Aktualu ieškantiems darbo: atskleidė, kokių kandidatų į pokalbį net nekviečia

2023 m. gegužės 2 d. 09:55
Ieškantiems darbo – geras gyvenimo aprašymas (CV) yra itin svarbus, mat tai – dokumentas, sudarysiantis pirmąjį įspūdį atrankų specialistams. Vis dėlto, nors ekspertai ir sutinka, kad CV yra itin svarbus įrankis, lemiantis kandidato šansą patekti į kitą atrankos etapą, vien jo – neužtenka. Šiandien įmonėms tampa svarbi ne tik darbinė patirtis, bet ir būsimo darbuotojo asmeninės savybės.
Daugiau nuotraukų (1)
„Kuomet gauname kandidato CV – tai yra vienintelis dokumentas, padedantis susidaryti pirmąjį įvaizdį. Jei CV nesudomina ar yra neprofesionalus, į pokalbį kandidato nekviesime. Atlikti net ir moksliniai tyrimai, kurie rodo, kad pirmosios 8–10 sekundžių yra pačios svarbiausios, per jas mes susidarome nuomonę apie kitą žmogų“, – teigia personalo ugdymo agentūros „Good People“ konsultantė Laura Hamidova.
Pasak jos, norintys tinkamai save pristatyti, pirmiausia turėtų CV sudėlioti apgalvotai, neperpildyti jo informacija, nepalikti gramatinių klaidų, o svarbiausia – adaptuoti CV prie pozicijos, į kurią kandidatuojama.
Darbo pokalbis – toks pats svarbus kaip CV
Jei kandidato pateiktas CV yra tinkamas, o jo patirtis atitinka pozicijai keliamus reikalavimus, po to seka pirmasis darbo pokalbis. Ir nors kai kurie mano, kad tai – tarsi darbo pasiūlymo garantas, vis dėlto gali būti atvirkščiai. Kaip įsitikinęs Švedijoje fasadų apdailos darbus atliekančioje įmonėje „Kovenda“ dirbantis Arūnas Micikevičius, kuris darbų vadovo poziciją atrado viename iš Lietuvos darbo skelbimų portalų, pirmasis pokalbis yra svarbesnis, nei bet kuris CV.
„Nors šiandien vis daugiau darbo pokalbių yra organizuojami nuotoliu, tačiau man labai svarbus ir gyvas susitikimas. Nors gali atrodyti, kad tai kelia daugiau streso, tačiau tai padeda geriau pažinti būsimą darbdavį, o jam – perprasti kandidato asmenines savybes“, – pasakoja A. Micikevičius.
Jis prideda, kad gyvo susitikimo metu žmonės kitaip šneka, kitaip elgiasi, pamato įmonėje dirbančius žmones, biurą.
„Manau, kad norint išsiskirti iš kandidatų, svarbu save nuraminti ir būtinai atvykti pasiruošus“, – sako sėkmingai įsidarbinęs kandidatas.
Jam antrina ir personalo specialistė, anot jos, pirmasis darbo pokalbis iš tikrųjų yra svarbus ir visuomet praeina sklandžiau, kuomet kandidatas geba suvaldyti jaudulį, o tam reikia atlikti tam tikrus namų darbus. L. Hamidova prieš einant į pirmąjį darbo pokalbį siūlo sau atsakyti į šiuos klausimus: kuo užsiima įmonė? Kokios yra jos vertybės, misija ir veikla? Kas yra įmonės klientai ir konkurentai? Kaip įmonė uždirba pinigus?
„Svarbu sužinoti ir su kuo bus pokalbis. Nors dažnai būna, kad kandidatai neišdrįsta paklausti, su kuo turės pokalbį, tai tik didina nežinomybę, sukeliančią stresą. Galima pasidomėti tuo žmogumi, susipažinti, ką jis veikia. Taip pat rekomenduočiau ir repetuoti prieš veidrodį – užduoti sau klausimą ir į jį atsakyti, o jei yra galimybė – repetuoti su kitais žmonėmis“, – teigia L. Hamidova.
Darbinantis užsienyje – procesai panašūs
Kaip ir ieškant darbo Lietuvoje, taip ir užsienyje – geras CV ir sėkmingas pirmasis darbo pokalbis yra svarbiausi faktoriai, galintys nulemti sėkmę. L. Hamidova teigia, kad nors dažnas yra įsitikinęs, jog ieškant darbo užsienyje procesai yra kur kas sudėtingesni, daugelyje vietų galioja standartinės ir visai nesudėtingos procedūros. Anot jos, aplikuojant į pozicijas užsienyje, pirmiausia pats žmogus turėtų įsivertinti, ar darbas svetur jam yra tinkamas.
„Svarbiausios savybės darbinantis užsienyje, pirmiausia, yra kompetencija ir kultūrinis intelektas. Anksčiau būdavo tikrinami darbuotojų intelektiniai koeficientai (IQ), vėliau pradėta tikrinti emocinį koeficientą (EQ), o dabar būtina turėti ir aukštą kultūrinį koeficientą (CQ). Tai reiškia, kad svarbu susipažinti su kultūra, būti supratingiems ir lankstiems. Taip pat svarbu nusiteikti, kad gali tekti atlikti tam tikrus testus, užduotis“, – teigia L. Hamidova.
Ji priduria, kad geriausia įsivertinti, ar darbas užsienyje tiks, užduodant sau kelis kontrolinius klausimus: kiek pavyks užsidirbti? Kokia yra tos šalies kultūra ir ar ji atitinka mano vertybes? Ar lengva bus prisitaikyti prie klimato? Ir, svarbiausia, ar sugebėsiu kurį laiką gyvai nesimatyti su šeima ir draugais?
Pats asmeniškai darbinimosi užsienyje procesus patyręs A. Micikevičius teigia, kad pačios įmonės dažniausiai yra suinteresuotos kuo labiau padėti kandidatui, jei jis priimamas į darbą. Darbdavys dažniausiai pasirūpina ne tik visais įdarbinimo procesais, bet ir apgyvendinimu, darbo drabužiais, įvairiais reikalingais pažymėjimais. Tiesa, labai svarbu prieš kandidatuojant atlikti savo analizę: tiek internetinėse svetainėse ar žiniasklaidoje ir pasirinkti tokią įmonę, kuri dirba ne pirmus metus.
„Manau, kad tikrai yra patikimesnių šaltinių, kurie leidžia susidaryti geresnį įvaizdį apie įmonę – tai buvę darbuotojai, kuriems galima parašyti „LinkedIn“, bendri pažįstami ir kt. – tereikia šiek tiek panaršyti ir statybų versle tikrai atrandamos nors ir tolimos, tačiau realių žmonių rekomendacijos bei atsiliepimai“, – sako A. Micikevičius.
Patarimai, kaip susikurti gerą CV
Norintys turėti gerą, išsamų ir profesionaliai atrodantį CV, kuris padidintų jūsų šansus sulaukti pakvietimo į darbo pokalbį, specialistai rekomenduoja remtis šiais CV rašymo patarimais: neperpildykite dokumento informacija, nemeluokite, pritaikykite savo CV pozicijai, į kurią kandidatuojate, protingai ir nuosekliai išdėstykite informaciją, nepamirškite nurodyti kontaktų, įsitikinkite, kad CV nėra gramatinių klaidų.
Nors nuotrauka CV nėra privaloma, vis dėlto jei nusprendėte ją įdėti, įsitikinkite, kad ji atrodo profesionaliai. Būtinai visur naudokite tokį patį šrifto stilių ir dydį.
Puiku, jei į CV įtrauksite ir santrauką apie save, tai padės atrankų specialistui geriau su jus pažinti. Siųskite CV iš solidžiai atrodančio elektroninio pašto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.