo su asbesto turinčių gaminių inventorizacijos ataskaitoje nurodytu kiekiu.
2,7 proc. respondentų buvo nelengva atitikti visus reikalavimus paramai gauti.
Parama pasiekė per keletą savaičių
Utenos rajone, Antalgėje, gyvenanti Laima Pinkevičienė ant stalo paklojo dokumentų, tarp kurių – ir stogo keitimo išlaidų deklaracija.
Paraišką gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę, skirtą asbestinio šiferio stogams perdengti, ji pateikė pernai balandį. Ir netruko sulaukti pritarimo. Tačiau tol, kol kitur baigę darbus stogdengiai pasiekė jos namus, atėjo ruduo.
Statybinėms medžiagoms moteris išleido 10 tūkst. litų. Pernai lapkričio pabaigoje, kai užmokestį už darbą gavę stogdengiai išsigabeno savo kopėčias, ji pateikė mokėjimo prašymą Nacionalinei mokėjimo agentūrai.
Gruodį pagal minėtos programos priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra” už pakeistą asbestinio stogo dangą ji jau gavo 5 tūkst. litų paramos.
Mūrinį namą gyvenvietėje L. Pinkevičienės šeima pasistatė 1976-aisiais.
Senas asbestinis šiferis ilgainiui apaugo samanomis, galiausiai prakiuro. Kaskart, liūčiai užėjus, iš pastogės į sustatytus indus žliaugiantį vandenį tekdavo tampyti kibirais.
„Jei ne parama, namų stogas ir šiandien būtų buvęs tas pats, kiauras lyg rėtis, – kalbėjo L.Pinkevičienė. – Parašiau prašymą. Nors iki tol nė karto nebuvau prašiusi paramos, netikėjau, kad ją galima nesunkiai gauti. Šiek tiek sutrikau sulaukusi geros žinios.”
Teikdama paraišką antalgiškė vietoj senojo šiferio planavo dengti beasbesčio šiferio dangą, bet vėliau apsigalvojo.
„Nacionalinė mokėjimo agentūra suteikė galimybę pasirinkti kitokią dangą. Pirkau ją skardinę, plieninių čerpių imitacijos”, – agentūros lankstumu pasidžiaugė pašnekovė.
Nuo stogo nuimto asbestinio šiferio susikaupė apie 2,6 tonos. Už jį Utenos regiono atliekų tvarkymo centrui moteris sumokėjo 428 litus (po 135 litus už jo toną). Pusė šių išlaidų pagal tuometes priemonės įgyvendinimo taisykles buvo kompensuota.
Užs. Nr. 13K615-12
stogaskaimasasbestinis šiferis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.