Privatus „Euphoria“ apartamentų baseinas atrodo lyg didelė keturių metrų ilgio ir dviejų metrų pločio vonia. Tokia skirta svečiui, iš kurio Mikono saloje esantis „Radisson Blue Euphoria Resort“ reikalauja už naktį 700–1100 eurų.
Bet, atrodo, tokią kainą atperka kerintis tamsiai mėlynos Egėjo jūros ir blizgančio Livadžio įlankos smėlio vaizdas.
„Vasaros metu mūsų viešbutyje būna užsakyta per 90 proc. numerių“, – sakė „Radisson Blue Euphoria Resort“ vadybininkas Konstantinos Zikos.
Pakvipo rekordais
Viešbutis, kuris atidarytas tik 2022-aisiais, dabar vienas iš 65 penkiomis žvaigždutėmis įvertintų Mikono salos statinių.
15 tūkst. gyventojų turinti sala penkių žvaigždučių pastatų turi dvigubai daugiau nei, pavyzdžiui, dešimt didžiausių Vokietijos miestų kartu sudėjus.
„Į viešbutį atvyksta pasiturintys žmonės iš viso pasaulio, kurie noriai moka didžiulius pinigus už kokybę. 2023-iųjų vasara Mikono salai taps rekordinė“, – įsitikinęs K.Zikos.
Graikijai – irgi. Pasak Atėnų vyriausybės prognozės, jų šalyje šiais metais užsienio svečiai paliks 18,5 mlrd. eurų – daugiau nei bet kada.
2015-aisiais šalis atsidūrė arti bankroto slenksčio. Dabar jos ekonomika yra viena sparčiausiai augančių visoje ES – pernai ji pasistiebė 5,9 proc. O nedarbo lygis sumažėjo daugiau nei per pusę.
„Turizmas – svarbiausias šio ekonomikos pakilimo ramstis“, – paskelbė graikų ekonomistai Giorgos Agiomirgianakis ir Giorgos Sfakianakis.
Valstybė teikia paramą
Net iki trečdalio bendros ekonomikos sėkmės priklauso būtent nuo turizmo. „Ekonominis pakilimas, sukuriantis darbo vietas dešimčiai tūkstančių žmonių, dar nesibaigia“, – sakė Graikijos turizmo ministras Vassilis Kikilias.
Iki 2030-ųjų pajamos iš turizmo turi padidėti iki 30 mlrd. eurų per metus.
„Graikijoje investuoja ne tik garsūs prekės ženklai, pavyzdžiui, „Marriott Hotels and Resorts“, „Hyatt Hotels Corporation“, „Mandarin Oriental Hotel Group“, bet ir mažesnės bendrovės. Jos žino, kad apsimoka“, – sakė 49-erių V.Kikilias, dviejų metrų ūgio ministras, kadaise buvęs profesionalus krepšininkas.
Praėjusiais metais aštuonios iš dešimties investicijų į šalį atiteko turizmui. Tai lėmė ir didžiulė valstybės pagalba, kuri viešbučių verslui garantavo prabangos lygmenį.
Kas stato naują viešbutį, gali kreiptis dėl dotacijų investicinėms išlaidoms padengti (net iki 70 proc.). Bet su viena sąlyga: viešbutis turi būti mažiausiai keturių žvaigždučių.
Valstybės pinigai skiriamai ir renovacijai, jei viešbutis vėliau bus ne žemesnio kaip trijų žvaigždučių lygio. Atėnų strategija – atsisakyti pigaus turizmo. Vien Mikono saloje nuo 2012-ųjų penkių žvaigždučių viešbučių skaičius išaugo daugiau nei penkis kartus.
Pajamos, gaunamos iš vieno svečio, taip pat didėja. 2018-aisiais 33 mln. poilsiautojų išleido apie 16 mlrd. eurų. Iki 2022-ųjų turistų skaičius mažėjo iki 29 mln., bet pajamos išaugo iki 17,6 mlrd. eurų.
Prisidėjo ir vokiečiai
Prie to prisideda ir Vokietijos transporto įmonė „Fraport“, valdanti Frankfurto oro uostą Frankfurte prie Maino. Graikijos ekonominei krizei įsisiūbavus „Fraport“ ir vyriausybė sudarė 14 oro uostų nuomos sutartį. Graikijos profsąjungos ir politikai ragino priešintis vokiečių „okupantams“.
Vėliau kritikai nutilo, nes „Fraport“ puikiausiai sutvarkė oro uostus, taip pat ir Mikono. Dabar čia kyla ir nusileidžia lėktuvai iš įvairių pasaulio šalių – dažnai iš turtingų arabų valstybių.
2022-aisiais arabai viename prabangių, elegantiškų paplūdimio barų užsakė 200 butelių šampano. Ne mėgautis jo skoniu, o vienas kitą išmaudyti po burbuliukų dušu.
Viešbučio vadybininkas K.Zikos pasakojo istoriją apie svečią iš Saudo Arabijos. Jis užsigeidė šviežios japoniškos jautienos didkepsnio. Teko mėsą nupirkti Japonijoje ir atskraidinti į Mikoną.
Kai svečiui buvo pateikta daugiau nei 60 tūkst. eurų sąskaita, jis sumokėjo 100 tūkst. ir paaiškino, kad grąža skirta arbatpinigiams.
Korupcija irgi klesti
Mikonas – pinigų mašina. Bet dėl masinio prabangaus turizmo klesti korupcija ir organizuotas nusikalstamumas. Ilgą laiką institucijos Žiūrėjo pro pirštus, kai buvo statoma nelegaliai.
Kai kovo mėnesį už statybos leidimus atsakingas archeologas buvo sumuštas nežinomo asmens, Atėnai nusiuntė į salą tyrėjus. Jie sustabdė keletą nelegalių projektų ir paskyrė baudas.
„Jei norime uždirbti daugiau pinigų iš turizmo, privalome toliau tobulinti viešbučius“, – sako Mikono meras Konstantinos Koukas.
Šioje srityje Mikonas dar turi ką veikti: 67 apgyvendinimo vietos yra „tik“ keturių žvaigždučių.