Koks oras, tokios ir santaupos
„Oras yra viena dažniausių temų, padedanti pralaužti pokalbio ledus su nepažįstamaisiais ar net draugais. Oras gali būti ir rodiklis, kiek pinigų atidėti taupyti, ir padėti paversti taupymą žaidimu“, – sakė finansų ekspertė.
Ji patarė kiekvieno mėnesio pradžioje patikrinkti, kokia buvo praėjusio mėnesio aukščiausia (arba žemiausia, jei tuo metu žiema) temperatūra, ir tokią sumą atidėti į taupymui skirtą sąskaitą.
„Jei tokį taupymo būdą būtumėte praktikavę pernai, istoriniai temperatūros duomenys rodo, kad per metus būtumėt sukaupę apie 270 eurų. Nors suma ir neatrodo didelė, toks nesudėtingas ir smagus taupymas padėtų sukaupti kitų metų kalėdinėms dovanoms. Joms lietuviai, SEB banko atliekamų apklausų duomenimis, vidutiniškai skiria nuo 50 iki 250 eurų“, – komentavo S.Strockytė-Varnė.
52 savaitės ir 1 378 eurai
Kitas vertas prisiminti taupymo žaidimas – atidėti tiek eurų, kelinta yra metų savaitė, t. y. pirmą naujų metų savaitę atidėti 1 eurą, antrą – 2 eurus, trečią – 3 eurus ir taip tęsti tol, kol 52 metų savaitę atidėsite 52 eurus.
Jei pavyks laikytis plano, metų pabaigoje toks metodas padės sukaupti nemažą sumą santaupoms – 1 378 eurus.
„Vienintelis šio metodo trūkumas, kad metų pabaigoje, kai išlaidos švenčių laikotarpiu ir taip didelės, per savaitę reikia atidėti didžiausią sumą“, – pripažino ekspertė.
Kas savaitę po truputį
Jei metodas, kai paskutinėmis savaitėmis reikia atidėti po daugiau negu 50 eurų, atrodo per sudėtingas finansiškai, galima naudoti kitokią skaičiavimo techniką, kai kasdien atidedame tokią sumą, kokia yra savaitės diena, t. y. pirmadienį – 1 eurą, antradienį – 2 eurus, o sekmadienį – 7 eurus.
Taip per savaitę sutaupysite 28 eurus, o kitą savaitę vėl pradėsite iš naujo. Tokio plano laikantis visas 52 savaites metų pabaigoje turėtumėte sukaupę 1 456 eurus.
„Kartais, kai reikia iš karto atidėti didesnę pinigų sumą, tai padaryti būna sudėtinga. Tokiu atveju geriau dažniau atidėti po mažesnę sumą ir taip siekti to paties rezultato.
Juk nedideles sumas dažnai kasdien išleidžiame smulkiems pirkiniams – išsinešamai kavai, šokoladui, žurnalui. Jei šiuos pinigus žaidimo forma skirsime taupyti, nuosekliai laikydamiesi taisyklių, pasieksime laukiamų rezultatų“, – kalbėjo S.Strockytė-Varnė.
Centas prie cento
Kiekvieną dieną galima atidėti tiek centų, kokia yra diena, t .y. pirmą metų dieną – 1 centą, antrą – 2 centus. 365 metų dieną atitinkamai reikėtų atidėti 3,65 euro.
Taip taupant per metus galima sukaupti 667,95 euro.
Žinoma, kasdien skaičiuoti ir atidėti ar į atskirą sąskaitą pervesti po kelis centus gali būti sudėtinga, todėl šį taupymo žaidimą galima supaprastinti apskaičiavus, kiek, kaupiant centą po cento kasdien, reikėtų atidėti kas mėnesį, ir tiek skirti taupymui mėnesio pradžioje.
Kaupti apvalinant išleistą sumą
Dar vienas būdas taupyti – apvalinti kiekvieną išleidžiamą sumą iki sveikojo skaičiaus ir skirtumą skirti taupymui.
„Pavyzdžiui, jei už pietus sumokėjote 4,54 euro, taupymui reikėtų skirti 46 centus“, – pateikė pavyzdį finansų ekspertė, paminėdama, kad tokias technologines galimybes suteikia banko mobilioji programėlė, tad gyventojams patiems skaičiuoti centų ir juos pervesti į sąskaitą nereikėtų.
„Taip nepastebimai galima sukaupti keletą šimtų eurų per metus“, – pareiškė ji.