Pirmojo ir didžiausio Baltijos šalių biržose kotiruojamo NT investicinio fondo „Baltic Horizon Fund“, valdančio komercinį NT Baltijos šalių sostinėse, komanda daro viską, kad kone kiekvienas, skirdamas vos nuo 50 euro centų, galėtų investuoti į NT.
Investicijos tampa būtinybe
Kaip paaiškino NT investicinio fondo „Baltic Horizon“ atstovas Edvinas Karbauskas, pasaulinė praktika kiek kitokia – dauguma NT fondų neprieinami smulkiesiems investuotojams: įprastai į juos investuoja tik profesionalai.
„Baltic Horizon Fund“ pasirinko kitokią kryptį – suteikti galimybę investuoti kone kiekvienam. Neprofesionalus investuotojas vos už pusę euro gali įsigyti vieną fondo vienetą – to pakanka, kad jis prisidėtų perkant patrauklius komercinius objektus Baltijos šalių sostinėse pats nepirkdamas ir nevaldydamas jokio fizinio nekilnojamojo turto – viskuo rūpinasi NT fondo, arba REIT, valdytojas.
Grąža iš komercinio NT Lietuvoje solidesnė nei iš gyvenamojo. Kaip rodo statistika, butų nuomos Vilniuje grąža sudaro apie 5 proc., komercinio NT objektai generuoja 7–8 proc. grąžą – tai vienas privalumų, kodėl verta pasidomėti investicijomis į REIT fondą.
Fondo „Baltic Horizon Fund“ portfelį sudaro 15 nekilnojamojo turto objektų Taline, Rygoje ir Vilniuje, kurių vertė viršija 333,1 mln. eurų. Penki nekilnojamojo turto objektai yra Lietuvoje, penki – Latvijoje ir keturi – Estijoje.
„Bene svarbiausias privalumas investuojant į REIT fondą, niekuo nereikia rūpintis. Priešingai nei buto savininkui, kuriam nuomininkas gali bet kada pranešti apie prakiurusį vamzdį arba kitą problemą. Investuojant į REIT fondą viskuo pasirūpina profesionalai, subūrę komandą ir sukaupę solidžią patirtį“, – paaiškino E. Karbauskas.
Nuomoti būstą – ne mažiau rizikinga
Viena iš svarbiausių investuotojų taisyklių – investicijų diversifikavimas. Įsigijęs butą, investuotojas prisiriša prie konkretaus NT.
Prasidėjus ekonominei krizei, NT objekto patrauklumas gali mažėti, nuomininkų pritraukti tampa sudėtingiau, o nuomos kaina, įprastai, krenta.
Parduoti būstą už norimą kainą arba taip greitai, kaip norėtųsi, taip pat gali būti sudėtinga. Norint už patrauklią kainą parduoti biržoje nupirktus fondo vienetus, irgi gali tekti palaukti, tačiau šis procesas dažnausiai sklandesnis nei rasti pirkėją NT objektui.
Be to, REIT fondai investuoja į išvystytus objektus, kurie dažniausiai garantuoja stabilias pajamas.
Taigi, rizika nuomojant būstą, tikėtina, didesnė nei investuojant į REIT fondą, mat bent dalis komercinių patalpų nuomininkų visuomet išlieka mokūs, turi pasirašę ilgalaikes nuomos sutartis, priešingai, nei būsto nuomininkai.
Dividendai – solidūs
Kartu su pagrindiniais investuotojais „Baltic Horizon Fund“ pasitvirtino ilgalaikę investavimo strategiją, remiantis kuria daugiausia dėmesio skiriama Talino, Rygos ir Vilniaus miestų centruose esančiam mažmeninės prekybos, laisvalaikio ir biurų NT.
„Baltic Horizon Fund“ fondo komanda – viena iš labiausiai patyrusių, išmanančių NT rinką ir derybas, įveikusi įvairių ekonominių ciklų, tad net ir sunkmečiu jiems pavyko mokėti dividendus investuotojams.
Nuo 2016 m., kai viešai pasirodė vertybinių popierių biržoje, „Baltic Horizon Fund“ investuotojams išmokėjo apie 45,3 mln. eurų dividendų. Investuotojai gali uždirbti ir augant NT, ir paties fondo vertei.
Investuoti – tik pasidomėjus
Planuojantiems investuoti į REIT fondą, E. Karbauskas primena: labai svarbu atlikti namų darbus – pasidomėti fondo strategija, tikslais, veiklos principais ir nauda investuotojams. Jei namų darbai atlikti, rizikos priimtinos, tuomet galima įsigyti fondo vienetų.
Tą padaryti išties nesudėtinga: tereikia komerciniame banke atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą ir pradėti investuoti.
„Nors investuoti atrodo paprasta, pasidomėti fondų veikla būtina, nes pirma taisyklė atsirinkti investicijas taip, kad nebūtų prarasti investuoti pinigai. Vėliau galima ieškoti būdų, kaip sėkmingai uždirbti iš savo investicijų.
Pagrindinė rizika, kylanti investuojant į REIT fondą – grąža tam tikru momentu gali būti mažesnė nei tikimasi. Ateitis nenuspėjama, jai įtakos turi rinkos, ekonominė rizika (neapibrėžta situacija, didelė infliacija, didinamos paskolų palūkanos). Fondo strategija – į NT investuoti ir dalį skolintų lėšų, tad, kylant palūkanų normoms, investuotojų grąža – gaunami dividendai – gali sumažėti.
Ekonominė rizika veikia ne tik per palūkanų normą, bet ir platesniais aspektais: nuomininkų mokumas sumažėja, kai kurie nuomininkai gali atsisakyti ar susimažinti patalpas, gali sumažėti fondo planuojamos pajamos ir pan.“, – paaiškino pašnekovas.
Investuotojui nusprendus savo turimas akcijas parduoti konkrečiu momentu, jis gali negauti norimos kainos arba nebūtinai atsiras norinčiųjų nupirkti daugiau fondo vienetų už tam tikrą planuotą sumą. Investuotojams būtina įsivertinti, kad investavimas į NT – ilgalaikis – bent penkerių metų – sprendimas.
Tapti didelių projektų dalimi
Nors atrodo, jog institucinių investuotojų pritraukti lengviau, o darbas su jais sklandesnis, „Baltic Horizon Fund“ pasirinko sudėtingesnį kelią – galimybę investuoti jau septynerius metus Baltijos šalyse siūlo ir mažiau patyrusiems investuotojams.
Panašių fondų pasauliniu mastu daug, jie ypač populiarūs JAV, bet Baltijos šalyse „Baltic Horizon Fund“ tapo šios srities pionieriais.
„Norėjome kelti Baltijos šalių gyventojų finansinį raštingumą, suteikti galimybę investuoti į komercinį NT. Tokių galimybių anksčiau nebuvo. Jau kelerius metus kiekvienas žmogus gali įsigyti komercinio NT dalį ir būtų jo savininku“, – pabrėžė pašnekovas.
Tiesa, pirmieji „Baltic Horizon Fund“ fondo investuotojai Baltijos šalyse visgi buvo instituciniai. Pirmaisiais veiklos metais investuotojų fonde buvo maždaug 1000, šiuo metu jau daugiau kaip 5000 profesionalių ir pradedančiųjų investuotojų yra investavę į šį fondą.
„Lietuviai vis daugiau dėmesio skiria finansiniam raštingumui, pradeda vertinti savo laiką. Patrauklu investuoti į NT fondą, nes, įdedant gerokai mažiau savo darbo, skiriant mažiau laiko, potencialiai galima generuoti didesnę grąžą nei įsigijus butą ir jį išnuomojus.
Atlikti tyrimai patvirtina, kad piko akcijų rinkose laukimas nebūtinai geresnis būdas investuoti nei kiekvieną mėnesį tam tikrą atlyginimo dalį skirti investicijoms ir palaipsniui kurti savo finansinę ateitį“, – neabejoja pašnekovas.
Patyrę investuotojai patvirtintų: kuo ilgesnis investavimo laikotarpis, tuo didesnę NT kainos augimo ir dividendų efektą galima pajusti, taigi, rekomenduojama į REIT fondą investuoti bent 5 metus. Kaip komentavo ekspertas, būstas taip pat įsigyjamas ne metams, o penkeriems ar dešimčiai.
Nuo 2022 m. IV ketvirčio didžiąją dalį „Baltic Horizon Fund“ grynųjų veiklos pajamų (56 proc.) generuoja biurai, 39 proc. – mažmeninė prekyba, o likusią dalį – laisvalaikio ir pramogų objektai. Iš viso nuomojamų patalpų grynasis plotas sudaro apie 150 tūkst. kv. m.
Daugiausia turto yra Lietuvoje ir Latvijoje (atitinkamai 39 proc. ir 39 proc.). Estijoje yra 22 proc. portfelio. 2022 m. „Baltic Horizon“ gavo 4 iš 5 žvaigždučių GRESB nekilnojamojo turto tvarumo vertinime ir gerokai pagerino savo reitingą tarp nekilnojamojo turto bendrovių Europoje.