Galvojantiems apie taupymą – svarbūs patarimai
„Mūsų šeima gyvena mažesniame mieste ir mums gana sunku atidėti juodai dienai, nors tiek aš, tiek vyras dirbu. Norėčiau pasikonsultuoti apie tai, kaip taupyti, įdarbinti pinigus, galbūt ir ką žinoti dėl indėlių. Ar yra galimybė gauti individualią finansinę konsultaciją ir gauti specialisto patarimų, atsižvelgiant į šeimos poreikius?“ – domisi Lryto skaitytoja.
LCKU Iždo departamento direktorius Rūtenis Šukevičius neslepia, jog sprendimas susikurti finansinę pagalbą yra ne tik labai svarbus, bet ir sveikintinas žingsnis.
„Taupymas, finansų planavimas ir tinkamas išlaidų valdymas padeda pasiekti finansinį saugumą, net jei šeimos pajamos yra ribotos. Ir nors taupymas dėl objektyvių priežasčių (aukštesnės pajamos, pagal paveldėjimą gautas turtas, kt.) vieniems gyventojams yra lengviau pasiekiamas tikslas, asmeninių finansų disciplina yra būtina visiems.
Tvarkant asmeninius finansus svarbiausia yra planavimas, o planuoti reikia pradėti nuo pajamų ir išlaidų „inventorizacijos“. Bent du mėnesius iš eilės atidžiai sekite tiek gaunamas pajamas, tiek išlaidas. Antrame etape išlaidas reikėtų sudėlioti pagal prioritetus – aukščiausiu prioritetu įprastai tampa būtinosios išlaidos (maistas, būstas, išsilavinimas, transportas). Natūralu, kad gaunant nedideles pajamas, būtinosios išlaidos pasiglemžia didžiąją jų dalį“, – sako R.Šukevičius.
Tiesa, identifikuojant būtinąsias išlaidas ne mažiau svarbu atpažinti ir impulsyvias ar ne tokias būtinas išlaidas. „Pamiršta“ prenumerata internete, labai platus kabelinės televizijos paketas, rūbai, pramogos, daiktai, perkami „savęs palepinimui“ ar vakarienė mieste – būtent ši išlaidų rūšis, anot specialisto, dažniausiai tampa kliūtimi sėkmingam finansinės pagalvės sukūrimui.
Norintiems sukontroliuoti tokias impulsyvias išlaidas, rekomenduojama taikyti 24 valandų taisyklę.
„Prieš pirkdami brangesnę prekę, pasinaudokite 24 valandų „atvėsimo“ laikotarpiu. Jeigu po jo atrodys, kad tos prekės tikrai reikia ir ji yra verta savo kainos – tik tada ją išties įsigykite“, – pataria R.Šukevičius.
Jis taip pat priduria, jog ne ką mažiau svarbu išsikelti taupymo tikslą, mat „taupymas dėl taupymo“ dažniausiai nėra pakankamai motyvuojantis. Tokiu tikslu gali tapti sukaupti konkrečią sumą, padengti senus įsiskolinimus, susitaupyti kompetencijų kėlimo kursams, o galbūt sukaupti pradinį kapitalą nuosavam smulkiam verslui, kuris leistų padidinti gaunamas pajamas.
„Na ir naudinga pasitelkti nedideles gudrybes, kurios užkirstų kelią pagundoms išleisti taupomas lėšas. Galite atsidaryti tik taupymui skirtą sąskaitą, kuri nebūtų susieta su mokėjimo kortele. Dar viena tam tinkanti alternatyva – terminuotasis indėlis, kuris leis saugiai taupyti ir už tai gauti papildomų pajamų iš palūkanų.
Natūralu, kad gaunant žemas pajamas, sutaupyti didesnę sumą yra sudėtinga. Vis dėlto, laikantis pagrindinių taupymo taisyklių ir pasitelkus kantrybę, dažnas įprastoje finansinėje rutinoje gali atrasti kad ir nedidelę sumą, kurią gali skirti reguliariam taupymui. Net ir minimali kiekvieną mėnesį sutaupyta suma gali padėti išvengti vartojimo kredito, kuris po to gali tapti finansine našta“, – įžvalgomis dalijasi specialistas.
Kas geriau: vienas didelis ar trys maži indėliai?
Dar vienas Lrytas skaitytojas, svarstantis apie galimybę atsidėti savo santaupas, klausia apie apie indėlio nutraukimo sąlygas.
„Įdomu, ar galima nutraukti indėlį anksčiau laiko? Jei taip, kokios pasekmės?“ – teiraujasi jis.
LKU kredito unijų grupė klientams siūlo trijų tipų indėlius – terminuotąjį, neatšaukiamą terminuotąjį ir taupomąjį. LCKU Iždo departamento direktorius R.Šukevičius atkreipia dėmesį, jog visų šių indėlių pobūdis ir sąlygos šiek tiek skiriasi.
Štai terminuotasis ir taupomasis indėliai suteikia galimybę prireikus nutraukti sutartį anksčiau laiko, tačiau tokiu atveju bus prarandamos jau sukauptos arba priskaičiuotos palūkanos.
„Tačiau taupomojo indėlio atveju, daugelyje LKU grupės kredito unijų galite išimti dalį lėšų neprarasdami jau sukauptų palūkanų“, – sako specialistas.
Tuo metu neatšaukiamo terminuotojo indėlio atveju visą sutarties laikotarpį nėra galimybės atsiimti pinigų, išskyrus tam tikras ypatingas aplinkybes, taikomas privatiems klientams: darbo netekimas, kritinė liga, indėlininko arba artimojo mirtis.
„Verslo klientai nutraukti neatšaukiamojo terminuotojo indėlio sutarties negali. Būtent dėl šio įsipareigojimo, neatšaukiamo terminuotojo indėlio palūkanos yra aukštesnės nei visų kitų indėlių tipų“, – sako R.Šukevičius.
Taupantiems specialistas rekomenduoja taupomą sumą pasiskirstyti į kelis skirtingų terminų indėlius – taip netikėtai prireikus nedidelės sumos, nereikėtų nutraukti viso indėlio ir prarasti jau sukauptų palūkanų. Anot R.Šukevičiaus, geriau padėti 3 indėlius su mažesnėmis sumomis negu vieną didelį.
„Išsamesnės informacijos apie indėlių sąlygas ir palūkanas rekomenduoju teirautis tiesiogiai LKU grupės kredito unijose“, – priduria specialistas.