Svarstantiems apie būsto paskolą: ekspertai atsakė, į ką turite atkreipti dėmesį, jei norite ją gauti

2024 m. gruodžio 4 d. 16:05
Nuosavas būstas yra daugelio lietuvių svajonė, tačiau dažnas supranta, jog be paskolos jį įsigyti gali būti sudėtinga. Paskola būstui kelia daug klausimų – juk tai labai rimtas, ilgalaikis įsipareigojimas: ar privalau turėti atsarginį pajamų šaltinį, o galbūt galiu ją gauti ir neturėdamas nuolatinių pajamų? Į šiuos ir kitus klausimus atsako LKU kredito unijų grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) ekspertai.
Daugiau nuotraukų (3)
Komentuoja LCKU Kreditų rizikos skyriaus vadovė Aušra Baranovė, LCKU Teisės ir personalo departamento teisininkė Erika Kriaučiūnaitė, LCKU Kasdienės bankininkystės skyriaus vadovė Jovita Ambraziūnė.
Galimybė įsigyti nekilnojamojo turto aktuali ne tik kiek vyresniems žmonės, bet ir neseniai savo gyvenimo pagrindą kurti pradėjusiems gyventojams, tarp jų ir studentams. Dalis jų nuolatinio darbo kol kas neturi, dirba naktinį, nepilno etato ar laikiną darbą.
„Kokios būtų sąlygos paskolai, jei neturiu nuolatinių pajamų arba dirbu pagal laikiną sutartį?“, – klausia naujienų portalo Lrytas skaitytojas.
Anot A.Baranovės, kredito įstaigos, vertindamos paskolos suteikimo galimybes, pirmiausia analizuoja pajamų tvarumą, stabilumą ir jų potencialų kitimą ateityje.
„Jei dirbate pagal laikiną darbo sutartį, situacija gali būti sudėtingesnė, nes tokio tipo darbo santykiai dažnai laikomi mažiau stabiliais. Tačiau jeigu laikina darbo sutartis buvo pratęsta kelis kartus arba planuojama ją keisti į neterminuotą, tai gali tapti svariu teigiamu argumentu vertinant Jūsų finansines galimybes“, – aiškino ji.
Ji pridūrė, jog studentams, dirbantiems naktinį ar kitokio pobūdžio darbą pagal laikiną sutartį, būsto paskolos gavimo galimybės dažnai būna ribotos.
„Vis dėlto kiekvienas atvejis LKU grupės kredito unijų yra vertinamas individualiai, todėl svarbu tiesiogiai konsultuotis su pasirinkta kredito unija. Konsultacijos metu galėsite sužinoti, kokios papildomos sąlygos galėtų pagerinti Jūsų galimybes gauti paskolą“, – kalbėjo LCKU Kreditų rizikos skyriaus vadovė.
Ar privalau turėti atsarginį variantą?
„Esu vieniša mama su dviem mažamečiais vaikais ir ieškau galimybių, kaip susitvarkyti savo finansus, baimę kelia tai, kad jeigu kažkas nutiktų (netekčiau darbo ar susirgčiau), neturiu jokių galimybių papildomiems finansams gauti, o yra poreikis naujo būsto ir paskolos. Ar teikiate apsaugas ar draudimo paslaugas, kurios padėtų užtikrinti finansinį stabilumą nelaimės atveju?“ – klausė moteris.
Pasak J.Ambraziūnės, LKU grupės kredito unijos siūlo sprendimus, kurie gali padėti gyventojams jaustis saugiau ir užtikrinčiau planuojant savo finansinę ateitį.
„Jeigu svarstote apie būsto paskolą, jums gali būti aktuali būsto kredito įmokų draudimo paslauga, kuri yra skirta apsisaugoti nuo netikėtų situacijų, kurios paveiktų Jūsų galimybes vykdyti turimus finansinius įsipareigojimus“, – patarė pašnekovė.
Anot jos, būsto kredito įmokų draudimo paslauga skirta klientams, kurie dirba pagal standartinę darbo sutartį, o jų kredito sutarties laikotarpis yra ne trumpesnis nei 12 mėnesių. Ši paslauga užtikrina finansinį saugumą, nes kredito įmokos bus dengiamos tuo atveju, jei laikinai netektumėte darbo dėl objektyvių priežasčių (kai nedarbo laikotarpis tęsiasi ilgiau nei 60 dienų) arba jei susirgtumėte ar patirtumėte nelaimingą atsitikimą, dėl kurio nedarbingumas truktų ilgiau nei 60 dienų (kompensuojamas laikotarpis iki 24 mėn.).
„Jeigu norite gauti išsamesnę konsultaciją ir aptarti savo asmeninę situaciją, rekomenduojame kreiptis į artimiausią LKU grupės kredito uniją. Specialistai suteiks visą reikiamą informaciją apie šios paslaugos sąlygas, privalumus ir galimybes“, – patarė LCKU Kasdienės bankininkystės skyriaus vadovė.
Paveldėjimo klausimai
Daug neaiškumų gyventojams kelia turto paveldėjimo sistema.
„Ar jūsų unijoje yra pagalba tvarkant paveldėjimo klausimus? Esu pensininkė ir man įdomu, kaip būtų su mano finansais, jeigu pinigus laikyčiau pas jus“, – domėjosi senjorė.
Deja, tačiau LKU grupės kredito unijos paveldėjimo dokumentų, kaip ir kitos šalyje veikiančios finansų įstaigos, netvarko, nes tai yra notarų kompetencija.
„Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus norėdami priimti palikimą, įpėdiniai per tris mėnesius nuo artimojo mirties turi kreiptis į notaro biurą, kuris išduoda paveldėjimo teisės liudijimą. Gavę šį dokumentą, paveldėtojai gali kreiptis į kredito uniją ir mes užtikrinsime, kad teisėtai paveldėtos lėšos jiems būtų perduotos“, – sistemos subtilybes paaiškino E. Kriaučiūnaitė.
Svarbu paminėti, kad vos tik kredito unija sužino apie nario mirtį, nedelsiant imasi veiksmų, kad lėšos būtų apsaugotos – sustabdoma prieiga prie elektroninės bankininkystės, mokėjimo kortelių ir užtikrinama, kad paveldėtos lėšos būtų perduotos tik įpėdiniams, pateikusiems reikiamus paveldėjimo dokumentus.
„Jei turėtumėte papildomų klausimų, visada kviečiame kreiptis į artimiausią LKU grupės kredito uniją“, – patarė LCKU Teisės ir personalo departamento teisininkė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.