Lietuvis verslininkas: „Konkurentų mes neturime“

2012 m. rugsėjo 2 d. 15:46
Aurimas Abišala
Per pusę metų sukurti daugybės milijonų vertą projektą, gauti užsakymus iš viso pasaulio ir įkurti moderniausią regione laboratoriją. Pasirodo, tokie dalykai įmanomi ne tik užjūryje, bet ir Lietuvoje – reikia tik trupučio sėkmės ir nelaukti „geresnių laikų“.
Daugiau nuotraukų (1)
Mokslininkas ir verslininkas Augustinas Vizbaras renginyje „Hub Camp“, skirtame verslumo skatinimui, pasidalijo istorija, kaip jis su dviem broliais įkūrė aukštųjų technologijų įmonę „Brolis Semiconductors“.
Prieš įkūrimą buvo visko – laikina emigracija, nervingas laukimas ir prarasti partneriai, tačiau galų gale brolių svajonė, pradėta auginti dar studijuojant, pavirto sėkmingu verslu, praktiškai neturinčiu konkurencijos visame pasaulyje.
Idėją brandino Vokietijoje
Du broliai dvyniai Augustinas ir Kristijonas Vizbarai Vilniaus universitete studijavo fiziką, ten ir susipažino su puslaidininkiais. Nors fizikos mokslai jiems patiko, tačiau fiziko ir chemikės šeimoje augę broliai jautė, kad Lietuvoje turima įranga riboja jų fantaziją.
Po kelių metų broliai įstojo į fizikos magistrą Švedijoje, kurį užbaigė jau būdami Vokietijoje. Anot Augustino, Vokietija buvo pasirinkta natūraliai – kaip puslaidininkių ir aukštųjų technologijų lyderė Europoje.
Vokietijoje jaunieji mokslininkai susipažino su naujausiomis technologijomis ir pradėjo generuoti idėjas ir naujus produktus, taip pat ten užbaigė doktorantūrą. „Vokietijoje buvo fantastiškos sąlygos dirbti ir realizuoti save“, - prisiminė A. Vizbaras, pridėdamas, kad doktorantūra buvo neįtikėtinai sėkminga – vietoje ten įprastų kelių darbų, broliai parašė kelioliką ir pritraukė įvairių įmonių ir mokslo institucijų dėmesį.
„Doktorantūros metu jau pradėjome galvoti, kaip realizuoti savo produktus. 2010 metais pabaigoje nutarėme įkurti įmonę, susitikę su vyresniu broliu Kristijonu. Brolis reagavo paprastai – reikia 1 ar 20 mln. eurų?“ , - kvatojo A. Vizbaras.
Verslą sukūrė per pusmetį
Nors žvelgiant atgal, atrodo, kad viskas įvyko akimirksniu, tačiau A. Vizbaras atsiminė, kad iš pradžių viskas buvo labai sudėtinga. Kadangi būsimajam verslui pradėti reikėjo maždaug 10 – 30 mln. litų, jiems reikėjo investuotojo, kuris padengtu šias išlaidas.
„Pirmas investuotojas „mėtėsi“, todėl su juo nustojome bendradarbiauti. Tiesiog buvo taip, kad su juo viską aptardavome, o po kelių savaičių susitikę viską turėdavome derinti iš naujo. Iš esmės tuomet progresas buvo žingsnis į priekį – du žingsniai atgal“,- sakė A. Vizbaras.
Antras brolių rastas investuotojas buvo labai turtingas ir su entuziazmu ėmėsi jam naujos veiklos. Po kurio laiko jis suprato, kad jam dar trūksta daug žinių, taigi jis nutarė nebendradarbiauti su Vizbarais.
„Tuomet buvome gana puolę morališkai, tačiau bent jau šis investuotojas padėjo mums sukurti gerą verslo planą, pagaliau turėjome pamatą savo veiklos pradžiai“, - pasitraukusį partnerį geru žodžiu minėjo A. Vizbaras.
Tuomet broliai nutarė griebtis paskutinio šiaudo – ES paramos. Kadangi iki paramos prašymo termino pabaigos tais metais buvo likę tik kelios savaitės, Vizbarams teko prie projekto sėdėti per naktis. „Iš ES prašėme trijų milijonų, o gavome pusantro. Tačiau kaip už dvi savaites rašymo, visai neblogai“, - juokavo A. Vizbaras.
Kai jau atrodė, kad jaunas verslas taip ir nepajudės iš mirties taško, atsirado pagalba iš rizikos investicijų grupės „LitCapital“. Gavus pinigų iš šios grupės ir parašius papildomą projektą ES lėšoms gauti, viskas pradėjo eitis kaip per sviestą.
Puslaidininkių lazerių ir molekulinio pluoštelio auginimo darbus ketinama pradėti šių metų rudenį. Broliai sako, kad užsakymų savo produkcijai gauna iš viso pasaulio – taip yra todėl, kad beveik niekas daugiau neteikia tokių paslaugų.
„Mes visus aplenkėme ir šiuo metu neturime konkurentų. Kalbėjome su amerikiečiais, jie sakė, kad JAV tokį verslą sukurti reiktų dvejų metų, o mes apsisukome per pusmetį. Iš tiesų labai skubėjome, nes matėme, kad idėjai realizuoti laikas yra puikus, nes rinka tam pasirengusi.
Artimiausi konkurentai – Vokietijoje. Manau, kad jie bijo mūsų, nes patys dar tokių kristalų auginimo technologijų neturi.“, - demonstruodamas bene vienintelį regione molekulinio pluoštelio auginimo reaktorių, kainuojantį per 6 mln. litų, pasakojo A. Vizbaras.
Brolių įmonėje kuriami produktai aplinkosaugai, medicinai, automobilių pramonei ir moksliniams tyrimams. A. Vizbaras pastebėjo, kad svarbiausia naujai įmonei – žinoti, kada įžengti į rinką.
„Reikia atsargiai įvertinti, kada bus galima pritaikyti savo produktą – reikia nepavėluoti, tačiau ir nebūti pernelyg ankstyvam. Apie anglies vamzdelius jau 10 metų kalba, kad jie pakeis pasaulį, tačiau tai ir liko šnekomis“, - užbaigė pašnekovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.