Vyriausybės Seimui teikiamame išvados projekte pažymima, kad siūlomas teisinis reguliavimas neatitinka įstatyme įvardintos sąvokos „gaminantis vartotojas“ apibrėžties.
Energetikos ministerijos atstovai argumentuoja, kad gyventojai, siekiantys gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir tiekti ją kitiems vartotojams, turėtų įgyti Elektros energetikos įstatyme įtvirtintą aktyviojo vartotojo sąvoką, o ne gaminančio vartotojo, kuriam tokia teisė nėra numatyta.
„Gaminančio vartotojo jam nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais priklausančioje elektrinėje pagaminta elektros energija gali būti skirta tik jų pačių, o ne kitų vartotojų, net jeigu šie vartotojai yra artimieji giminaičiai, reikmėms ir ūkio poreikiams tenkinti“, – rašoma ministerijos parengtoje pažymoje.
Ministerija tikina planuojanti parengti šio įstatymo keliamus tikslus atliepiantį įstatymo projektą, kuris įsigalios ne vėliau nei 2026 m. liepos 17 d. Žadama, kad ruošiamame projekte bus numatyta asmenų, įgijusių aktyviojo vartotojo statusą, pagamintos elektros energijos dalijimosi tvarka, kuri galios elektros energija dalijantis ir su artimaisiais giminaičiais.
Ministrų kabinetas pabrėžia, kad elektros energijos vartotojai gali įsteigti atsinaujinančių išteklių energijos bendriją, arba piliečių energetikos bendriją, kurių valdomuose energijos gamybos įrenginiuose pagaminta elektra gali būti paskirstoma bendrijos dalyviams.
Seimo narių, liberalų Vytauto Pranckiečio, Virgilijaus Aleknos ir Simono Gentvilo parengtame įstatymo projekte teigiama, kad teikiama pataisa motyvuotų daugiau vartotojų įsirengti atsinaujinančios elektros energijos išteklių įrenginių, labiau skatintų žaliosios energijos gamybą, plėtrą, vartojimą. Rengėjų teigimu, tai prisidėtų skatinant energijos vartojimo efektyvumą.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius gegužės mėnesį teigė, kad tokių energijos dalybų įteisinimas sugriautų elektrą gaminančio vartotojo koncepciją. Jis akcentavo, kad leidus gaminantiems vartotojams elektrą pardavinėti, jie tampa nebe vartotojais, o gamintojais, kuriems turi būti taikomos gamintojų elektros pardavimo sąlygos.
„Mes, kaip rinkos reguliuotojas, žiūrime per rinkos prizmę. Ir šitoje vietoje kyla klausimas, kodėl siūloma dalintis tik su giminėmis, kodėl nėra siūloma, pavyzdžiui, pertekline elektros energija apskritai su bet kuriais vartotojais dalintis“, – žurnalistams kalbėjo VERT vadovas.