Tokios bylos teismą pasiekia labai retai: kilus darbiniams nesutarimams, dažniausiai bandoma juos spręsti taikos sutartimi

2024 m. lapkričio 28 d. 17:30
Įsiplieskus ginčui tarp darbdavio ir darbuotojo ir nerandant abiems pusėms tinkamo sprendimo, geriausia kreiptis į Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisiją. Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė paaiškino, kaip pradėti bylos nagrinėjimą, kaip bus vykdomas jos sprendimas bei kokiu atveju gali tekti kreiptis į teismą.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip pradėti ginčo nagrinėjimą?
Anot I.Janukevičienės, kreiptis į Darbo ginčų komisiją gana paprasta.
„Pirmiausia reikia užpildyti prašymą, nustatytą prašymo formą galima rasti VDI internetinėje svetainėje. Pildant prašymą, reikia kuo konkrečiau aprašyti susiklosčiusią situaciją, nurodyti rekvizitus“, – aiškino pašnekovė.
Svarbu pridėti visus turimus įrodymus: tai gali būti, pavyzdžiui, susirašinėjimai elektroniniu paštu ar SMS žinutėmis, įvairūs rašytiniai dokumentai, gali būti kviečiami liudytojai ir pan.
Anot I.Janukevičienės, visas bylas Darbo ginčų komisija nagrinėja vadovaudamasi Darbo kodeksu.
Nors pagrindinis komisijos siekis, jog abi šalys ginčą baigtų taikos sutartimi, dalį bylų tenka nagrinėti iš esmės, tad tuo atveju yra priimamas ieškovui arba atsakovui palankus sprendimas.
Kaip priimamas sprendimas bei kaip jis vykdomas?
Jei su Darbo ginčų komisijos sprendimu šalys sutinka, jis vykdomas Darbo kodekso nustatyta tvarka.
„Pagal Darbo kodekso nuostatas, Darbo ginčų komisijos sprendimas įsigalioja per vieną mėnesį nuo jo priėmimo dienos ir atitinkamai turi būti vykdomas. Yra atvejų, kai sprendimo dalis, kuri neviršija vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio, nurodoma vykdyti skubiai“, – aiškino I.Janukevičienė.
Ji pridūrė, jog komisijos priimtas sprendimas turi vykdomojo rašto galią ir yra privalomas vykdyti.
„Jei sprendimas nevykdomas geruoju, asmuo turi teisę kreiptis į antstolius dėl priverstinio sprendimo vykdymo procedūrų. Tačiau antstolių veiksmų ir atliekamų procedūrų kontrolė jau nėra Valstybinės darbo inspekcijos ir darbo ginčų komisijos kompetencija“, – paaiškino Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja.
Kada kreiptis į teismą?
Jei ginčo šalys su priimtu komisijos sprendimu nesutinka, per vieną mėnesį nuo sprendimo priėmimo tiek ieškovas, tiek atsakovas gali kreiptis į teismą.
„Tiesa, svarbu pažymėti, kad kreipimasis į teismą nėra Darbo ginčų komisijos sprendimo apskundimas, tai reiškia, jog byla yra perkeliama į teismą ir darbo ginčo nagrinėjimo procesas pradedamas iš naujo“, – kalbėjo Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja I.Janukeviečienė.
Svarbu ir tai, jog prieš nusprendžiant kreiptis į teismą, vis dėlto pirmiausia darbo ginčas ikiteismine tvarka privalo būti išnagrinėtas Darbo ginčo komisijoje, o ši turi priimti sprendimą. Tai yra būtina stadija.
„Kreipiantis į teismą, pirmiausia reikia surašyti ieškinį, asmuo tai gali padaryti pats arba kreiptis į advokatą, prie šio ieškinio pridedami visi dokumentai bei įrodymai. Įrodymus galima pateikti tuos pačius, kurie buvo pateikti ir Darbo ginčų komisijai arba ieškoti naujų. Teismas tokias bylas nagrinėja Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka“, – kalbėjo I.Janukevičienė.
Anot pašnekovės, labai dažnu atveju, teismas kreipiasi į Darbo ginčų komisiją, jog ši pateiktų bylos nagrinėjimo medžiagą bei sprendimą.
„Nors teismas neprivalo atsižvelgti į komisijos priimtą sprendimą, labai dažnu atveju teismas priima iš esmės tokį patį sprendimą, kaip ir Darbo ginčų komisijos. Statistika byloja, jog vos 5–6 proc. Darbo ginčų komisijų iš esmės išnagrinėtų darbo bylų pasiekia teismą“, – kalbėjo ji.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.