Kompensacijoms už elektrą ir dujas gali prireikti mažiau lėšų, nei planuota: atsakė, kur dėtų likusius pinigus

2023 m. sausio 12 d. 10:29
Tikėtina, kad energijos kainų kompensacijoms gyventojams ir verslui valstybė išleis mažiau, nei buvo numatyta 2023 m. biudžete, tačiau šios lėšos bus skirtos Lietuvos skolai mažinti, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Daugiau nuotraukų (4)
„Jei mums pavyks tą biudžetą sutaupyti, sumažinsime skolą, bus mažesnė skola ir mažesnės skolos aptarnavimo išlaidos ateityje“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, mažesnių išlaidų kompensacijoms gali prireikti dėl pozityvių tendencijų energijos rinkose, esą „greičiausiai rinkos kainų scenarijus bus geresnis“ ir antrąjį metų pusmetį.
„Gali būti, kad jei tos tendencijos išsilaikys, mums reikės mažesnio biudžeto šitam tikslui, mažesnių kompensacijų“, – akcentavo ministrė pirmininkė.
Vis tik ji pažymėjo, kad kompensacijoms išmokėti buvo numatyta skolintis.
„Tai buvo suplanuoti kaip skolinti pinigai. Skola Lietuvai, deja, bet pastaruosius metus brango ir pastaruoju metu brango taip gana nemaloniai. Tie laikai, kai buvo galima skolintis už nulį arba kažkas mums primokėdavo, kad pasiimtų mūsų skolos vertybinius popierius, pasibaigę ir turbūt negrįžtamai. Todėl turime vertinti, kiek galime sau leisti papildomai skolintis“, – pažymėjo ji.
Premjerė aiškino, kad kompensacijos už elektrą ir dujas buvo suplanuotos remiantis pesimistiškesnėmis kainų prognozėmis, kuomet Europoje buvo dujų kainų šokas.
Šiuo metu, teigia Vyriausybės vadovė, dėl „komfortiškai“ užpildytų Europos dujų saugyklų ir šiltos žiemos, įtampa rinkose atslūgo, o spekuliatyviai padidintų kainų ruošiantis kitam sezonui padės išvengti Europos Sąjungoje įvestos 180 Eur/MWh dujų kainų lubos.
I. Šimonytė kartu pažymėjo, kad nepaisant energijos kainų rinkose, valstybė šiuo metu kompensuoja apie pusę rinkos reguliuotojo nustatytos elektros ir apie du trečdalius – dujų kainos.
ELTA primena, kad nuo sausio Vyriausybė visiems buitiniams vartotojams kompensuoja iki 28,5 ct/kWh mokamo elektros kainos tarifo (minimali kaina siekia 28 ct/kWh).
Tuo metu gamtinių dujų tarifams taikomos dalinės valstybės kompensacijos – tiekimo dedamosios kompensavimui 0,99 Eur/m3 ir 0,57 Eur/m3 kompensacija skirstymo paslaugos papildomai dedamajai.
Verslui kompensuojama tik dalis elektros tarifo – iki kovo valstybė padengia pusę įmonių mokamos ir minimalios 28 ct/kWh kainos skirtumo.
2023 m. valstybės biudžete daliniam dujų ir elektros kainų kompensavimui (gyventojams ir verslui) buvo numatyta 888 mln. eurų.
Savo ruožtu prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė šią savaitę minėjo, kad jei ir toliau bus matomi teigiami pokyčiai elektros kainų rinkoje, gali atsirasti galimybė sumažinti valstybės išlaidas energijos kompensavimui ir jas perskirstyti kitaip nei buvo numatyta formuojant 2023 metų biudžetą. Anot jos, tokiu atveju būtų atsirastų galimybė padėti pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms ir papildomai investuoti į nacionalinį saugumą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.