Kaip žmonės vertina teisėsaugos pareigūnų elgesį?

2012 m. gruodžio 5 d. 18:06
Gintautas Valickas
* * *
Daugiau nuotraukų (1)
Subjektyvų teisingumo jausmą lemia tokie svarbiausi veiksniai: galimybė pareikšti savo nuomonę, teisėjo ar kito pareigūno neutralumas, elgesio etiškumas, ginčo šalių informavimas apie konflikto sprendimo būdus, apeliacijos galimybė ir panašiai.
Vienas iš Vilniaus Universiteto atlikto tyrimo (jį parėmė Lietuvos mokslo taryba) tikslų - įvertinti teisėjų ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų elgesio atitiktį procedūrinio teisingumo reikalavimams, taip pat šios atitikties pokyčius (palyginti su 2004 m. duomenimis), rašo Vilniaus universiteto žurnalas „Spectrum“.
Tyrimo metu stebėjome 57 baudžiamųjų bylų teismo posėdžius, be to, apklausėme 73 nuteistuosius ir 55 nukentėjusiuosius nuo nusikalstamos veiklos.
Teismo posėdžių stebėjimo rezultatai parodė, kad teisėjų elgesio atitiktis procedūrinio teisingumo reikalavimams skirtingose situacijose yra labai įvairi (svyruoja nuo 1,8 iki 93 proc.).
Kaip ir 2004 metais, ši atitiktis priklauso nuo to, kaip procedūrinio teisingumo reikalavimai suformuluoti procesiniame įstatyme: teisiškai reglamentuotose situacijose teisėjų elgesys atitinka procedūrinio teisingumo reikalavimus 70,8 proc. atvejų, tačiau kai įstatymas nereglamentuoja situacijų, teisėjų elgesys ati tinka procedūrinio teisingumo reikalavimus tik 30,6 proc. atvejų.
Kai kuriais atvejais teisėjai nevykdo net ir detalių procesinio įstatymo reikalavimų. Tokie baudžiamojo proceso „supaprastinimai“ dažniausiai susiję su kaltinamojo teisių išaiškinimu (pvz., rečiausiai buvo išaiškinama nušalinimo teisė - tik 52,6 proc. atvejų, teisė į gynybą - 82,5 proc. atvejų, teisė pasakyti paskutinį žodį - 84,2 proc. atvejų ir pan.).
Kitas teisėjų elgesio vertinimo šaltinis buvo nuteistieji, t. y. asmenys, pralaimėję bylą (jų įsitikinimas, kad byla buvo sprendžiama teisingai, gali būti svarbus „buferis“, kuris sušvelnina nepalankaus sprendimo poveikį).
Nors beveik pusė nuteistųjų teis ėjų elgesį vertina kaip daugiau ar mažiau teisingą, tačiau, jų manymu, ne visi teisėjai laikosi procedūrinio teisingumo reikalavimų (pvz., 45,2 proc. nuteistųjų nurodė, kad jie negalėjo daryti poveikio teismo procesui, 49,3 proc. - kad teisėjas demonstravo savo išankstinę nuomonę, 11,0 proc. - kad nebuvo išaiškinta nė viena teisė, 77,8 proc. - kad teisės buvo išaiškintos formaliai).
Kartu reikia pasakyti, kad teisminį bylos nagrinėjimą, palyginti su ikiteisminiu tyrimu, nuteistieji vertino pozityviau. Pavyzdžiui, tik daugiau kaip trečdalis nuteistųjų ikiteisminio tyrimo pareigūnų elgesį vertino kaip daugiau ar mažiau teisingą (42,9 proc. tiriamųjų nurodė, kad pareigūnai neatsižvelgė į jų prašymus, 47,9 proc. - kad jiems nebuvo išaiškinta nė viena teisė, 4 5,2 proc. - kad jiems buvo daromas spaudimas, 57,5 proc. - kad pareigūnai elgėsi šališkai ir pan.).
Galiausiai trečiasis teisėjų elgesio vertinimo šaltinis buvo nusikaltimo aukos. Nors daugiau kaip du trečdaliai nusikaltimo aukų vertina teisėjų elgesį kaip daugiau ar mažiau teisingą, ir jos mano, kad ne visi teisėjai laikosi procedūrinio teisingumo reik alavimų (pvz., 47,3 proc. atvejų nukentėjusieji negalėjo daryti poveikio teismo procesui, 40 proc. - tik iš dalies galėjo išsakyti savo nuomonę, 21,8 proc. - neturėjo galimybės teismo metu pateikti prašymų ir pan.).
Be to, nusikaltimo aukų teises ir atsakomybę už melagingus parodymus teisėjai dažniausiai išaiškindavo formaliai.
Panašiai kaip ir nuteistieji, nusikaltimų aukos teisėjų elgesį, palyginti su ikiteisminio tyrimo pareigūnų, vertina kaip teisingesnį.
Tik apie pusę nusikaltimo aukų ikiteisminio tyrimo pareigūnų elgesį vertino kaip daugiau ar mažiau teisingą (47,3 proc. atvejų pareigūnai nepaaiškino tiriamiesiems teisinio parodymų davimo pagrindo, 38,1 proc. - ignoravo arba neatsižvelgė į jų prašymus, 36,4 proc. - elgėsi neetiškai ir pan.).
Be to, 65,7 proc. atvejų nukentėjusiųjų teisės, 63,4 proc. - pareigos, 39,5 proc. - atsakomybė už melagingus parodymus ikiteisminio tyrimo pareigūnų buvo išaiškinta formaliai.
Kadangi pareigūnų (visų pirma ikiteisminio tyrimo) elgesys su nusikaltimo aukomis gana dažnai neatitinka procedūrinio teisingumo reikalavimų, o jų veiksmai suprantami kaip formalūs, išlieka nemaža tikimybė, kad nusikaltimo aukos, susidurdamos su teisėsaugos sistema, gali patirti antrinę žalą (pirminę žalą jos patyrė dėl įvykdyto nusikaltimo).
Per pastaruosius metus įvyko teigiamų teisėjų elgesio pokyčių - šiuo metu jų elgesys, palyginti su 2004 m., statistiškai reikšmingai labiau atitinka procedūrinio teisingumo reikalavimus (palyginus 2004 m. ir 2011 m. nuteistųjų apklausos duomenis, nustatyt a tendencija, kad ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai dabar labiau laikosi procedūrinio teisingumo reikalavimų, tačiau šie pokyčiai nėra tokie reikšmingi kaip teisėjų).
Gauti rezultatai džiugina, bet kartu verčia kalbėti apie mūsų šalyje susidariusią paradoksalią situaciją: viena vertus, teisėjų elgesio atitiktis procedūrinio teisingumo reikalavimams didėja, todėl turėtų didėti ir žmonių pasitikėjimas bei pasitenkinimas teisėjų ir teismų darbu; kita vertus, viešųjų apklausų rezultatai rodo, kad žmonių pasitikėjimas teismais mažėja.
Mūsų manymu, tokiai paradoksaliai situacijai galėjo turėti įtakos keletas veiksnių: a) daug viešųjų apklausų dalyvių nebuvo tiesiogiai susidūrę su teismais; b) pasireiškia žmonių vertinimų inertiškumas - suformuota neigiama nuomonė neleidžia jiems pastebėti teigiamų teisėjų darbo pokyčių; c) taikomos viešųjų apklausų metodikos lemia daugiau ar mažiau iškreiptus rezultatus.
Nors nustatyta teigiamų teisėjų elgesio pokyčių, tačiau jų elgesio atitiktis procedūrinio teisingumo reikalavimams vis dar yra nepakankama (kol kas išlieka gana dideli esamo ir siektino elgesio skirtumai).
Todėl reikalingos tolesnės pastangos siekiant padidinti teisėjų elgesio atitiktį procedūrinio teisingumo reikalavimams ir atitinkamai - žmonių pasitikėjimą teisėjais bei teismais.
Siekiant šio tikslo turėtų būti rengiami specialūs teisėjų (ir kitų teisėsaugos pareigūnų) mokymai, kad jie galėtų kuo tiksliau suprasti ne tik teisinius, bet ir psichologinius savo veiksmų padarinius (pvz., pareigūnai galėtų būti mokomi, kaip reikėtų bendrauti su kaltinamaisiais (teisės pažeidėjais), nukentėjusiaisiais ir liudytojais, koks yra procedūrinio teisingumo vaidmuo siekiant užtikrinti žmonių paklusnumą įstatymams ir pareigūnų sprendimams, kokios procedūros žmonių paprastai suprantamos kaip teisingos, kokius efektus jos sukelia ir pan.).
Be to, teismų administracija turėtų siekti, kad teismuose būtų taikomos priemonės, skatinančios žmonių suvokiamą procedūrinį teisingumą (pvz., parengiamos informacinės brošiūros, kuriose būtų pateikiama informacija apie teismo proceso ypatumus ir bylininkų teises, internetiniai puslapiai, kuriuose žmonės galėtų surasti jiems reikalingos informacijos ir gauti konsultacijas arba atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus), taip pat turėtų būti imamasi analogiškų pastangų (parengiami informaciniai biuleteniai ir / ar internetiniai puslapiai) siekiant, kad teismų darbuotojai suprastų procedūrinio teisingumo svarbą ir stengtųsi laikytis procedūrinio teisingumo principų.
Galiausiai pačiose teisėsaugos institucijose turėtų būti laikomasi procedūrinio teisingumo reikalavimų, nes tyrimų duomenys leidžia manyti, kad pareigūnai, bendraudami su žmonėmis, labiau laikysis procedūrinio teisingumo principų tada, kada jie savo organizacijoje patys patirs teisingumą ir pagarbą (kitaip tariant, jeigu pareigūnai mano, kad jų vadovybė laikosi teisingumo principų ir elgiasi pagarbiai, tada didėja tikimybė, kad jie taip pat elgsis ir su žmonėmis).
* * *
Gintautas Valickas yra Vilniaus Universiteto Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros profesorius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.