Gaudo nemokančius mokesčių
Kontroliuodama, ar pardavėjai tinkamai sumoka mokesčius, taip pat siekdama mažinti šešėlinę ekonomiką, VMI prekiautojams internete pastaruoju metu skiria ypatingą dėmesį.
Kaip portalui lrytas.lt sakė VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius, elektroninėje erdvėje savo veiklą vykdantiems gyventojams galioja tos pačios taisyklės kaip ir kitiems verslininkams.
„Mokestine prasme nėra skirtumo, kokioje verslo srityje vykdoma neregistruota veikla, neapskaitomos pajamos, nemokami mokesčiai, todėl atsakomybė dėl pažeidimų elektroninėje komercijoje sprendžiama bendra tvarka. Kontrolės veiksmai ir kontrolės procedūros išlieka tradicinės: operatyvus patikrinimas, mokestinis tyrimas ar patikrinimas“, – pabrėžė R.Puncevičius.
Kontroliuodama komercinę veiklą internete, 2022-aisais VMI nustatė 4,7 mln. eurų papildomai mokėtinų mokesčių. Beveik 600 tūkst. eurų turės sumokėti socialiniuose tinkluose prekes perparduodantys asmenys. Nustatyti 203 pažeidimų atvejai.
2022-ųjų antirekordininkė – moteris, pardavinėjusi rūbus gyvų transliacijų metu feisbuke. Ji nesumokėjo 96 tūkst. eurų mokesčių.
„VMI ir toliau planuoja skirti dėmesį socialiniuose tinkluose veiklą vykdantiems asmenims. Stebima, kad daugiausia prekybos veiklų atliekama būtent feisbuke, todėl šiuo metu VMI dėmesys sutelktas būtent šiai platformai, nepriklausomai nuo to, ar prekiaujama feisbuko prekyvietėje, ar darant pardavimus gyvų transliacijų metu“, – tikino R.Puncevičius.
Patikrų gali sulaukti asmenys, kurių deklaruojamos pajamos arba kiti veiklos rodikliai sukels įtarimų dėl neatitikimų tarp viešai prieinamos informacijos ir deklaruojamos veiklos bei pajamų.
„Siekiant nustatyti galimus piktnaudžiavimo atvejus, VMI nuolat vertina turimus ir mokesčių mokėtojų deklaruotus duomenis, duomenis, gaunamus iš kitų Europos Sąjungos (ES) šalių mokesčių administratorių, Lietuvos ir užsienio finansų įstaigų bei skelbiamą informaciją viešoje erdvėje ir internete.
VMI stebi ekonominę veiklą internete, socialiniuose tinkluose, gauna interneto svetainių registravimo duomenis, reaguoja į gaunamus pranešimus apie daromus mokestinius pažeidimus. Analizuojant rizikingus mokesčių mokėtojus ir juos kontroliuojant socialiniuose tinkluose, atkreipiamas dėmesys į sekėjų, patiktukų, komentarų skaičių ir pan.“, – vardijo VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas.
Kontrolės veiksmų metu nustatomi ne tik nedeklaruotų pajamų atvejai, bet ir atvejai, kai mokesčių mokėtojai nekilnojamo turto, asmeninių daiktų ar paslaugų įsigijimą neteisingai priskiria vykdomos veiklos išlaidoms. Tokiu būdu „pamirštama“ deklaruoti ir sumokėti pridėtinės vertės, gyventojų pajamų ir pelno mokesčius.
Kontrolės metu nustačius pažeidimų, pažeidėjams surašomas Administracinio nusižengimo protokolas. Pavyzdžiui, nustačius, kad asmuo vykdo neregistruotą individualią veiklą, jam gali būti paskirta bauda nuo 780 iki 1100 eurų.
Aktyviai prekiauja padirbiniais
Feisbuko prekiautojus nuolat tikrina ir policijos virtualus patrulis. Kaip portalui lrytas.lt aiškino Policijos departamento Komunikacijos skyriaus atstovai, pareigūnai gauna nemažai pranešimų dėl skelbimų apie parduodamus žymių prekių ženklais pažymėtus drabužius, aksesuarus, avalynę. Stebėjimą atlieka ir patys pareigūnai.
„Stebimos įvairios pardavimų grupės, puslapiai, pavieniai profiliai, gyvos transliacijos bei prekyvietė“, – tikino jie.
Kaip vyksta konkretus patikrinimas, portalui policijos darbuotojai atskleisti nesutiko, tačiau aiškino, kad jam naudojama tik viešai prieinama informacija bei įrankiai.
„Tokie patikrinimai vyksta nuolatos. Tendencijos – feisbuke vis dar aktyviai prekiaujama tokio tipo drabužiais. Pažeidimą padarę asmenys paprastai aiškina, jog nežinojo, kad negalima prekiauti tokiais drabužiais.
Nustačius, kad pateikiami realizuoti galimai svetimų prekių ženklais pažymėti drabužiai, informacija surenkama ir perduodama policijos įstaigoms tolimesniam tyrimui bei papildomam informacijos patikrinimui“, – komentavo jie.
Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas neturėdamas leidimo svetimu prekių ženklu pažymėjo didelį prekių kiekį ar pateikė jas realizuoti arba pasinaudojo svetimu paslaugų ženklu ir dėl to padarė didelės žalos, baudžiamas bauda, laisvės apribojimu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Jei pažymėtas nedidelis kiekis, gresia viešieji darbai, bauda arba laisvės apribojimas.