Lengvatinių mokesčių zonose laikomos pinigų sumos gerokai viršija net ir JAV bendrąjį vidaus produktą. Jos siekia nuo 21 iki 32 trilijonų dolerių.
Taip skelbiama nevyriausybinės organizacijos „Tax Justice Network” ataskaitoje, kurią parengė buvęs pasaulinės tyrimų ir konsultacijų bendrovės „McKinsey” analitikas Jamesas Henry.
Paklaida, žinoma, didžiulė. Tačiau net jeigu tikrasis skaičius – mažesnis, šios sumos išties įspūdingos. Juolab kad „Tax Justice Network” skaičiavo tik pinigus: ataskaitoje nieko neskelbiama apie turtuolių lengvatinėse mokesčių zonose laikomas jachtas, įsigytas prabangias vilas ar kitokį turtą.
Savaime suprantama, jog šių milijonierių ar milijardierių gimtosiose šalyse mokesčių buvo išvengta, perkėlus finansus kitur.
Todėl neatsitiktinai studijos autorius J.Henry visa tai pavadino juodžiausia pasaulio ekonomikos skyle.
Tiesa, tai nereiškia, kad visi lengvatinių mokesčių zonose laikomi pinigai yra nelegaliai uždirbti. Tiesiog daugelio šalių įstatymai nedraudžia verslo valdymą perkelti kitur, neįpareigoja teikti ataskaitų ir mokėti mokesčių.
Anot J.Henry, daugiausia bėdų dėl verslininkų bėgimo į lengvatinių mokesčių zonas patiria besivystančios šalys.
Daugelio jų valstybės skola yra mažesnė nei iš šalies išplukdytos pinigų sumos.
„Tax Justice Network” skelbia, kad ne savo valstybėse turto visame pasaulyje turi apie 10 mln. žmonių.
Tačiau lengvatinių mokesčių zonose laikomų finansų didžioji dalis priklauso tik nedidelei daliai pačių turtingiausių.
Tiesa, ta dalis ne tokia maža – apie 100 tūkstančių.
Beje, užsienyje esančio turto vertė nuolat didėja. Vien dėl palūkanų, dividendų ir kitokio kapitalo prieaugio ji per metus pakyla maždaug 630 milijardų JAV dolerių.
Savaime suprantama, kad tose valstybėse, iš kur šis kapitalas atkeliavo, jokie mokesčiai nemokami. („Reuters”, LR)
Mėgina kovoti net baudomis
Lengvatinių mokesčių zonomis daug kas laiko ne tik Maršalo Salas, Panamą, Bahamas ar kitas egzotiškas valstybes, bet ir, pavyzdžiui, Šveicariją ar Lichtenšteiną.
Dėl šiose šalyse galiojančių bankininkystės paslapčių plūsta mokesčių vengėjai iš užsienio.
Tiesa, su tokiomis tendencijomis kovojama. Antai JAV įsūdė baudų reikalingų dokumentų neatskleidusiems šveicarų bankams.
O vokiečiai paslapčia iš Lichtenšteino ir Šveicarijos bankininkų yra įsigiję sąrašų apie šios šalies piliečių užsienyje laikomas sumas.