„Visi sutinkame ir yra bendras konsensusas, kad elektrai kompensacijų reiktų nebent tikrai socialiai pažeidžiamoms atskiroms grupėms. Dėl dujų konsensusas yra į kitą pusę, kad jų reikėtų. Kokio lygio – pasakyti sunku, bet dabar matyti, kad kompensacijų sumos bus mažesnės, nei buvo planuojama pernai, dėliojant biudžetą, nes kainos žymiai nukritę“, – sakė V.Poderys.
„Kompensacijos turi būti tokios, kurios neskatina vartojimo. Teoriškai subsidija turi būti taikoma iki tam tikro suvartojimo kiekio“, – teigė jis.
Energetikos ministras Dainius Kreivys yra sakęs, jog dėl to, ar antrąjį metų pusmetį reikės kompensacijų buitiniams vartotojams už elektrą, turėtų būti apsispręsta gegužę, kuomet ir rinkos reguliuotojas turėtų spręsti dėl visuomeninio tiekimo tarifo nuo liepos.
Šiuo metu valstybė kompensuoja iki 28,5 ct/kWh elektros kainos buitiniams vartotojams – iki minimalaus 28 ct/kWh tarifo.
V.Poderio nuomone, visuomeninio tiekimo kainą antrąjį metų pusmetį šiuo metu nuspėti sunku, tačiau jis mano, kad tarifas galėtų siekti 25–28 ct/kWh. LEA duomenimis, gegužę nepriklausomų tiekėjų siūlomas fiksuotų elektros planų vidurkis – 25 ct/kWh
„Būčiau reguliuotojas, žiūrėčiau, kokį signalą siunčią rinkos dalyviai. Jei fiksuotų planų vidurkis yra 25 ct/kWh, o vienašališkai ties 28 ct/kWh sustoję („Ignitis“ ir „Enefit“ nuo liepos ketina sumažinti tarifus daliai vartotojų – ELTA), spėju, čia tas koridorius, kuriame ir turėtų būti“, – sakė V.Poderys.
Šiuo metu visuomeninio tiekimo tarifas – sumažintas kovą perpus – siekia 28 ct/kWh. LEA skaičiavimais, siūlomų biržos planų vidurkis siekia 18 ct/kWh, garantinio tiekimo – 17 ct/kWh.
V.Poderys pastebėjo, jog gegužę tęsiasi paradoksas, kuomet tiekėjo nepasirinkę I ir II elektros rinkos liberalizavimo etapų vartotojai garantiniame tiekime moka mažiausią tarifą.
LEA taip pat prognozuoja, kad šaltuoju metų laikotarpiu didmeninės elektros kainos Lietuvos kainų zonoje galėtų siekti apie 120 Eur/MWh – tokią elektros kainą biržoje agentūra numato nuo spalio, išvedus Vokietijos ir Šiaurės šalių kainų vidurkį. Vis tik V.Poderys pažymėjo, kad tikslius tarifus Lietuvoje prognozuoti sunku.
Dujų kainos, prognozuoja agentūra, Europoje stabilizavosi ir iki spalio galėtų siekti apie 37,4 Eur/MWh, o iki gruodžio – 52 Eur/MWh (remiantis Nyderlandų TTF prekybos taško ateities sandorių kainomis).
„Elektros ir dujų kaina šaltuoju laikotarpiu matome šoktels į viršų“, – teigė V.Poderys.