Darbo inspekcija įspėja: jei jūsų tokia darbo sutartis – atostogų nesitikėkite

2023 m. gegužės 24 d. 09:09
Karolina Navakauskaitė, Elvyra Sakalauskaitė-Laukevičienė
Artėjant vasarai, artėja ir sezoninių darbų metas. Jais labiausiai susidomi jaunimas, ypač jaunus žmones traukia kurortiniai miestai. Pasak Valstybinės darbo inspekcijos, sezoninio darbo sutartys skiriasi nuo įprastų.
Daugiau nuotraukų (4)
Palangoje esančiam žuvies kioskeliui vadovaujanti Deimantė Valančiūtė vasaros sezonui jau esą surinkusi darbuotojų komandą. Ją sudaro studentai, tačiau moteris sako – rasti atsakingų jaunų darbuotojų – nėra lengva. Anot jos, vieni žaidžia telefonu, o kiti užsiima kitais veiksmais – jaunimas sunkiai nori dirbti.
Pajūrio miestai – populiariausi tarp jaunimo, ieškančio sezoninio darbo.
„Matome, kaip jie mėgaujasi suradę naujus draugus, bendraminčius, kaip jie mėgaujasi ir po darbo pramogomis. Palanga yra ideali vieta jaunimui“, – kalbėjo Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.
Sezoniniais laikomi tie darbai, kurie dėl klimato sąlygų negali būti atliekami visus metus, pavyzdžiui, žemės ūkio, statybų, aptarnavimo sektoriaus darbai. Užimtumo tarnybos duomenimis, labiausiai sezoninių darbuotojų trūksta žemės ūkio ir statybų sektoriuose.
„Žemės ūkis vis tiek dažniausiai būna mažiau patrauklus tiek darbo užmokesčiu, tiek turbūt pastovumo prasme, ten pastebimas trūkumas. Na ir sezoniškumas turi tiesioginės įtakos ir statybos sektoriui, nes statybos sektorius žiemos laikotarpiu jis šiek tiek pristabdo savo veiklas“, – aiškino Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė.
Pasak Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės, aptarnavimo srityje dar vis intensyviai ieškoma darbuotojų: labiausiai reikia padavėjų restoranuose ir viešbučiuose kambarių tarnybos darbuotojų.
„Visi restoranai ieško padavėjų vienareikšmiškai, atsidaro terasos, išaugusiam tam srautui kad ir viduje reikia tikrai nr1 padavėjų pareigybė, viešbučiai – kambarių tarnybą stiprina, priima daugiau kambarinių.
Darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius akcentuoja – sezoninio darbo sutartys yra kitokios. Jos gali būti 2 rūšių – terminuotosios ir neterminuotosios.
„Galima sudaryti terminuotą sutartį, neilgesniam kaip 8 mėnesiai, na tarkim, vasarą pradedame Palangoje prekiauti ledais nuo gegužės pabaigos iki galbūt rugsėjo vidurio, kada daugiausiai turistų atvyksta. Gali būti ir neterminuota sutartis, kada, tarkime, keliems sezonams arba bendrai dirbama be jokio termino, bet tam tikru sezonu. Pavyzdžiui, sudarau neterminuotą sezoninio darbo sutartį prekiauti ledais Palangoje nuo birželio iki rugsėjo galo, ir taip kiekvieną sezoną dirbu“, – dėstė atstovas.
Sezoninio darbo sutartys, kaip ir įprastos, suteikia socialines garantijas – pavyzdžiui, ligos išmokos, pensijos kaupimo. Darbo inspekcijos kancleris priduria, kad atostogų klausimas priklauso nuo sutarties rūšies.
„Jeigu yra sudaroma sezoninio darbo sutartis ir ji yra vienam sezonui, tai tokiam darbuotojui to sezono metu atostogos nėra suteikiamos, bet jam nutraukus sutartį sumokama kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Bet jeigu yra neterminuota sutartis, ar žmogus dirba kelis sezonus, tokiu atveju kasmetinės atostogos jau jam privalo būti suteiktos“, – atkreipė dėmesį Š.Orlavičius.
Sezoninio darbo sutartį nutraukti yra paprasčiau. Apie tai darbdaviui ar darbuotojui užtenka pranešti prieš 5 kalendorines dienas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.