Štai, ką reikia žinoti apie paskolų teikimo sąlygas: ekspertai išskyrė svarbiausius aspektus

2024 m. spalio 24 d. 15:17
Būstą, automobilį ar kitus brangius pirkinius planuojantiems pirkti ir apie paskolą galvojantiems gyventojams ypač daug klausimų kelią šių suteikimo sąlygos. „Kaip pagerinti savo kredito reitingą?“, „Ar finansų įstaiga atsižvelgs į tai, jog auginu du mažamečius vaikus?“ – tokius ir panašius klausimus naujienų portalui Lrytas užduoda jo skaitytojai. Ekspertai paaiškina, kaip reikėtų elgtis ir ką svarbu žinoti apie kartais sudėtingai atrodantį finansų pasaulį.
Daugiau nuotraukų (2)
Pagerinti kredito reitingą – įmanoma
„Kokie yra kredito reitingo reikalavimai norint gauti paskolą būstui? Kaip sužinoti, koks mano kredito reitingas ir kaip galima jį pagerinti?“, – domėjosi portalo skaitytojas.
Anot LKU grupę prižiūrinčios Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) Kreditų rizikos skyriaus vadovės Aušros Baranovės, svarbu suprasti, kad nėra universalių kredito reitingo reikalavimų, kurie galiotų visose finansų įstaigose.
„Lietuvoje veikia įmonės, kurios siūlo paslaugas, leidžiančias nustatyti asmeninį kredito reitingą, tačiau kiekviena kredito įstaiga kreditingumą vertina individualiai“, – kalbėjo pašnekovė.
Vertinant paskolos gavėjo kreditingumą, paprastai atsižvelgiama į tokius veiksnius kaip turimų arba anksčiau turėtų finansinių įsipareigojimų sumos, jų mokėjimų istorija (ar buvo mokama laiku), neigiami veiksniai, tokie kaip turto areštas, bankrotas, skolų išieškojimas, laikotarpis, per kurį skolos apmokėtos, teisminiai ginčai, taip pat pajamų reguliarumas ir stabilumas.
„Jeigu norite pagerinti savo kredito reitingą, svarbiausia yra laiku mokėti turimų įsipareigojimų įmokas ir vengti neigiamų įrašų kredito istorijoje“, – rekomenduoja A.Baranovė.
Atsižvelgiama į išlaidas
Du mažamečius vaikus su vyru auginanti ir paskolą butui norinti pasiimti skaitytoja domėjosi, kaip bankai atsižvelgia į atžalas auginančių tėvų situaciją.
„Ar yra kokių nors programų ar pasiūlymų, skirtų šeimoms su vaikais? Ar bankai atidžiau žiūri į tokius kaip mes?“, – klausė ji.
Šeimoms, turinčioms vaikų, yra keletas programų, kurios gali palengvinti sąlygas įsigyti būstą.
„Viena iš jų yra finansinė paskata jaunoms šeimoms, pagal kurią suteikiama subsidija pradiniam būsto įnašui. Daugiau informacijos apie šią programą rasite Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainėje“, – komentavo A.Baranovė.
Pasak ekspertės, šeimos su vaikais kredito įstaigų yra vertinamos panašiai kaip ir šeimos be vaikų.
„Skirtumas tas, kad vertinant namų ūkio finansinę situaciją atsižvelgiama į didesnį šeimos narių skaičių bei atitinkamai didesnes minimalias išlaidas namų ūkiui. Tai padeda tiksliau įvertinti jūsų galimybes grąžinti paskolą, kad finansiniai įsipareigojimai netaptų našta“, – išskyrė ekspertė.
Turintiems abejonių ar klausimų dėl būsto finansavimo, specialistė patarė kreiptis į finansų įstaigose dirbančius specialistus, kurie atsakys į visus kylančius klausimus ir padės rasti finansinių instrumentų, kurie galėtų palengvinti paskolos gavimo procesą.
Indėliai – įprasti ar neatšaukiami?
Dar vienas skaitytojas teiravosi, ar LKU kredito unijų grupė teikia terminuotąjį indėlį ir domėjosi, kokiomis sąlygomis„Taip, LKU kredito unijų grupė, vienijanti 45 kredito unijas ir daugiau nei 100 klientų aptarnavimo vietų visoje Lietuvoje, teikia terminuotųjų indėlių paslaugą. Nors palūkanų normos gali šiek tiek skirtis tarp atskirų kredito unijų, bendrai LKU grupės siūlomos sąlygos yra labai konkurencingos. Ypač didesniuose miestuose, kur didesnė kredito unijų koncentracija, palūkanų normos gali būti kiek aukštesnės“, – į gyventojams rūpimus klausimus atsakė Lietuvos centrinės kredito unijos Iždo departamento direktorius Rūtenis Šukevičius.
Jis paaiškino, jog LKU grupės kredito unijos teikia įprastus terminuotuosius ir neatšaukiamus terminuotuosius indėlius. Terminuotieji ir neatšaukiami terminuotieji indėliai skirti laikyti didesnę sumą, kurios negalima papildyti. Suma nustatoma sudarant sutartį ir išlieka nekintama visą sutarties laikotarpį.
„Jei turite lėšų, kurių artimiausiu metu neplanuojate naudoti, siūlau rinktis neatšaukiamą terminuotąjį indėlį. Jis suteikia galimybę gauti didesnes palūkanas, tačiau jį nutraukti galima tik ypatingais atvejais“, – pridūrė LCKU Iždo departamento direktorius.
„Įprastas terminuotasis indėlis yra tinkamas, jei esate sukaupę didesnę sumą, tačiau gali kilti poreikis ją atsiimti anksčiau laiko. Tokiu atveju indėlį galite nutraukti bet kuriuo metu, tačiau prarasite iki tol sukauptas palūkanas“, – detalizuoja R.Šukevičius.
Daugiau informacijos apie indėlių sąlygas galite gauti kreipdamiesi į artimiausią LKU grupės kredito uniją arba apsilankę interneto svetainėje.
Priklausys nuo sumos
„Turiu antros grupės neįgalumą. Į pensiją išeinu 2025–11-29. Dalyvauju antros pakopos pensijų fonde. Ar galėsiu susigrąžinti sukauptas lėšas?“, – savo galimybėmis ateityje domėjosi į pensiją netrukus išeisiantis skaitytojas.
„Kai dalyviui sukanka senatvės pensijos amžius, galima pradėti naudotis antroje pensijų pakopoje sukauptais pinigais. Tuomet galima nutraukti kaupimo sutartį ir gauti pensijų išmokas iš sukaupto turto. Nuo Jūsų sukauptos sumos dydžio priklausys, kokią išmoką gausite: vienkartinę, periodinę ar pensijų anuiteto“, – pasakojo LCKU Iždo projektų vadovė Rūta Kalašinskaitė-Kiškienė.
Ekspertė išskyrė tris svarbias sumas.
Pati mažiausia – 5 403 eurai, o šią sumą sumą sukaupęs asmuo ją gaus kaip vienkartinę išmoką iš pensijų kaupimo bendrovės, kurios valdomame pensijų fonde kaupia.
„Jeigu sukaupsite nuo 5 403 iki 10 807 eurų, pensijų bendrovė Jums mokės periodines išmokas. O tuo atveju, jei sukaupta suma viršys 10 807 eurus, Jums iš „Sodros“ reikės įsigyti pensijų anuitetą“, – sistemos subtilybes aiškino pašnekovė.
Ji pabrėžė, jog jei žmogus nuspręs išeiti į priešlaikinę pensiją ir jam bus paskirta išankstinė senatvės pensija, kaupimą antrojoje pensijų pakopoje bus galima nutraukti anksčiau.
PaskolosFinansaigyventojai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.