„Pasirodė pirmoji stinta“, – feisbuke skelbia Danės krantinėje netoli Senosios perkėlos esantis žuvies prekybos paviljonas.
Anot jo, parduodamos stintos – sugautos tinklais, didelės. Už kilogramą šių agurkais kvepiančių žuvų prekybininkai prašo 11 eurų.
Atvežus žuvis prie paviljono jų laukę keli pirkėjai teigė, kad apie prekybą žinoję iš anksto ir atvykę būtent dėl to.
Tuo metu savivaldybės valdomų turgaviečių vadovas Viačeslavas Karmanovas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad pas juos stintų dar nėra – tikimasi, kad prekyba prasidės kitą savaitę.
„Kol kas dar nėra. Dar per šilta, bet jau po savaitės, jeigu šiek tiek atvės, manau, kad jau bus. Kiekvienais metais pirmosios stintos pasirodo lapkritį“, – sakė savivaldybės įmonės „Naujasis turgus“ direktorius V.Karmanovas.
Pasak jo, pavieniai skelbimai dar nereiškia stintų prekybos sezono pradžios – manoma, kad jis prasideda tuomet, kai žuvų pasiūla yra didesnė.
„Kai žvejai pagaus tiek, kad prekyboje bus daug, sakysime, kad sezonas prasidėjo“, – kalbėjo turgaus vadovas.
Pernai apie pirmąsias turguje parduodamas stintas pranešta irgi antroje lapkričio pusėje. Tuomet žuvies kilogramo kaina svyravo tarp 10 ir 12 eurų.
Stintos Lietuvos pajūryje ir mariose žvejojamos kelis mėnesius, kai iš Baltijos jūros plaukia neršti į Nemuno žemupį – tokiam jų elgesiui įtaką daro oro sąlygos ir kitos aplinkybės.
Tiesa, pamaryje veikiančių žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Siga Jakubauskienė pernai žiniasklaidai teigė, kad iki žemupio stintos neatkeliauja arba tik labai mažas kiekis. Ji sutinka su mokslo darbuotojų išvadomis, kad žuvų elgsena pakito dėl šylančio klimato.
Stintų žvejybos rytiniame Baltijos regione rezultatus tyrinėjęs Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto Žuvininkystės ir akvakultūros laboratorijos mokslo darbuotojas Arvydas Švagždys teigė, jog dėl šylančios Baltijos jūros stintos migruoja į šiaurę. Dėl to nuo 2017 metų Suomija šių žuvų sugauna daugiausiai.
Tyrimo duomenimis, stintų laimikis didėja ir ties Latvija ir Estija, o Lietuvoje jis mažėja.
Remdamasis genetinių tyrimų išvadomis mokslas taip pat teigia, jog Lietuvoje, Latvijos ir Estijos stintų populiacija nesiskiria, nors pirkėjai įsitikinę, kad latviškos stintos yra kitokios.
Klaipėdoje dažniausiai parduodamos Baltijos jūroje priekrantės žvejų sugaunamos žuvys.