Artėjantį savaitgalį būkite itin atidūs – neabejoja, kad šiomis dienomis sukčiai bus aktyvesni nei įprasta

2024 m. birželio 20 d. 13:51
Ilgieji savaitgaliai – tradiciškai tas metas, kai suaktyvėja finansiniai sukčiai, metantys daugiau pajėgų netikėtai užklupti ir apgauti į laisvalaikio veiklas įsitraukusius ar trumpų atostogų išvykusius gyventojus. SEB banko ekspertai įspėja, kokių sukčiavimų saugotis ieškant paparčio žiedo per Jonines.
Daugiau nuotraukų (2)
„Finansiniai sukčiai gerai išmano žmonių psichologiją, todėl ilgųjų savaitgalių metu, kai žmonės atsipalaidavę, visuomet fiksuojame daugiau jų bandymų apgauti gyventojus. Stebėdami naujausias finansinio sukčiavimo tendencijas, manome, kad ilgojo savaitgalio metu gali padaugėti jų siunčiamų netikrų SMS žinučių, kuriose bus informuojama apie neva gautą baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimus, nesumokėtus mokesčius, viešbučių rezervacijų atšaukimus ar prašymus patikslinti informaciją.
Į tokias žinutes gyventojai dažnai būna linkę reaguoti spontaniškai ir taip pakliūva į sukčių pinkles. Paprastai tokiose žinutėse pateikiama nuoroda į netikrą interneto banką ir taip bandoma išvilioti prisijungimo prie interneto banko ar mokėjimo kortelių duomenis“, – įspėja Daiva Uosytė, SEB banko Prevencijos departamento direktorė.
Anot jos, apdairiai reikėtų elgtis ir perkant prekes socialiniuose tinkluose – daugėja finansinių sukčių, kurie apsimeta prekes parduodančiais asmenimis, atsiunčia rekvizitus, kur jiems reikėtų pervesti pinigus už prekes, o po to iš karto užblokuoja pirkėją, nebeatsiliepia į žinutes ir taip pirkėjai patiria nuostolių.
Taip pat svarbu kritiškai vertinti skambučius, ypač iš užsienio numerių, kai skambinantieji prisistato žinomų bendrovių, bankų, policijos, valstybinių institucijų atstovais ir praneša apie blokuotas paskyras, užšaldytas sąskaitas, jūsų vardu neva imamus kreditus ir prašo atskleisti prisijungimo prie interneto banko, mokėjimo kortelių ar kitus asmeninius duomenis, reikalauja pervesti pinigus į neva saugias sąskaitas arba išgryninti lėšas ir perduoti teisėsaugos pareigūnams, kol bus vykdomas tyrimas.
Bankas primena klientams, kad pokalbių telefonu ar per pokalbių programėlės metu jokiu būdu negalima atskleisti savo prisijungimo duomenų, tokių kaip interneto banko atpažinimo kodas, „Smart-ID“, „Mobile-ID“ ar SEB programėlių PIN1 ir PIN2 kodai, taip pat mokėjimo kortelės informacijos ir PIN kodo. Be to, gyventojai turėtų būti budrūs ir niekada nevesti šių duomenų į SMS, „Facebook“ žinute ar el. laišku gautą nuorodą.
Įtarus ar pastebėjus finansinį sukčiavimą raginame klientus susisiekti su banko oficialiais kontaktais, pranešti policijai, Nacionaliniam kibernetini saugumo centrui.
sukčiaiSEB bankasJoninės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.