Kodėl taksi virsta automobilių nuoma

2013 m. kovo 25 d. 18:25
Aida Murauskaitė
Pernai Vilniaus taksi bendroves krėtė ir policijos pareigūnai, ir mokesčių inspektoriai. Nusižengimų banga neslūgsta ir šiemet. Mokesčių prievaizdai, tikrindami vieną dispečerinės paslaugas teikiančią sostinės įmonę, nustatė, kad 21 taksi vairuotojas, vengdamas didesnių mokesčių, skelbėsi teikiantis automobilio nuomos su vairuotoju paslaugą, nors išties ratus po Vilnių suko kaip įprastinis taksi vairuotojas.
Daugiau nuotraukų (1)
Vairuotojams ir šio verslo organizatoriams gresia tūkstantinės baudos.
Kuo skiriasi taksi ir automobilio nuomos paslauga? Antruoju atveju paslaugos gavėjas ir teikėjas turi sudaryti rašytinę sutartį. Be to, tokios paslaugos teikėjai moka mažesnius mokesčius.
Į mokesčių inspektorių akiratį nusižengusi bendrovė pateko nebe pirmą kartą. Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) atstovai joje lankėsi ir pernai. Tada paaiškėjo, kad ši įmonė, tuomet dar teikusi taksi paslaugas, šią veiklą vykdė neturėdama leidimo.
Netrukus po inspektorių vizito bendrovės vadovai atleido visus taksi vairuotojus, o įmonė tapo tiesiog dispečerine.
Šiemet patikrinus bendrovę dar kartą paaiškėjo, kad dispečerinės paslaugomis besinaudojantis 21 taksi vairuotojas deklaruoja teikiantis automobilio nuomos ir vairuotojo paslaugą, nors išties tai tebuvo įprastinė taksi paslauga.
Visiems vairuotojams Vilniaus AVMI surašė administracinių teisės pažeidimų protokolus, iškeltos ir teismui perduotos administracinės bylos dėl neteisėtos veiklos.
Valstybinė mokesčių inspekcija pastaruoju metu nustato vis daugiau piktnaudžiavimo atveju, kai asmenys taksi paslaugų veiklą bando paslėpti po privačių lengvųjų automobilių su vairuotoju nuoma.
„Pažeidėjai dažniausiai pripažįsta padarę pažeidimus, bet nėra linkę atvirauti ir tokio elgesio motyvų inspektoriams neatskleidžia. Tik kartais pasigirsta užuominų apie sudėtingą mokesčių administravimą arba nesąžiningus darbdavius, kurie įtraukia į šešėlinę taksi veiklą.
Tiesa, yra pasitaikę atvejų, kai inspektoriams pradėjus kontrolės veiksmus keli taksistai atsisakė pasirašyti pavedimus ir teikti paaiškinimus, todėl yra prireikę ir policijos pareigūnų pagalbos“, - pasakojo Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Tomas Šileika.
Dažniausiai įkliūva tie taksi vairuotojai, kurie, atvežę į sutartą vietą ir gavę nurodytą pinigų sumą, neišduoda kvitų ar kitų pinigų paėmimą patvirtinančių dokumentų.
Kita dalis vairuotojų dirba be leidimų, suteikiančių teisę vežti keleivius taksi. Automobiliai būna be taksi plafonų, be taksometrų ir priklauso patiems vairuotojams.
Dalis įmonėse dirbančių vairuotojų neturi darbo pažymėjimų, surašytų vežimo paslaugų tarifų, pinigų priėmimo kvitų, o oficialiai deklaravę automobilio nuomos su vairuotoju veiklą nesudaro paslaugos teikimo sutarčių.
2012 m. Vilniaus AVMI atliko 284 taksi įmonių ir fizinių asmenų, įregistravusių individualią veiklą, patikrinimą. Jo metu paaiškėjo, kad taksi paslaugų teikėjai valstybei nebuvo sumokėję 3 milijonų litų mokesčių.
6 taksi įmonių vadovams pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto praturtėjimo. Ligi šiol nustatyta, kad galimo mokesčių vengimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos sistemos padaryta žala valstybei siekia apie milijoną litų. Spėjama, kad tęsiant tyrimą ši suma gali išaugti dar labiau.
Šiais metais pažeidėjams Vilniaus inspektoriai jau surašė 51 administracinių teisės pažeidimų protokolą.
Vilniaus AVMI primena, kad už neteisėtą vertimąsi komercine ūkine veikla Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudą iki 3000 Lt su įrankių (šiuo atveju – automobilių) ir iš šios veiklos gautų pajamų konfiskavimu. Už pakartotinį pažeidimą numatyta bauda iki 6000 Lt. O už neteisėtą veiklą panaudojant nelegaliai dirbančių asmenų darbą gresia bauda iki 10000 Lt su įrankių ir veiklos pajamų konfiskavimu.
Mokesčių inspektoriai ragina vartotojus skųsti dėl netinkamai suteikiamų pervežimo paslaugų VMI nurodomu telefonu. Šiemet sulaukti 54 tokie skambučiai, pernai – 169, 2011-aisiais – 94, 2010 metais – 109.
Praėjusiais metais – pareigūnų šturmas
Vilniaus taksistai į VMI akiratį patenka toli gražu nebe pirmą kartą. Praėjusių metų vasarį inspektoriai su policijos pareigūnais atliko 60 kratų taksi įmonėse, kuriose, kaip paaiškėjo, virė nelegalus verslas.
Tuomet VMI atstovai ir policijos pareigūnai sudavė smūgį dešimtims sostinės taksi bendrovių. Įtariama, kad visoms joms vadovavo 6 asmenys. Taksi įmonėse metų metus virė nelegalus verslas. Skaičiuojama, kad šios įmonės užėmė apie 70 proc. Vilniaus miesto taksi rinkos.
Per kratas rasta ir paimta daugiau kaip 30-ies įmonių buhalterinė apskaita, įvairūs dokumentai, kiti svarbūs duomenys. Įtarta, kad visoms įmonėms per statytinius vadovavo 6 asmenys.
Iš daugiau nei 30 įmonių net 20 jų registruotos 2 adresais.
Pagal VMI surinktus duomenis, vienas sostinės taksi automobilis uždirbdavo vos 20-50 litų per parą. Tačiau realiai maždaug tiek kainuoja viena kelionė iš Vilniaus oro uosto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.