Lietuvoje kainų augimas – vienas žymiausių
Skaičiuojama, kad per trylika metų didžiausias augimas stebėtas Estijoje, kurioje kainos pakilo net 209 proc. Antroje vietoje Vengrija (kainos augo 191 proc.), trečioje vietoje atsidūrė Lietuva. Šalyje būsto kainos, kaip rodo statistiniai duomenys, per šį laikotarpį augo 154 proc., praneša „Euro News“.
Nekilnojamojo turto kainos sumažėjo tik dviejose valstybėse narėse: Italijoje ir Kipre, atitinkamai -8 proc. ir -2 proc. Pabrėžiama, kad duomenų nėra iš Graikijos.
Tuo metu nuomos išlaidos daugiau nei per dešimtmetį nuolat didėjo ir paaugo iki 22 proc. beveik visose ES šalyse.
Tačiau buvo šalių, kuriose nuomos kainos augo gerokai daugiau nei vidutiniškai, praneša leidinys.
Estijoje, kurioje užfiksuotas didžiausias nuomos kainų augimas, išlaidos šoktelėjo 211 proc., Lietuvoje – 169 proc., o Airijoje nuomos kainos per tą patį laikotarpį padvigubėjo.
Nors būsto krizės kamuoja įvairias Europos šalis, įskaitant Airiją, Portugaliją ir Ispaniją, sparčiai kylančių nekilnojamojo turto kainų tendencija praėjusiais metais šiek tiek pristabdyta – būsto kainos Europoje vidutiniškai šiek tiek sumažėjo 0,3 proc.
Tuo metu airiai pernai kovojo su didžiausiomis būsto išlaidomis. Mokesčiai už vandenį, elektrą ir dujas buvo dvigubai didesni už ES vidurkį.
Antroje vietoje pagal brangumą pernai buvo Liuksemburgas, po jo sekė Danija. Pigiausias būstas ES buvo Bulgarijoje ir Lenkijoje.
Perka ar nuomojasi?
Praėjusiais metais ES gyventojai būstui vidutiniškai išleido apie penktadalį (19,7 proc.) savo disponuojamų pajamų, o daugiausia – Graikijoje (35,2 proc.), Liuksemburge (27,6 proc.) ir Danijoje (25,9 proc.).
Norvegijoje, Šveicarijoje ir Vokietijoje žmonės būstui išleido maždaug ketvirtadalį savo pajamų.
Skaičiuojama, kad daugiau kaip du trečdaliai ES namų ūkių gyventojų praėjusiais metais turėjo nuosavą būstą. Vis tik tarp valstybių yra ir didelių skirtumų.
Pavyzdžiui, Rumunijoje daugiau kaip 95 proc. gyventojų turi savo būstą. Nuo šios šalies nedaug atsilieka Slovakija, Kroatija ir Vengrija – šiose valstybėse narėse būstą turi daugiau kaip 90 proc. žmonių.
Nuoma labiausiai paplitusi Šveicarijoje ir Vokietijoje, ten daugiau nei pusė gyventojų yra nuomininkai.
Įdomu ir tai, kad daugiau nei pusė ES gyventojų gyveno name, o alternatyvius būsto tipus – namelius ant ratų ir furgonus – rinkosi mažiau nei 1 proc. gyventojų.
Nors pasirinkimą tarp namo ir buto galėjo labai lemti ir tai, ar namai yra mieste, ar užmiestyje, lyginant visas šalis, toli pirmavo Airija, kurioje 90 proc. gyventojų gyveno name.
Antroje vietoje pagal namų skaičių buvo Nyderlandai, o trečiąją vietą pasidalijo Belgija ir Kroatija. Daugiausia butų turėtojų buvo Ispanijoje, Latvijoje, Maltoje ir Vokietijoje.
Parengta pagal „Euro news“ informaciją.