Pirmadienis buvo paskutinė diena, kada Vilniaus apygardos teismo sprendimu „Kauno grūdai“ galėjo išsivežti jiems priklausančias vištas iš bankrutuojančio paukštyno.
Nors „Kauno grūdai“ kreipėsi į teismą prašydami skirti dvigubai daugiau laiko, teismas nespėjo šio prašymo apsvarstyti. Vis dėlto Apeliacinis teismas dar turės įvertinti, ar reikalavimas per 14 dienų išvežti visas „Kauno grūdams“ priklausančias vištas buvo teisėtas, nes teisininkų teigimu, toks sprendimas prieštarauja įstatymams ir nusistovėjusiai teismų praktikai.
„Mobilizavome visas grupės įmones ir partnerių pajėgas – padarėme neįmanomą. Lietuvoje ir aplinkinėse šalyse dar niekam nėra pavykę per tokį trumpą laiką pervežti tokio milžiniško kiekio vištų – nuoširdžiai didžiuojuosi mūsų komanda, kuri negailėdama jėgų ir neskaičiuodama darbo valandų ėmėsi įgyvendinti šį absurdišką reikalavimą. Dar kartą parodėme, kad gerbiame ir laikomės teismo sprendimų, kad ir kokie ciniški jie bebūtų”, – sako Tautvydas Barštys, „Kauno grūdų“ valdybos pirmininkas.
Pasak „Kauno grūdų“ vadovo, mažiau nei pusė vištų pulkų buvo parduota ir išgabenta į Lenkiją bei Latviją, likusi dalis pervežta į kitus „Kauno grūdams“ priklausančius paukštynus. Preliminariais duomenimis, „Kauno grūdų“ patirti nuostoliai dėl taikytos ypatingos skubos dar labiau išaugo.
Specialistų vertinimu, Vievio paukštyne šiuo metu liko nedidelis kiekis vištų ir tos pačios jau yra senos – jų produktyvumo periodas netrukus baigsis. Užveisti naujus vištų pulkus ir sukurti nuoseklų kiaušinių rinkimo ciklą dėl biologinių procesų paukštynui gali užtrukti apie pusantrų metų.
Į teismą prašydamas įpareigoti „Kauno grūdus“ per ypatingai trumpą laiką – 14 dienų – išvežti visas „Kauno grūdams“ priklausančias vištas kreipėsi Vievio paukštyno bankroto administratoriaus UAB „Valeksa“.
Teisininkų teigimu, įsigilinus į dokumentus tapo akivaizdu, kad šiuo kreipimusi buvo siekiama visiškai kitų – neteisėtų ir nepagrįstų – tikslų, o pateiktas ieškinys – tik priedanga.
„Tikriausiai neatsitiktinai paukštyno administratorius jau pačią pirmąją dieną, kai tik įsigaliojo jo prašytas reikalavimas išgabenti vištas, atsiuntė raštą ir pasiūlė „Kauno grūdams“ iš jų nupirkti visas jiems priklausančias vištas, esančias Vievio paukštyne.
Tačiau administratoriaus siūloma kaina neatitiko šiandien rinkoje galiojančių kainų, todėl „Kauno grūdai“ pasiūlymo nepriėmė. Toks elgesys, mūsų vertinimu, labai panašus į piktnaudžiavimą teise“, – pabrėžia Mindaugas Jablonskis, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous” advokatas.
Kaip pastebi teisininkai, Vilniaus apygardos teismas negalėjo pritaikyti paukštyno bankroto administratoriaus prašytų laikinųjų apsaugos priemonių, nes šis sprendimas jau faktiškai išsprendė ginčą, jo net nepradėjus nagrinėti iš esmės.
Taip pat teismas turėjo atsižvelgti ir į faktą, kad birželio 20 d. administratorius pranešė „Kauno grūdams“ vienašališkai, be kreditorių komiteto ar susirinkimo pritarimo, nuo rugsėjo 20 d. nutraukiantis bendradarbiavimo sutartį su „Kauno grūdais“ dėl vištų priežiūros. Po šio pranešimo „Kauno grūdai“ jau buvo pradėję išvežti vištas iš Vievio paukštyno.