Aukščiausiasis teismas galutinai panaikino prieš aštuonerius metus Marijampolės aplinkosaugininkų neteisėtai išduotą integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą.
Taip pat „Saerimner” nurodyta per tris mėnesius nuo neskundžiamo sprendimo priėmimo nutraukti veiklą Jusevičių kiaulių fermoje.
Tikisi veikti toliau
„Ekonominiu požiūriu šitoks sprendimas yra nenaudingas”, – trumpai nuosprendį įvertino Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.
Tačiau danų valdoma įmonė tikisi gauti naują taršos leidimą. Anot jos vadovų, senojo panaikinimas tam įtakos neturės. Kiaulininkai įsitikinę, kad pasirūpinus leidimu vėl bus galima verstis dabartine veikla.
„Po ilgų diskusijų buvome įtikinti, kad jei norime veikti Jusevičiuose, šio komplekso standartai turi būti aukštesni nei kitų Lietuvoje veikiančių fermų. Netgi aukštesni, nei reikalauja šalies įstatymai.
Jei nekils kliūčių, per teismo numatytą trijų mėnesių laikotarpį mes galime gauti naują leidimą ir dirbti toliau”, – sakė „Saerimner” generalinis direktorius Saulius Leonavičius.
Viltis sieja su Rusija
Pasak jo, įmonė pasirengusi papildomai investuoti apie 2,5 mln. litų, kad aplinkiniams gyventojams sumažėtų iš kiaulių komplekso sklindantis bjaurus kvapas. Šią savaitę „Saerimner” paskelbė apie planus įrengti ne tik biologinius filtrus Jusevičių tvartuose, bet ir biodujų elektrines devyniose iš vienuolikos savo fermų.
Tačiau įmonė neketina plėsti verslo Lietuvoje.
„Naujų fermų nestatome, plėtra numatyta tiktai Rusijoje. Jei žmonės nenori, tai ir nereikia. Juk per prievartą mielas nebūsi”, – aiškino S. Leonavičius.
Pasiskundė šeši gyventojai
Ieškinį teismui pateikė 6 Jusevičių gyventojai, seniai besipiktinantys fermos skleidžiamais kvapais.
Kaimo bendruomenės pirmininko Alfonso Vasiliausko teigimu, nuo 1976 metų veikiantis kiaulių kompleksas kliūva tik keliems žmonėms.
„Mūsų kaime – 500 gyventojų, o ieškinį pateikė 6, net ne visi gyvenantys Jusevičiuose.
Šis kiaulių kompleksas yra didžiausias mūsų darbdavys”, – sakė A. Vasiliauskas.