Vos pradėjo dirbti – ir įkliuvo: itin padaugėjus pranešimų apie jaunus „nelegalus“ darbdavius papurtė inspektoriai

2024 m. rugpjūčio 17 d. 09:06
Darius Čiužauskas
Šią vasarą Valstybinė darbo inspekcija (VDI) nepaliko be dėmesio maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių. Surengti neplaniniai patikrinimai dėl galimo nelegalaus ir nedeklaruoto darbo, nedeklaruotos savarankiškos veiklos tvarkos pažeidimų. Ypač didelio inspektorių dėmesio sulaukė jaunimo įdarbinimo aplinkybės.
Daugiau nuotraukų (1)
Per pirmuosius du vasaros mėnesius VDI inspektoriai Klaipėdos ir Tauragės apskrityse veikiančiose maitinimo bei apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įmonėse atliko 53 neplaninius patikrinimus.
Taip pat papildomi inspektavimai vykdyti ir sulaukus visuomenės pranešimų apie nelegaliai dirbančius nepilnamečius.
„Vaiko išnaudojimas – ypač pasibjaurėtinas nusikaltimas. VDI tokių nusižengimų teisei netoleruoja ir netoleruos.
Siekiame visomis jėgomis užkirsti kelią tokiems nesąžiningiems veiksmams, todėl nuolat bendradarbiaujame su kitomis atsakingomis institucijomis, tokiomis kaip Vaiko teisių tarnyba ar policija.
Tik kompleksinės pastangos duoda rezultatus“, – pabrėžė Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.
Jaunųjų „nelegalų“ daugėja
VDI inspektoriai konstatuoja, kad pranešimų apie nelegaliai dirbančius nepilnamečius šiais metais ypač padaugėjo.
Papildomų inspektavimų metu nustatyta 11 atvejų, kai nesilaikoma įstatymų įdarbinant nepilnamečius. Nustatyti keli atvejai, kai nepilnamečiai dirbo nelegaliai. Įmonėms ir jų vadovams surašyti protokolai dėl nelegalaus darbo fakto.
Rasti ir po 22 val. dirbantys nepilnamečiai, nors jų darbas nuo 22 val. iki 6 val. draudžiamas.
Vienoje įmonėje nustatyti ir nepilnamečio darbuotojo poilsio reikalavimų pažeidimai. Jis ne tik dirbo daugiau nei 6 val., bet ir sekmadieniais.
Dėl nustatytų pažeidimų įmonės atsakingiems asmenims surašyti administracinių nusižengimų protokolai, gresia baudos nuo 240 iki 880 eurų.
„Vienu iš tikrinimo atvejų dalyvavo ir nepilnamečio darbuotojo mama, kuri atvyko pasiimti sūnaus iš darbo po 22 val.
Patikrinimo metu neįžvelgta išnaudojimo fakto. Jaunas darbuotojas neišreiškė jokių pretenzijų darbdaviui, džiaugėsi, kad gali užsidirbti papildomai vasaros metu.
Mamai išaiškinti nepilnamečių įdarbinimo ir darbo sutarties vykdymo ypatumai dėl darbo, poilsio laiko ir panašiai“, – sakė VDI Klaipėdos teritorinio skyriaus patarėja-vyriausioji darbo inspektorė Inga Grunskytė.
Įkliuvo pirmą dieną
Neringoje vykusio patikrinimo metu maitinimo įstaigoje rastas 17-metis. Jis tikino, kad tai yra pirmoji jo diena šioje įstaigoje.
Neva atvyko pasižiūrėti, ar darbas jam tiks, susipažinti su aplinka, kolektyvu, virtuvės prietaisais, įvertinti, ar jie tinkamai veikia bei pats juos išbandyti.
Anot VDI inspektorių, nepilnametis nežinojo, kad tokie „pasibandymo“ veiksmai darbo metu be darbo sutarties laikomi nelegaliu darbu.
VDI atkreipia dėmesį, kad tai yra tipinės situacijos, kai leidžiama pasibandyti dirbti ir pradėti dirbti be pasirašytos darbo sutarties, vadinamuoju „neįformintu bandomuoju laikotarpiu“.
VDI Darbo teisės skyriaus vedėjos-vyriausiosios darbo inspektorės Ievos Piličiauskaitės-Dulkės teigimu, būtina atsižvelgti į asmenų iki 18 metų įdarbinimo ir darbo sutarties vykdymo ypatumus dėl darbo laiko, poilsio laiko ir panašiai.
Asmenys iki 18 metų skirstomi į dvi grupes. Vaikai – nuo 14 iki 16 metų, ir paaugliai – nuo 16 iki 18 metų.
„Pirmiausia, norėdamas įdarbinti vaiką, darbdavys prieš sudarydamas darbo sutartį turi raštu informuoti vaiko tėvus apie jam galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones, gauti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, o mokslo metų laikotarpiu – ir raštišką mokyklos, kurioje vaikas mokosi, sutikimą“, – akcentuoja I.Piličiauskaitė-Dulkė.
Būtina žinoti ir tai, kad darbdavys, prieš įdarbindamas asmenį iki 18 metų, siųsdamas jį tikrintis sveikatos, turi pateikti jam numatomų darbo sąlygų aprašymą ir nurodyti galimą profesinę riziką, o gavęs asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą – vadovautis joje pateikta išvada, skirdamas dirbti konkrečius darbus, suteikdamas visas reikalingas saugos ir sveikatos apsaugos priemones.
Gali dirbti ir po pamokų
Darbo teisės skyriaus vedėja I.Piličiauskaitė-Dulkė primena, kad nepilnamečiams draudžiama dirbti ne tik naktį. Vaikams dirbti negalima ir rytais nuo 6 iki 7 valandos – prieš pamokas.
Vaikų, dirbančių lengvus darbus, darbo laiko trukmė ne mokslo metų laiku, kai dirbama ne trumpiau kaip savaitę – iki 6 valandų per dieną ir 30 valandų per savaitę.
Mokslo metų laiku – iki 12 valandų per savaitę, t. y. iki 2 valandų per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki 6 valandų per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jeigu dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos.
Paauglių darbo laiko trukmė – ne daugiau kaip 8 valandos per dieną kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę kartu su pamokų trukme.
Poilsis – labai svarbu
Asmenims iki 18 metų darbdavys turi suteikti ne mažiau kaip dvi poilsio dienas per savaitę, jeigu įmanoma, paeiliui. Viena iš šių dienų turi būti sekmadienį.
Kai darbo laiko arba praktinio mokymo laiko trukmė yra ilgesnė negu 4 valandos, privalo būti suteikta mažiausiai 30 minučių papildoma pertrauka pailsėti, ir ji įskaitoma į darbo laiką arba praktinio mokymo laiką.
Vaikų kasdienio nepertraukiamojo poilsio laikas per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 14 valandų, paauglių – ne trumpesnis kaip 12 valandų.
I.Piličiauskaitė-Dulkė pabrėžia, kad nepilnamečiams negalima skirti ir pasyvaus budėjimo darbe ar namuose.
Baudos ženkliai padidėjo
Nuo šių metus liepos 1 d. sugriežtintos bausmės už nelegaliai įdarbintus darbuotojus.
Darbdaviai (juridiniai asmenys) privalės susimokėti nuo 2772 eurų (trijų minimalių atlyginimų (MMA) sumą) iki 11 088 eurų (12 MMA) už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Darbdaviui (juridiniam asmeniui), jau baustam už šį pažeidimą per pastaruosius 2 metus, už pakartotinai padarytą pažeidimą skiriama nuo 5544 eurų (6 MMA) iki 22 176 eurų (24 MMA) už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Baudos dydis priklausys nuo to, ar darbdavys sutiks legaliai įdarbinti ir sumokėti nelegaliai dirbusiam asmeniui 3 minimalius atlyginimus (2772 eurų).
Jeigu ši pareiga bus įvykdyta, jam bus skiriama 2772 eurų (3 MMA) dydžių bauda už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Juridiniam asmeniui, jau baustam už šį pažeidimą per pastaruosius 2 metus, bus skiriama 5544 eurų (6 MMA) dydžio bauda už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.