Sparčiausiai gilėja jaunimo skolos

2012 m. liepos 11 d. 18:03
lrytas.lt
Per pirmus šešis šių metų mėnesius gyventojų pradelsti mokėjimai išaugo 355 mln. litų ir pasiekė 3,12 mlrd. litų. Pernai tuo pačiu laikotarpiu pradelstų mokėjimų suma augo didesniu tempu – 404 mln. litų. Be to, šiemet pirmąjį pusmetį daugiau pradelstų mokėjimų ir padengta – 321 mln. litų, vietoj prieš metus buvusių 317 mln. litų, rodo asmeninės kredito istorijos sistemos „Manocreditinfo.lt“ duomenys.
Daugiau nuotraukų (1)
Praėjusio pusmečio pabaigoje 244 tūkst. gyventojų vėlavo vykdyti finansinius įsipareigojimus. Iš jų daugiau nei 73 tūkst. yra nauji skolininkai, t.y. tie, kurie iki 2012 m. pirmojo pusmečio pradžios niekada nėra turėję pradelsto mokėjimo. Beje, per praėjusių metų sausį-birželį naujų skolininkų skaičius buvo išaugęs panašia apimtimi - 72 tūkst. Daugiausiai gyventojų pradelstų mokėjimų tenka finansų sektoriui, taip pat vėluojama atsiskaityti su telekomunikacijų, komunalinių paslaugų ir kitų sektorių įmonėmis.
“Nors vertinant šių metų pirmąjį pusmetį su pernykščiu, teigiamų pokyčių ir yra, tačiau per daug optimistiškai galvoti apie antrąją metų pusę dar anksti. Realios gyventojų pajamos nedidėja, o išlaidos auga - tai anksčiau ar vėliau neigiamai atsilieps gyventojų mokėjimams. Naujų skolininkų skaičius tebeauga, tačiau teigiamas ženklas, kad skolų sumos vidurkis mažėja, o ir bendras skolos augimas pirmąjį šių metų pusmetį jau buvo mažesnis nei prieš metus“, - teigia Marius Zaikauskas, asmeninės kredito istorijos sistemos „Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas.
M. Zaikauskas pažymi, kad prieš prisiimdami finansinius įsipareigojimus gyventojai turėtų atidžiau vertinti savo finansinius pajėgumus.
„Ne tik kreditoriai turi skolinti atsakingai, bet ir gyventojai skolintis atsakingai”, - sako „Manocreditinfo.lt“ projekto vadovas.
Jaunimo skolos gilėja
Sparčiausiai skolų našta kaupiasi jaunimui – pradelstų mokėjimų suma tarp jaunimo per metus padidėjo 56 proc. Praėjusio mėnesio pabaigoje 18-24 metų amžiaus jaunuoliai vėlavo sumokėti 150 mln. litų, palyginti su 96 mln. litų įsiskolinimais metais anksčiau.
„Jaunimo nemokumą lemia ne vien nedarbo rodikliai, bet ir jaunatviškas lengvabūdiškumas. Požiūris „sumokėsiu vėliau“ yra ydingas, galintis virsti neigiamu įrašu asmens kredito istorijoje. Bankas ar kitas kreditorius, kreditų biure pamatęs tokį įrašą, gali ne tik taikyti didesnes paskolos palūkanas, bet ir apskritai apriboti galimybę pasiskolinti. Dėl to gali nukentėti ir, pavyzdžiui, į studijų paskolą pretenduojantis studentas. „Manocreditinfo.lt“ sistemoje galima nemokamai pasitikrinti, ar finansinių įsipareigojimų padengimo terminas nėra praleistas“, - komentuoja M. Zaikauskas.
Skolų pasiskirstymas
Dažniausiai finansinių įsipareigojimų laiku neįvykdo 25-36 metų vyrai – šios amžiaus kategorijos atstovų pradelsti mokėjimai birželio pabaigoje viršijo 939 mln. litų ir buvo 37 proc. didesni nei pernai tuo pačiu metu.
To paties amžiaus moterų pradelsti mokėjimai praėjusio pusmečio gale buvo kone triskart mažesni nei vyrų ir siekė 321 mln. litų. Palyginti su vyrais, 25-36 metų amžiaus moterų skolos augo lėčiau – per metus jų pradelsti mokėjimai padidėjo 28 proc.
Pagrindinis visų pradelstų mokėjimų procentas tenka Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojams. Trijų didžiausių miestų gyventojų pradelstos skolos sudaro 71 proc. viso pradelstų skolų portfelio.
Mano CreditinfoSkolaKreditas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.