Štai ko galėjote nežinoti apie kredito draudimą
„Kartu su žmona planuojame įsigyti būstą, tačiau bijome, kad vienam netekus pajamų gali būti sunku išsimokėti būsto paskolą, bet girdėjome apie kredito draudimą. Kaip tai veikia ir kiek reikėtų papildomai už jį kas mėnesį mokėti? Kada apskritai apsimoka jį užsisakyti?“, – klausia apie kreditą svarstantis vyras.
Klientams, turintiems ar planuojantiems imti būsto kreditą, LKU grupės kredito unija gali pasiūlyti būsto kredito įmokų draudimą, patikina LKU kredito unijų grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) Kasdienės bankininkystės skyriaus vadovė Jovita Ambraziūnė.
„Tai paslauga, leidžianti kredito gavėjui jaustis saugiai ir užtikrintai, kad finansiniai įsipareigojimai bus dengiami laiku, net jeigu laikinai netektumėte darbo ir pajamų“, – sako J.Ambraziūnė.
Specialistė priduria, jog būsto kredito įmokų draudimo paslauga galima klientams, kurie dirba pagal standartinę darbo sutartį, o kredito sutarties laikotarpis yra ne trumpesnis nei 12 mėnesių. Šis draudimas įsigalioja nelaimingų atsitikimų ar ligos atvejais, kai nedarbingumas tęsiasi ilgiau nei 60 dienų, arba netekus darbo, jei nedarbo laikotarpis tęsiasi ilgiau nei 60 dienų.
„Ar verta įsigyti būsto kredito įmokų draudimą, priklauso nuo jūsų individualios situacijos, darbo stabilumo bei kitų aplinkybių. Jei pageidaujate gauti konsultaciją, rekomenduoju kreiptis tiesiogiai į LKU grupės kredito uniją, kur galėsite aptarti šios paslaugos privalumus ir sąlygas“, – pataria J.Ambraziūnė.
Kai bankas pasako „ne“
Kitas Lrytas skaitytojas domėjosi apie atvejus, kai bankas nesutinka suteikti paskolos būstui.
„Ar tiesa, kad jei bankas nesuteikė paskolos būstui, ją gaučiau kredito unijoje? Kuo skiriasi kredito suteikimas banke ir unijoje? Ačiū už atsakymą“, – teiraujasi skaitytojas.
Nors kredito unijos taiko kiek lankstesnius paskolos vertinimo kriterijus, garantijos, kad gausite paskolą kredito unijoje, nėra. LCKU Kreditų rizikos skyriaus vadovė Aušra Baranovė primena, jog kaip ir visos Lietuvoje veikiančios finansų įstaigos, kredito unijos privalo laikytis Atsakingojo skolinimo nuostatų ir kitų LR teisės aktų.
„Tačiau jos dažnai pasižymi didesniu individualiu dėmesiu pavienei kliento situacijai ir lankstesnių finansavimo sprendimų paieška nei kitos finansų įstaigos“, – akcentuoja specialistė.
Vis dėlto kredito unijos, suteikdamos paskolą asmeniui su žemesniu kredito reitingu ar mažiau reguliariomis pajamomis, prisiima didesnę riziką, todėl, anot A.Baranovės, dažnu atveju pasiūlys didesnes palūkanas bei privalės taikyti kitas rizikos mažinimo priemones. Pavyzdžiui, reikalauti daugiau užtikrinimo priemonių.
„Norint gauti paskolą kredito unijoje, taip pat reikės tapti jos nariu ir atitikti narystės reikalavimus“, – priduria ji.
Steigiant verslą pritrūksta lėšų – ką daryti?
O vienas iš skaitytojų pasakojo norintis pradėti verslą, tačiau neslėpė, kad jo pradžiai tektų skolintis. Vyrui įdomu, kokios šiuo atveju yra skolinimosi galimybės.
„Planuoju pradėti verslą, tačiau jo pradžiai reiktų skolintis. Kokios yra siūlomos palūkanų normos verslo pradžios kreditams, koks yra minimalus ir maksimalus kredito dydis verslo pradžiai? Be to, jei vėliau matysiu, kad prireiks daugiau lėšų, ar galiu gauti papildomą finansavimą?“ – klausia jis.
LCKU Kreditų rizikos skyriaus vadovė A.Baranovė sako, jog tokiu atveju pradedančiajam verslininkui verta žinoti, kad tokių kreditų sąlygos – palūkanų normos, kredito dydžiai ir papildomo finansavimo galimybės – gali skirtis priklausomai nuo keleto veiksnių.
„Pavyzdžiui, reikšmingą įtaką turi kredito paskirtis (apyvartiniam kapitalui ar investicijoms), konkrečios kredito unijos kainodara, akcininkų galimybės prisidėti prie verslo finansavimo, užstato vertė, verslo plano kokybė ir kiti aspektai“, – komentuoja A.Baranovė.
Tuo metu palūkanų norma kreditui verslo pradžiai dažniausiai svyruoja tarp 9–15 procentų, o galima minimali ir maksimali skolinimosi suma priklausys nuo kiekvienos kredito unijos vidinių tvarkų.
„Be to, kai kuriais atvejais pradedantieji verslininkai gali pasinaudoti subsidijuotais ar mažų palūkanų finansavimo šaltiniais su valstybine ar Europos Sąjungos parama. Tarp jų – kredito unijų teikiamos paskolos pagal priemonę „Atviras kreditų fondas 3“, ar greitu metu planuojamos teikti „Verslumo skatinimas 3“ paskolos.
Norintiems gauti tiksliausią informaciją apie paskolos sąlygas, rekomenduoju kreiptis tiesiogiai į LKU grupės kredito uniją arba pateikti paraišką internetu“, – pataria specialistė.