Perspėja: už tokį darbą gresia ne tik tūkstantinės baudos, bet ir kiti nemalonumai

2024 m. kovo 14 d. 07:49
Valstybinė darbo inspekcija
Nelegalus darbas kenkia tiek valstybei, tiek darbuotojui ir darbdaviui. Dėl nelegalaus ir nedeklaruoto darbo prastėja viešojo sektoriaus paslaugų kokybė, o tai turi įtakos sąžiningai dirbantiems darbdaviams, kurie darbo rinkoje dalyvauja iškreiptos konkurencijos sąlygomis. Darbuotojai praranda didžiąją dalį arba visas socialines garantijas, o darbdaviams gresia baudos ir kiti apribojimai.
Daugiau nuotraukų (2)
Nelegalus darbas užtraukia baudą atsakingiems fiziniams asmenims (darbdaviams arba jų atstovams) nuo 1 000 iki 5 000 eurų. Pakartotinai padarytas administracinis nusižengimas užtraukia baudą nuo 5 000 iki 6 000 eurų. Darbdaviui – juridiniam asmeniui – skiriama bauda nuo 868 iki 2 896 eurai už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį. Pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia baudą nuo 2 896 iki 5 792 eurai už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Nedeklaruotas darbas (darbo laiko apskaitos pažeidimas) užtraukia baudą atsakingiems fiziniams asmenims (darbdaviams arba jų atstovams) nuo 300 iki 1 450 eurų. Pakartotinai padarytas administracinis nusižengimas užtraukia baudą nuo 1 400 iki 3 000 eurų. Bauda darbdaviui – juridiniam asmeniui – nuo 200 iki 600 eurų. Pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia baudą nuo 600 iki 1 200 eurų.
Nelegalaus darbo atvejų pasitaiko visose srityse, bet kai kuriuose sektoriuose tokie pažeidimai nustatomi dažniau, pvz., statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir t. t.
„2023 m. gruodį Vilniuje vykdytos neplaninės nelegalaus darbo akcijos metu patikrinta 12 viešojo maitinimo įmonių, nustatyta 13 nelegaliai dirbusių asmenų (10 iš jų trečiųjų šalių piliečiai). Šios akcijos metu ypatingas dėmesys skirtas rizikingų įmonių atrankai (analizė viešoje erdvėje, buvę VDI patikrinimai, VSAT duomenys ir k.t.). Be to, patikrinimai buvo vykdomi tik savaitgaliais, orientavomės į rezultatą, o ne į kiekį“, – komentuoja VDI kancleris Šarūnas Orlavičius.
Valstybinė darbo inspekcija labai rimtai žiūri į su nelegaliu darbu susijusius pažeidimus, todėl ne tik vykdo neplanines patikros akcijas, bet inicijuoja tyrimus reaguodama į viešoje erdvėje pasirodžiusius pranešimus.
„Reikėtų paminėti, kad be baudų, darbdaviams taikomos ir papildomos priemonės. Nustačius nelegalų darbą, jie įtraukiami į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą, kas lemia apribojimą dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nesuteikiamas paramos gavėjo statusas. Nustačius nelegalų ir nedeklaruotą darbą, neišduodami leidimai dirbti ir nepriimami sprendimai dėl darbo atitikties, neišduodami leidimai laikinai gyventi norimiems įdarbinti užsieniečiams“, – pažymi VDI kancleris Šarūnas Orlavičius.
VDI ragina pranešti apie galimus pažeidimus darbe, pavyzdžiui, netinkamas darbo sąlygas, piktnaudžiavimą darbo bei poilsio laiku ir pan. Apie nesudaromas darbo sutartis anonimiškai galima pranešti telefonu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.