„Dar niekur neteko matyt tokių mokesčių“
Mergina rugpjūtį planuoja atostogauti Palangoje, todėl ieškojo, kokie koncertai ar spektakliai vyks Palangos koncertų salėje, tačiau po tokio naršymo internete liko nustebusi bilietų kainomis. Tačiau ji nusistebėjo ne dėl pačių bilietų kainų, o dėl taikomų „kosminių“ mokesčių.
„Pavyzdžiui, į operą–triptiką „NERINGA“ (Jūra, Kopos, Pušys) vienų bilietų kainą – 33,99 euro. Bet kai paspaudžiu ant to bilieto, man išmeta ekrane lentelę, kurioje parodo tikrąją bilieto kainą. Bilietas iš tiesų kainuoja 30 eurų, plius administravimo mokestis 0,39 euro, paslaugos mokestis 1,10 euro ir arenos mokestis 2,50 euro.
Tai praktiškai nuo vieno bilieto sumoku 4 eurus mokesčių. Ir koks čia dar arenos mokestis? Palangos koncertų salė ima mokestį iš klientų, o ne renginio organizatorių?“ – kėlė klausimą ji.
Ieva portalui lrytas.lt sakė puikiausiai suprantanti, kad perkant bilietus būna mokesčių, bet dar niekur nėra mačiusi tokių didelių. Jos pastebėjimu, tokios papildomos išlaidos, įsigyjant bilietą, anksčiau kainuodavo kiek daugiau nei eurą.
„Tai įsivaizduokite, jei perku bilietus visai šeimai, tai už 3 bilietus sumoku apie 10 eurų kažkokių mokesčių. Tai praktiškai trečdalis koncerto bilieto sumos. Dar niekur neteko matyt tokių mokesčių. Kas čia pabrango? Dėl elektros pabrangimo didina mokesčius ar kodėl?“ – piktinosi vilnietė.
Į arenos mokestį įeina daugybė išlaidų
Klaipėdos „Švyturio arenos“ ir Palangos koncertų salės direktorė Aida Aleksandrovienė patikino, kad papildomi mokesčiai, įsigyjant bilietus į renginį, yra normali bilietų platinimo praktika.
„Tokiu būdu tiek renginio organizatoriai, tiek bilietų platintojai ir aikštelių operatoriai siekia skaidrumo bilieto kainodaros srityje. Tokią praktiką taikome ne tik renginių sektoriuje, bet ir transporto (oro uostai, jūriniai keltai ir pan.), turizmo ir pan.“ – portalui lrytas.lt dėstė atstovė.
Arenos mokestis tiek „Švyturio arenos“ ir Palangos koncertų salėje, yra nustatomas šių šalių operatorių. Šiuo metu abiejose vietose jis siekia arba 2 eurus, arba 2,5 euro, perkant vieną bilietą į koncertą, spektaklį ar kitokį renginį.
„Minimas mokestis siejamas su lankytojams teikiamomis papildomomis paslaugomis (rūbinė, parkingas, teritorijos priežiūra, WC priežiūra ir t.t.). Paprastai šis mokestis stabilus, nepriklauso nei nuo sezono nei nuo renginio specifikos. Šio mokesčio dydis peržiūrimas kas vienerius-dvejus metus, atsižvelgiant į ekonomines aplinkybes šalyje“, – komentavo A.Aleksandrovienė.
Kaip portalui lrytas.lt komentavo „Žalgirio“ arenos renginių organizavimo vadovas Mantas Vedrickas, kitus mokesčius nustato renginio organizatoriai.
„Į mūsų paslaugų paketą, kuriuo naudojasi renginio organizatorius, įeina ne tik nuomos paslaugos, bet ir apsauga, valymas, asistentų (koordinatorių arenoje) paslaugos. Todėl arenos mokestis mums padeda pasidengti anksčiau minėtas paslaugas, prie kurių prisideda ir komunaliniai mokesčiai. Mokesčio dydis nustatomas pagal trečiųjų šalių įkainius“, – nurodoma atsakyme.
Paskutinį kartą arenos mokestis keitėsi pernai metų rugsėjo 1 dieną, kai vietoje 2 eurų jis padidėjo iki 2,5 euro.
Kas ir už ką atsakingas?
„Bilietai.lt“ Komercijos direktorius Simonas Sudaras pabrėžė, kad visi mokesčiai, kurie įeina į bilieto kainą – renginio kaštų dalis.
„Paslaugos mokestį nustato bilietų platintojas, atsižvelgdamas į sąnaudas, patiriamas naudojant elektroninę platinimo platformą, klientų aptarnavimą, administravimą, finansinių operacijų kaštus ir pan.
Renginio vietos mokesčius nustato renginio vietos valdytojas ar administratorius, taip pat gali būti skaičiuojamas renginio vietos administravimo mokestis, jei patiriamos išlaidos platinant bilietus ir suteikiant paslaugas tam tikroje renginio vietoje, kitaip nei teikiant įprastines bilietų platinimo paslaugas“, – komentavo S.Sudaras.
Tuo metu „Kakava.lt“ atstovai patikino, kad renginio vietos administravimo mokesčio „Kakava.lt“ netaiko. Tačiau jį nustato pats bilietų platintojas.
Atkreipiamas dėmesys, kad įvairūs mokesčiai gali keistis nuo renginio bilieto kainos ar sezoniškumo.
Vilnietė Ieva taip pat suskubo patikrinti, ar visi Palangos koncertų salėje būsimų renginių bilietų kainose – tokie patys mokesčiai
„Pavyzdžiui, Jazzu koncerto Palangos koncertų salėje bilietai tokie patys. 37,39 euro vienas bilietas, bet tikroji bilieto kaina – 34 eurai, arenos mokestis 2,00 eurai, paslaugos mokestis 1,00 euras, administravimo mokestis – 0,39 euro. Tokie patys ir Vaido Baumilos koncerto bilietai“, – lygino Ieva.
„Čia elektra brangsta ar kėdės prašmatnesnės? Gal už sėdėjimą kėdėj susimoku?“, – mąstė mergina.
Tačiau patikrinus koncertų bilietų kainas ir mokesčius, kurie įeina į kainą, galima pastebėti, kad jei renginys vyksta, tarkime, Vingio parke ar Dariaus ir Girėno stadione tokio mokesčio, kaip arenos mokesčio, jau nematyti.