Pirmosios investavimo pamokos: pradžiai užtenka ir dešimties eurų

2024 m. spalio 15 d. 17:00
Uždirbtus pinigus galima ne tik taupyti, bet ir investuoti. Įvairūs tyrimai rodo, kad investavimo galimybėmis jaunimas Lietuvoje pradeda domėtis sulaukę vidutiniškai 21-erių. Tačiau savo sutaupytus kišenpinigius ar gautas pirmąsias pajamas vis dažniau įdarbina ir moksleiviai.
Daugiau nuotraukų (2)
Daug su moksleiviais ir studentais finansų klausimais bendraujanti ISM vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja dr. Asta Klimavičienė teigia, kad šeimos aplinka vis dar turi didžiausią įtaką, tad ar jaunas žmogus pradės investuoti, labai priklauso nuo to, ar tėvai, kiti artimieji tuo užsiima. „Tačiau patys jie daugelį dalykų sužino iš socialinių tinklų. Pagal visus tyrimus ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, vienas pagrindinių šaltinių yra youtube“, – sako pašnekovė.
Tačiau ne mažiau svarbi ir mokyklos įtaka. Ekonomikos ir verslumo pamokose įgytos žinios ir pirmieji verslo bandymai skatina naujus eksperimentus. Jaunasis verslininkas Tomas Moška sako, kad būtent mokykloje įgyta patirtis buvo paskata nesustoti. Šiandien jis ne tik sėkmingo startuolio bendraįkūrėjas, bet ir investuotojas. Jis teigia, kad pirmosioms investicijoms net nereikia didelių pinigų, o į patį procesą pataria žiūrėti kaip į žaidimą, iš kurio galima daug išmokti.
„Aš pradėjau domėtis valiutų rinkomis, kaip jose investuoti, man labai įdomu buvo stebėti, kaip kaina kyla-krenta, kaip žmonės priima sprendimus. Tai aš dalį pinigų skyriau tam. Ar galutiniam variante aš daugiau uždirbau, ar pradirbau, net negalėčiau pasakyti, bet gavau daug žinių ir potyrio, kas tai yra ir ką tai reiškia. Pasibandyti galima su 10, 50 eurų ar bet kokia kita prieinama suma, bet svarbu pajausti tą patį investavimo procesą“, – sako T.Moška.
Jaunasis verslininkas vadovaujasi posakiu, kad turi mokytis šiandien tai, ką nori gerai išmanyti po dešimties metų. „Tai jei 15-os metų pradėsi mokytis investuoti, būdamas 25-erių turėsi daugiau pinigų, kuriuos galėsi panaudoti. Todėl būtų puiku, kad jau žinotum, kaip juos naudot ir investuot, o ne tik pradėtum mokytis. Manau, kad be galo svarbu pradėti tokius dalykus daryti dar mokykloje“.
Investavimo įrankių yra labai daug, tad svarbiausia pasirinkti sau patogiausią ir suprantamiausią. Dr. A.Klimavičienė teigia, kad populiariausia investicija tarp jaunimo – kriptovaliutos.
„Bet ją renkasi tie, kuriems priimtinos rizikingos investicijos. Jaunimas apskritai labiau mėgsta rizika, tačiau ne visiems be išimties ji yra priimtina. Daugeliui svarbu, kad būtų galima investuoti paprastai. Jeigu investavimas vyksta per patogią programėlę mobiliajame telefone, nedidelėmis sumomis, kur labai aiški vartotojo sąsaja, tai tikėtina, kad jie tai ir pasirinks. Ir kokias priemones ta programėlė siūlo, jie tuos įrankius ir išbandys“.
Pašnekovė pataria pirmuosius bandymus atlikti nedidelėmis sumomis, kad rizikos atveju praradimas nebūtų toks skausmingas, kaip investuojant dideles sumas.
Specialistai jaunimui pataria nebijoti rizikingesnių investicijų, tačiau renkantis informaciją ragina ją iš pradžių kritiškai įvertinti ir jokiu būdu neinvestuoti skolintų lėšų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.