Prekybos tinklas „Iki“ šiuo metu testuoja du variantus.
„Maišeliai gali būti skaičiuojami ir įvedami į sistemą kasininko ar paties žmogaus savitarnos kasose arba maišeliai bus su brūkšniniu kodu. Jų kaina bus 1 centas“, – „Lietuvos ryto“ televizijai teigė Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.
Dalis maišelių liks nemokami.
„Maxima“ maišelius žada pardavinėti kaip įprastą prekę. Klientas kasininkui turės pasakyti, kiek maišelių paėmė, jei norės susimokėti savitarnos kasoje, pats įves paimtų maišelių skaičių.
Vienas maišelis, pasak „Maximos“ komunikacijos vadovės Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės, kainuos 1 centą.
„Jokių brūkšninių kodų neatsiras, bus nurodyta tik, kiek kainuoja vienas maišelis.
Jeigu maišelius pirkėjas atsineš iš namų, prie kasos pasakys, kad parduotuvės maišelio nenaudojo, o atsinešė jį iš namų“, – aiškino ji.
Prekybos tinklo „Lidl“ atstovė Lina Skersytė priminė ir apie alternatyvą: „Plastikiniai maišeliai liks, jie kainuos po 1 centą, tačiau mūsų tikslas yra padėti pirkėjams apsipirkti tvariau. Kviesime pirkėjus rinktis tvaresnes alternatyvas, pavyzdžiui, daugkartinius maišelius vaisiams, daržovėms, biriems produktams, kuriuos turime beveik daugiau nei 3 metus. Tuos maišelius galima skalbti ir vėl iš naujo atsinešti.“
Pirkėjų nuomonė dėl plastikinių maišelių apmokestinimo išsiskiria, vieni aiškina, jog prie esamos tvarkos jau priprato, kiti nedžiūgauja dėl kainų.
„Suprantu, kad galima maišelį atsinešti, bet dabar yra labai patogu, kai jie yra parduotuvėje. Pripratino mus, dabar reikės atpratinti“, – gūžčiojo pečiais moteris.
„Nebent jie kainuotų po 1 centą, bet, jei kaina sieks 5 centus, patikėkite, tai nėra ta kaina, kurią eilinis vartotojas turėtų mokėti“, – teigė „Lietuvos ryto“ televizijos kalbinta pirkėja.
„O koks čia gerumas, kad mokėti reikės?“ – nebuvo patenkintas ir kalbintas vyriškis.
„Aš už tai, kad būtų popieriniai. Gamtos bent neterš“, – sakė nauja tvarka patenkinta moteris.
V.Budrienė paminėjo kolegų iš Austrijos pavyzdį. Ten apmokestinus maišelius pirkėjų įpročiai neilgai trukus pasikeitė – maišelių imta naudoti kur kas mažiau.
„Bet koks mokestis sumažina pirkimą. Naudojamų maišelių kiekiai krito“, – teigė ji.
Ukrainoje už maišelius taip pat tenka mokėti. Tuo pasidalijo ir parduotuvėje sutikta ukrainietė.
„Ukrainoje už plastikinius maišelius mokame, todėl stengiuosi neimti maišelių. Bet šiandien čia taip jau išėjo“, – rodė rankose turimą maišelį mergina.
Išimtis bus daroma tik labai lengviems plastikiniams pirkinių maišeliams, į kuriuos pakuojama šviežia mėsa, žuvis ir jų produktai.