Laisvė sudaryti sutartį nėra absoliuti
Civilinis kodeksas numato sutarčių sudarymo reikalavimus, tarp jų – ir būsto nuomos sutarčių. Jame taip pat įtvirtinta sutarties sudarymo laisvė. Visgi ji nėra absoliuti, nes sudarant sutartį svarbu užtikrinti jos šalių – nuomotojo ir nuomininko – lygiateisiškumą, teisingumo, proporcingumo, nepiktnaudžiavimo savo teisėmis principus.
Būtent nepiktnaudžiavimo savo teisėmis principas kalbant apie būsto nuomą yra aktualiausias. Civiliniame kodekse numatyta sutarties sudarymo laisvė neleidžia atsisakyti nuomoti būstą vien todėl, kad asmuo yra nėščia moteris arba asmuo turi nepilnamečių vaikų, išskyrus atvejus, kai tokį atsisakymą pateisina gyvenamosios patalpos dydis arba jos areštas. Lygių galimybių įstatymas įtvirtina platesnį draudžiamos diskriminacijos pagrindų sąrašą.
Diskriminaciniai skelbimai
Kaip pastebi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkės, situacija dėl būsto skelbimuose vartojamų diskriminacinių reikalavimų taisosi. „Per būsto nuomos agentūras nuomojamų būstų skelbimai įprastai neturi akivaizdžiai diskriminacinių nuostatų. Žinoma, tai nereiškia, kad potencialūs nuomininkai nėra diskriminuojami.
Bet vien suvokimas, kad, pavyzdžiui, ribojimas būstą nuomotis šeimai su vaikais yra potencialus tokios šeimos teisių pažeidimas, gali būti gera proga atsisakyti tokių diskriminacinių nuostatų“, – mano Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovė Audronė Daukšaitė-Timpė.
Svarbu pažymėti, kad, pavyzdžiui, kai kalbama apie kambario nuomą bute, pageidavimas dėl būsimo nuomininko lyties nelaikytinas diskriminaciniu. Norą nuomoti kambarį bute tik tos pačios lyties asmeniui būtų galima pagrįsti saugumo ir padorumo principais, tad tai galima nurodyti ir nuomos skelbime.
„Trumpalaikė nuoma, priimame su vaikais nuo 16 metų“
Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės teisininkių, skundų dėl trumpalaikės, pavyzdžiui, namelio prie ežero nuomos, tarnyba nėra gavusi. Sulaukusi skundo dėl skelbimo, kuriame nurodytas, tarkime, galimas vaikų amžius, tarnyba prašytų nuomotojo pateikti aiškius ribojimo motyvus ir duomenis dėl nustatytos amžiaus ribos.
„Jei nurodoma, kad nuomojama su vaikais nuo 16 metų, pasiteirautume ir prašytume pagrįstai paaiškinti, kuo būtent 16 metų nepilnamečiai skiriasi nuo, pavyzdžiui, 13 ar 15 metų amžiaus jaunuolių trumpalaikės nuomos kontekste“, – pažymi A.Daukšaitė-Timpė.
Susidūrusiems su diskriminacija
Lygių galimybių įstatyme įtvirtinta nuostata, kad, įgyvendindamas lygias galimybes, prekių pardavėjas, gamintojas ar paslaugų teikėjas privalo visiems vartotojams sudaryti vienodas sąlygas gauti tokius pačius gaminius, prekes ir paslaugas, įskaitant aprūpinimą būstu, ir taikyti vienodas apmokėjimo sąlygas ir garantijas už tokius pačius ir vienodos vertės gaminius, prekes ir paslaugas.
Įgyvendinti lygias galimybes prekių pardavėjas, gamintojas ar paslaugų teikėjas privalo nepaisydamas lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos.
Jei manote, kad buvote diskriminuojamas, kreipkitės į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Su tarnybos ekspertais galite konsultuotis telefonu, užpildę elektroninę formą arba elektroniniu paštu. Daugiau informacijos apie konsultacijas rasite tarnybos interneto svetainėje. Taip pat galite patekti skundą lygių galimybių kontrolierei. Nurodykite aplinkybes, pagrindą, dėl ko buvote ar jautėtės diskriminuojama(s), jei turite, pateikite įrodymus. Pavyzdžiui, susirašinėjimus elektroniniu paštu, SMS žinutėmis ar kitomis priemonėmis.