Vilnoniai paršeliai, keturragiai avinai ir tai, ko neįmanoma nusipirkti

2018 m. vasario 8 d. 10:00
Specialiai lrytas.lt iš Berlyno, Vokietija
Ji baigėsi. Iš Berlyno parodų cento ūkininkai išsivežė namo savo gyvulius – žemės ūkio ir maisto parodos „Žalioji savaitė“ pavilijonai ištuštėjo. Tačiau tas kvapas... Tas gyvulių – jaučių, karvių, ožkų, avių, kiaulių – būties kvapas ilgam įsigeria į pavilijono sienas.
Daugiau nuotraukų (52)
Baigėsi ir aukcionai, kurių metu ūkininkai demonstravo savo augintinius – veislinius bulius, ožius, kitus gyvulius. Liko rankose ir gausybė kontaktų – tų žmonių, kurie į parodą buvo suvažiavę apsidairyti, kaip gi atrodo galvijai bei kiti naminiai gyvūnai, karta iš kartos perduodantys nepriekaištingas veislės savybes.
Šis tas apie kainas
Veisliniai gyvuliai – brangūs. 300 eurų, ko gero, mažiausia kaina, kokia Lietuvoje mokama už veislinį aviną.
Veisliniai jaučiai jų gimtinėje – Vokietijoje, Prancūzijoje, Olandijoje – 10-40 kartų brangesni. Taip taip, nes yra tokių vadinamųjų bulių-reproduktorių, kurie kainuoja apie 12 tūkst. eurų ir dar daugiau.
Lietuviai taip pat yra įgiję solidžios veislininkystės patirties. Pavyzdžiui, ūkininkas A.Rutkauskai augina limuzinų – mėsinės veislės galvijus. Ir ne skerdimui, bet tolimesniam veisimui – parduoda juos kitiems ūkininkams.
Dažniausi pirkėjai yra latviai, o ir perka jie itin noriai, net nesiderėdami dėl kainos.
Iki metų ūgtelėjusio buliuko kaina sukasi apie 3840 eurų , 7-8 mėnesių amžiaus telyčaitės kainuoja apie 1000 eurų, o jei parduodamos jos veršingos, tai kaina pasiekia ir 3000 eurų.
Bandos vis didesnės
Lietuvoje grynaveislių mėsinių galvijų bandos didėja. 2016-aisiais – kovą – jų buvo registruota per 30,2 tūkst. Ūkininkai augino ir per 123 tūkst. mėsinių mišrūnų veislių gyvulių.
2011-aisiais grynaveislių galvijų ūkininkų tvartuose temūkė 11,7 tūkst., mišrūnų – 80,5 tūkst.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras suskaičiavo, kad 2018-ųjų sausio pradžioje Lietuvoje buvo registruota 41 539 mėsinių veislės galvijai bei 135 724 mišrūnai.
Bene labiausiai lietuvių pamėgti yra Aubrakai, Angusai, Limuzinai, Šarolė, Symentalų veislės galvijai. Tačiau mūsų ūkininkai trokšta ir egzotikos, tad savo bandose turi ir po vieną kitą Wagyu, Salers ar kitų retų veislių gyvulį.
Belgų mėlynieji, galovėjai, herefordai, simantalų mėsiniai, šarthormai. Tai taip pat veislės tų gyvūnų, kurių bandas pamažu plečia mūsų šalies ūkininkai.
Ūkininkai keičia veiklą
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos viršininkas Vilaus Rekštys lrytas.lt yra sakęs, kad pastaruoju metu gana daug pieninių gyvulių augintojų pakeitė veiklą – pieninių karvių bandas pakeičia mėsinių veislių galvijais.
Tokia veikla – alternatyva ūkininkams, nes dabartinės rinkos sąlygos bei itin menkos pieno supirkimo kainos juos stumia nuo žemės.
Žalioji savaitėGrüne WocheParoda
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.