Gali būti ir taip: atlyginimas nesikeitė, bet po deklaracijos pinigų gausite ne tiek pat VMI paaiškino, ką svarbu žinoti

2023 m. kovo 22 d. 12:40
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai gautas pajamas deklaruojantys gyventojai turėtų nenustebti, jei grąžintino ar mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM) suma kito, lyginant su praėjusiais metais, nors gautas atlyginimas ar patiriamos mokestį mažinančios išlaidos (pvz., už gyvybės draudimą, įmokas už studijas) – liko tokios pat. Taip nutikti gali dėl kelių priežasčių, tačiau dauguma atvejų susiję su sprendimu gaunamoms pajamoms taikyti ar netaikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) bei dėl pakitusio jo skaičiavimo.
Daugiau nuotraukų (1)
„NPD dydis tiesiogiai priklauso nuo asmens gaunamo darbo užmokesčio dydžio, tad, jei per metus gyventojas gavo ir kitų apmokestinamųjų pajamų – metams pasibaigus NPD yra perskaičiuojamas. Paaiškėjus, jog pasinaudota didesniu nei priklauso metiniu NPD, mokesčio skirtumą gyventojas turi padengti bei atitinkamai – jei pasinaudota mažesniu nei priklauso metiniu NPD, susidaro grąžintina GPM suma“, – pasakoja VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis, pažymėdamas, kad NPD periodiškai keičiasi dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) pokyčių ar apskaičiavimui taikomos formulės.
Pavyzdžiui, už 2022 m. mokestinį laikotarpį taikomos net dvi NPD skaičiavimo formulės, priklausomai nuo bendros pernai asmens gautų pajamų sumos, kurios kasmet taip pat gali būti nevienodos: gauti priedai, priemokos, ligos pašalpos ir pan. Oficiali metinio NPD skaičiuoklė pasiekiama čia.
Kaip susidaro GPM permokos ir kada jos grąžinamos?
Pateikus metines pajamų deklaracijas, GPM permoka gyventojui gali susidaryti ne tik dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso metinio NPD, taip pat, kai deklaruojamos mokestį mažinančios išlaidos: už gyvybės draudimo įmokas (savo, sutuoktinio ar nepilnamečių vaikų bei vaikų vyresnių kaip 18 metų su negalia naudai sumokėtos įmokos); įmokas į III pakopos pensijų fondus; būsto kredito palūkanas (kai kreditas gautas iki 2009 metų sausio 1 dienos); studijų ar profesinio mokymo pagal formaliojo profesinio mokymo programą įmokas, nepriklausomai, kurios pakopos tai studijos (jeigu tam tikslui paimta iš kredito įstaigos paskola, tai iš pajamų gali būti atimta tik per mokestinį laikotarpį grąžinta šios paskolos dalis).
Taigi, nepriklausomai nuo to, kad pritaikytos GPM lengvatos tokioms pat išlaidoms, kaip ir praėjusiu laikotarpiu, bendra mokėtina ar grąžintina pajamų mokesčio suma gali skirtis, nes kisti gali išlaidos, pavyzdžiui, sumokamos būsto kredito palūkanos kasmet mažėja, taip pat dėl gautų apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomi skirtingi pajamų mokesčio tarifai.
Pernai kiek daugiau nei pusė milijono gyventojų susigrąžino pajamų mokesčio permokas perskaičiavus GPM dėl NPD taikymo už 2021 metus, iš viso grąžinta apie 196 mln. eurų GPM permokos. Pasinaudojus kitomis teisės aktais numatytomis pajamų mokesčio lengvatomis, 396 tūkst. gyventojų susigrąžino beveik 70 mln. eurų GPM permokos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.