Sveikatos apsaugos ministro žygis prieš privačią mediciną vis labiau panašėja į klasių kovą.
Atrodo, kad masės – ministrą kurstančios viešosios įstaigos – sukilo į kovą su buožėmis privatininkais.
Pareiškęs, kad privačioms klinikoms nevalia net sapnuoti apie sutartis su ligonių kasomis, kad jos nebus sudaromos stacionarinėms paslaugoms atlyginti, ministras pridūrė: laikas būtų riboti ir privatininkų algas.
Nori visuotinės lygiavos
Anot V. Andriukaičio, įvertinus 18 privačių gydymo įstaigų duomenis paaiškėjo, kad jose medikai uždirba nuo 1,026 iki 35 tūkst. litų.
„Jei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto pinigų skiriama ir viešajam, ir privačiam medicinos sektoriui, medikams taip pat turi būti mokama už tai, ką jie padarė – tik už paslaugas, kurios numatytos sutartyse.
Taisyklės visiems turi būti tos pačios”, – kirto ministras.
Algos – nestebuklingos
„Gaila, jog ministrui privati medicina – lyg mirtinas priešas. Juk net ir sunaikinus ją sveikatos sistemos ydos niekur nedings.
Privatininkai panaudoja vos 7 proc. PSDF biudžeto lėšų ir tikrai netgi nesapnuoja tokių algų, apie kokias kalba ministras”, – kartėlio neslėpė Kaune esančio Šilainių šeimos sveikatos centro vadovas, Lietuvos privačių gydymo įstaigų asociacijos valdybos narys Liudvikas Borisevičius.
Jo vadovaujamoje klinikoje dirba tik šeimos gydytojai.
Jų algos priklauso nuo mediką pasirinkusių pacientų skaičiaus, krūvio, suteiktų skatinamųjų paslaugų.
Mėnesio atlyginimas, atskaičiavus mokesčius, sukasi apie 1000–3500 litų.
Paprastai didelės algos, perkopiančios 3 tūkstančius litų, privačiame sektoriuje mokamos tik aukšto lygio specialistams, dažniausiai – chirurgams, dirbantiems didžiosiose privačiose klinikose. Daugiausia uždirba medikai, atliekantys sudėtingas operacijas.
Neturi teisės kištis
Šiauliuose esanti „Senojo bokšto” klinika – viena iš tų, kurią ką tik pasiekė ministro užmojai riboti privačiai dirbančių medikų algas.
„Gal tai tik kalbos?” – nustėro šios klinikos direktorius Tadas Kondratavičius.
Juk dėl darbo užmokesčio tariasi tik darbuotojas ir darbdavys. Kaip gali į individualios įmonės ar bendrovės ūkinę veiklą kištis ministerija?
Anot pašnekovo, medikų atlyginimai – skirtingi.
Ausų, nosies ir gerklės gydytojas per dieną konsultuoja po keletą pacientų, o kardiologui ar endokrinologui tenka gerokai didesnis darbo krūvis, tad didesnė ir alga.
T.Kondratavičiaus nuomone, ministerijos užmojai riboti privačiai dirbančių medikų algas apskritai dvelkia absurdu.
Tai neišvengiamai pažeistų ir žmogaus teises, ir Konstituciją, ir Darbo kodeksą.
„Taip, yra viešosios įstaigos Šiaulių ligoninės vadovas, apie kurio milžinišką algą seniai kalbama. Tai tikriausiai žino ir ministras.
Bet kaip ministerija gali reguliuoti privačiame sektoriuje dirbančio vadovo atlyginimą?
Juk, tarkime, man algą nustatė bendrovės akcininkai, įvertinę gebėjimus ir darbo krūvį”, – kalbėjo pašnekovas.