Tikrins kiekvieną konteinerį
Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus l. e. p. vedėja Gintarė Kundrotaitė-Kozins, nuo šiol prieš ištuštinant individualių valdų rūšiuojamų atliekų konteinerius, paslaugų teikėjai akimis permes jų turinį. Tiesa, viso konteinerio, žinoma, nekraustys, tačiau jie įpareigoti įvertinti, ar šalia rūšiuojamų atliekų nėra išmesta ir į tą konteinerį nemetamų šiukšlių.
„Jei konteineryje sudėtos netinkamos atliekos (ant konteinerių priklijuoti informaciniai lipdukai su informacija kokios atliekos gali būti dedamos), paslaugų teikėjas užklijuoja raudoną lipduką su reikalavimu tinkamai išrūšiuoti atliekas ir informuoja, kad konteineris bus tuštinamas tik kito apvažiavimo metu pagal grafiką ir tik tuo atveju, jeigu jame nebus aptikta neleistinų atliekų“, – sakė specialistė.
Pakuočių konteineryje – panaudotas tualetinis popierius
Savivaldybė jau anksčiau yra vykdžiusi panašų konteinerių tikrinimą, tiesa, jis buvo labiau prevencinis. Tačiau jau tada buvo matyti, kad kai kurie gyventojai rūšiuoti iki šiol nemoka ir į popieriaus, plastiko bei kartono konteinerį meta… panaudotą tualetinį popierių.
„Vykdytų patikrinimų metu mišrių komunalinių atliekų konteineriuose buvo rasta pakuočių, žaliųjų, statybinių, autodetalių atliekų.
Pakuočių atliekų surinkimo konteineriuose labai dažnai randama netinkamų atliekų: plastikinės lentelės, popieriniai virtuvės rankšluosčiai, servetėlės, tualetinis popierius ir kitų – šioms atliekos pakuočių atliekų konteineriuose tikrai ne vieta“, – komentavo G. Kundrotaitė-Kozins.
Paaiškėjo, kad gyventojai nemoka rūšiuoti ir stiklo, nors, atrodo, tai turėtų būti nesunku padaryti.
„Tiek mišrių komunalinių, tiek pakuočių atliekų konteineriuose randama netinkamų atliekų pagal jų rūšį. Pavyzdžiui, stiklo pakuočių atliekų konteinerių užterštumas kitomis atliekos yra apie 40 proc., nors atrodo, stiklo pakuočių atliekas rūšiuoti yra lengviausia. Visada yra kur tobulėti.
Labai svarbu, kad tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys vadovautųsi pateikta ant konteinerių informacija, kurioje nurodyta, kokias komunalines atliekas galima dėti“, – sakė skyriaus vedėja.
Daugiabučių gyventojus stebi kameros
Na, o kol nuosavų namų savininkai ir jų rūšiavimo įpročiai yra stebimi it pro didinamąjį stiklą, daugiabučių namų gyventojams spaudimo mažiau.
Nors visos prie daugiabučių namų esančios konteinerių aikštelės yra stebimos vaizdo kameromis, vis dėlto tai toli gražu neapsaugo nuo to, kad gyventojai į konteinerius mesti gali iš esmės bet ką.
„Prie daugiabučių namų vykdoma ir kontrolė naudojant vaizdo stebėjimo kameras.
Nors gyventojų sąmoningumas rūšiuojant atliekas išaugo, bet klaidų jas rūšiuodami tebedaro ir turi dar ko pasimokyti.
Yra sudarytos visos sąlygos atsakingai rūšiuoti atliekas ir kiekvienas turi galimybę formuoti, tobulinti tvaraus vartojimo įpročius. Kėdainių rajono savivaldybės administracija nuolatos vykdo visuomenės švietimą atliekų tvarkymo klausimais, informuoja gyventojus, kaip teisingai rūšiuoti atliekas, skatina ugdyti rūšiavimo įpročius švietimo įstaigose, suteikiant reikalingą metodinę medžiagą bei patogias priemones rūšiavimui, kad atsakingas rūšiavimas taptų neatsiejama gyvenimo dalimi“, – sako G. Kundrotaitė-Kozins.