Už balsavo 65, prieš 17, susilaikė 22 Seimo nariai. Pagrindiniu komitetu, svarstysiančiu siūlymą, patvirtintas Biudžeto ir finansų komitetas. Projektas į parlamento posėdžių salę grįš rudens sesijos metu.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė tvirtino, kad esminis teikiamo projekto siūlymas – leisti prekybos vietose atsiskaitant grynaisiais pinigais apvalinti galutinę pirkinių krepšelio mokėtiną sumą.
„Šiame tiksle keturi kertiniai akcentai – kad tai būtų taikoma prekybos vietose, kad būtų taikoma atsiskaitant grynaisiais pinigais, kad būtų apvalinimo funkcija ir kad tai būtų galutinei pirkinių krepšelio sumai, ne pavienėms prekėms“, – parlamento plenarinių posėdžių salėje teigė M. Lingė.
Siūloma nustatyti, kad fiziniam asmeniui atsiskaitant ūkio subjektui už prekes grynaisiais pinigais, galutinė už vienu metu įsigyjamas prekes apskaičiuota suma apvalinama iki artimiausio 5 kartotinio.
Numatoma, kad galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 1 arba 2 euro centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę iki 0, o suma, kuri baigiasi 3 arba 4 euro centais, apvalinama į didesnę pusę iki 5. Tuo tarpu suma, kuri baigiasi 6 arba 7 euro centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę iki 5, o galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 8 arba 9 euro centais, apvalinama į didesnę pusę iki 10.
Teigiama, kad apvalinimas nebūtų taikomas: internetinei prekybai; atsiskaitymams tarp fizinių asmenų ir tarp juridinių asmenų; mokant per tarpininkus; atliekant mokestines valstybės prievoles; mokant atlyginimus ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas; valstybės išmokoms gyventojams ar verslui; mokant nuolaidų kortelėse sukauptais pinigais, įvairiais kuponais, čekiais.
Pradėjus taikyti apvalinimą 1 ir 2 euro centų monetos išliktų teisėta atsiskaitymo priemone, t. y. jomis ir toliau bus galima mokėti prekybos vietose arba jas iškeisti į stambesnio nominalo monetas ar banknotus Lietuvos banko kasose ar komercinių bankų skyriuose.
Siūloma apvalinimo taikymo pradžią derinti su išmaniųjų kasos aparatų diegimo terminais ir atitinkamai nustatyti 2025 m. gegužės 1 d., kai visi kasos aparatai bus pritaikyti naujiems išmaniesiems reikalavimams.
Tvirtinama, kad pritarus įstatymų projektams nebus poreikio atiduoti grąžą 1 ir 2 euro centų monetomis, todėl jų nebereikės kaldinti ir leisti į apyvartą. Dėl to, ekspertiniu vertinimu, ilguoju laikotarpiu kasmet galėtų būti sutaupyta apie 3,7 mln. eurų gyventojų, verslo ir valstybės lėšų, grynųjų pinigų ciklas bus tvaresnis ir efektyvesnis.