Bijantiems išsipūtusių sąskaitų išaiškino, kaip suskaičiuoti, kiek elektros suryja kalėdinės lemputės

2022 m. gruodžio 6 d. 10:54
Šiemet elektros energijos kainoms pasiekus rekordines aukštumas, nemažai gyventojų ima nerimauti – ar gausybė kalėdinių lempučių nevirs didžiulėmis sąskaitomis? Yra būdų pasirūpinti, kad jos pabrangusios elektros nesunaudotų daugiau nei reikia.
Daugiau nuotraukų (2)
Kone kiekvienuose namuose šviečiančios girliandos nugula ant Kalėdų eglės, o 52 proc. gyventojų jomis puošia ir pačius namus. Dar ketvirtadalis lietuvių laukdami Kalėdų šventiškai išdabina ir namo išorę, rodo lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ užsakymu atlikta apklausa.
„Šviečiančiomis girliandomis lietuviai pradeda rūpintis dar lapkričio pradžioje ir paklausos pikas tęsiasi iki pat Kalėdų. Kasmet elektrinių šventinių dekoracijų asortimentui skiriame ypač didelį dėmesį, kad pirkėjai lengvai rastų lempučių girliandų tiek pagal savo skonį, tiek pagal kišenę“, – sako lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas.
Ką reikėtų žinoti, kad lempučių dekoracijos atneštų tik džiaugsmą, ir nereikėtų nerimauti dėl jų atnešamų išlaidų?
Pakeiskite senas lemputes į LED
Anksčiau buvo populiaru naudoti kaitrinių lempučių girliandas, tačiau šiandien LED lemputės yra daugumos pirkėjų pasirinkimas, ir parduotuvėse jau nėra lengva atrasti kitokių.
Priežasčių ne viena: nors jos ir brangesnės, tačiau yra patvaresnės, saugesnės, šviečia ilgiau ir svarbiausia – naudoja mažiau elektros energijos. Skaičiuojama, kad LED lempučių girliandai reikia 80–90 proc. mažiau energijos nei kaitrinių.
Be to, nors anksčiau kaitrines lemputes dažnas rinkdavosi dėl šiltesnio skleidžiamos šviesos tono, šiuolaikinės LED lemputės sukuriamu jaukumu jau beveik niekuo nenusileidžia.
Pasiskaičiuokite iš anksto
Kiek papildomos elektros energijos „suvalgo“ viena girlianda, paprasta apsiskaičiuoti pačiam. Tą padarius bus galima kiekvienam įsitikinti, kad nerimauti dėl lempučių išaugintų sąskaitų neverta.
Pažiūrėkite, kiek vatų sunaudoja jūsų dekoracija – ši informacija pateikiama ant pakuotės. Jų skaičius priklauso nuo lempučių skaičiaus, dydžio ir ryškumo, mirksėjimo.
Vatus paverskite kilovatvalandėmis – t. y., nurodytą vatų skaičių padalykite iš 1000. Gautą skaičių padauginkite iš valandų, kiek laiko kiekvieną dieną ketinate laikyti lemputes įjungtas. Tuomet – iš dienų skaičiaus. Galiausiai – iš mėnesinio elektros energijos tarifo.
Kaip pavyzdį galima paimti 1000 LED lempučių ilgio girlianda, kuri naudoja 20W. Jeigu visą gruodį kasdien ją laikytumėte įjungtą 6 valandas per dieną, per mėnesį sunaudotumėte 3,72 kWh. Tai reiškia, kad girlianda per mėnesį sunaudos elektros energijos mažiau už eurą.
Vatai ÷ 1000 × valandų skaičius per dieną × dienų skaičius per mėnesį × tarifas
20W ÷ 1000 × 6 valandos × 31 diena × 0,240 Eur/kWh = 0, 89 Eur
Kurį maitinimo tipą rinktis?
Perkant girliandas reikia apsispręsti ne tik dėl jų ilgio, dizaino ir spalvos, bet ir dėl maitinimo tipo. Ką verčiau rinktis – lemputes su elementais ar jungiamas į elektros lizdą?
Vienai girliandai paprastai reikia 3–4 elementų, kurių vieneto kainos prasideda nuo 40–50 ct. Paprastai jas reikia keisti kas 30–40 dienų. Tad jeigu jums ypač svarbu ekonomiškumas, visgi labiau apsimoka namus puošti į elektros lizdą jungiamomis lemputėmis, nors skirtumas nėra didelis.
Lemputės su kištuku turi ir daugiau privalumų: šios būna ryškesnės, nei maitinamos elementais, girliandos – ryškesnės ir tarnauja ilgiau. Kita vertus, puošiant jomis visuomet reikia rūpintis, kad šalia būtų elektros lizdas. Jeigu namuose lempučių ypač daug, lizdų galite ir pritrūkti.
Dar keli būdai sutaupyti
Laikmatis – itin naudingas lempučių girliandų priedas. Turint jį lemputės pačios įsijungia ir išsijungia numatytu laiku.
Nauda iš laikmačio keleriopa: galima sutaupyti elektros energijos, nes lemputės tikrai neliks įjungtos visą naktį. Taip pat sutaupysite ir savo laiko – nereikės įjunginėti ir išjunginėti kiekvienos puošmenos. Be to, jeigu jūsų šventiniai apšvietimai itin spalvingi, už laikmatį padėkos ir kaimynai, mat ryški šviesa naktį aplinkiniams gali trikdyti miegą.
Jeigu puošite didelį plotą, verta rinktis girliandas, kuriose yra didesni tarpai tarp lempučių. Logika labai paprasta: mažiau lempučių – mažiau sunaudojamos energijos.
Beje, o jeigu lemputėmis puošiate namo išorę – išjunkite kitą lauko apšvietimą. Lempučių girliandos dažniausiai būna pakankamai ryškios, kad apšviestų namus be kitų šviesos šaltinių.
Gyventojų apklausą, skirtą pasiruošimui Kalėdoms, „Maximos“ užsakymu spalį atliko „Spinter Research“. Reprezentatyvioje internetinėje apklausoje dalyvavo 1015 18–75 metų amžiaus Lietuvos gyventojai, atsakingi už maisto prekių pirkimą namų ūkiui.
girliandosElektros kaina^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.