Ar lietuviams pavyks išplėšti verslą iš vokiečių rankų?

2013 m. vasario 21 d. 17:53
Audrė Srėbalienė
70 mln. litų investicijų ir iš Vokietijos į Lietuvą perkelta gamyba? Tokius ateities planus Lietuvoje rengia „Thermo Fisher Scientific“. Kompanijos atstovai to neneigia, tačiau daugiau komentuoti atsisako. 
Daugiau nuotraukų (1)
Kol kas žinios apie JAV įmonės „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio plėtrą - mįslingos, bet kartu džiuginančios. Jos atstovai, kol nėra sukirsta rankomis dėl sprendimo, neatskleidžia derybų kortų. Investicijos Lietuvai reikalingos kaip gėlas vanduo. O mūsų šalies biotechnologijų įmonės investuotojams yra ypač patrauklios. Maždaug prieš pusmetį JAV įmonės „Thermo Fisher Scientific“ molekulinės biologijos padalinys Vilniuje atidarė Molekulinės biologijos mokslų kompetencijų centrą.
Taip 2010-aisiais „Thermo Fisher Scientific“, įsigijusi biotechnologijų bendrovę „Fermentas“, vainikavo investicijas Lietuvoje.
JAV kompanija į šį centrą investavo 34 mln. litų. Dar 7,1 mln. litų projektui skirta ES paramos.
Prakalbo apie plėtrą „Thermo Fisher Scientific“ viceprezidentas Alanas Malusas per atidarymą užsiminė, kad įmonės padalinys Vilniuje dėmesį sutelkė į mokslo tyrimus, kurie skirti klientų – universitetų, pasaulio farmacijos, biotechnologijų įmonių - geidžiamiausiems produktams sukurti.
„Atsižvelgdama į sparčiai didėjantį tam tikrų bioproduktų poreikį, „Thermo Fisher Scientific“ yra numačiusi Lietuvoje dar plėsti jų gamybą. Todėl svarstoma tolimesnių investicijų galimybė.
Plėsdami čia veiklą, galime geriau aptarnauti klientus visoje Europoje. Iš Lietuvos mums atsiveria ir naujos galimybės Eurazijoje.
Lietuva mums yra patraukli ir dėl konkurencingų sąnaudų“, - tuo metu apie investicijų motyvus kalbėjo A. Malusas.
Atrodo, kad šiuo metu tai ir vyksta.
Įmonės - patrauklios „Pagaminta Lietuvoje“. Toks užrašas ženklina molekulinės, baltymų ir ląstelių biologijos produktus, kuriuos į rankas paima įvairiausių pasaulio universitetų mokslininkai.
Vilniuje esantis „Thermo Fisher Scientific“ padalinys jais aprūpina ne tik universitetus, bet ir pasaulio farmacijos, biotechnologijų įmones, ligoninių bei klinikų diagnostikos laboratorijas, aplinkos kontrolės institucijas. „Gyvybinių procesų analizė tarp uždarų mokslo institucijų sienų baigėsi. Tyrimų metodai iš mokslo laboratorijų šiuo metu persikelia į gydymo įstaigų, maisto pramonės įmonių laboratorijas.
O kartu su jais - ir mūsų produktai“, - augančios bioproduktų paklausos priežasčių įžvelgė „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio vadovas Algimantas Markauskas.
Investicijų gausėja
Investicijos į biotechnologijų įmones įgavo pagreitį.
2012-ųjų rugsėjį Vilniuje duris atvėrė bendrovės „Biotechpharma“ mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras.
Į šį centrą buvo investuota apie 56 mln. litų. „Biotechpharma“ svarbiausi užsakovai yra biotechnologijų ir farmacijos bendrovės, mokslo įstaigos. Ir su jais įmonė jau yra pasirašiusi išankstinių sutarčių biofarmacijos paslaugoms teikti, kurių vertė siekia apie 38 mln. litų.
Ne visos Vakarų Europos šalys gali pasigirti teikiančios kompleksines - tyrimų ir gamybos - biotechnologijų paslaugas. Todėl Lietuvos vardas siejamas su didele šios srities kompetencija ir patirtimi.
Lietuvos biofarmacijos įmonės sukuria apie 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Kadangi investicijų į jų plėtrą gausėja, viliamasi, kad iki 2020-ųjų šios srities įmonių kuriamas BVP šoktels iki 2 proc.
Mūsų šalyje veikia 10 biotechnologijų įmonių, iš kurių 8 specializuojasi farmacijoje. „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, bendra šių įmonių metinė apyvarta 2011-aisiais siekė 273 mln. litų.
90 proc. šių bendrovių sukuriamos produkcijos eksportuojama į 70 pasaulio šalių.
Biotechnologijų sektoriaus eksportas pastaruoju metu augo kone pusantro karto greičiau, nei visas kitas. Tarp didžiausių pastarųjų metų investicijų - ir „Sicor Biotech/TEVA Baltics“ biologinių produktų gamyklos plėtra. Į ją investuota 23 mln. litų.
JAV bendrovės investuoja ir į medicinos prietaisų gamybos įmones. 2009-aisiais JAV kompanija „Moog Medical Devices“ į įmonę „Viltechmeda“ investavo 52 mln. litų. Į jos medicinos technologijų centrą vėliau buvo investuoti dar 9 mln. litų.
FermentasInvesticijosVaistai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.