Daugelio Kalėdos šiemet gali būti prėskos: ne visi pajėgs įpirkti tiek pabrangusį šį maistą

2022 m. lapkričio 10 d. 18:07
Maistas be druskos prėskas, tiktai jos kiekiai gaminiuose tokie maži, kad savikainai didelės įtakos beveik nedaro. Nors ne visuomet. Per metus druska pabrango dvigubai, pavymui pakilo ir silkės kaina.
Daugiau nuotraukų (13)
Pabrango dvigubai 
Kaip reikės marinuoti agurkus? Tarsi nebūtų svarbesnių rūpesčių agresorei Rusijai siautėjant Ukrainoje, sodininkai jau ankstyvą pavasarį išgraibstė parduotuvėse ukrainietišką valgomąją akmens druską, kurioje nėra jodo. Mat joduota druska nei sūdyti, nei marinuoti netinka.
Be to, patraukli buvo ir kaina. Kilogramas ukrainietiškos „Artiomsol“ gamyklos druskos iki karo kainavo apie 0,35–0,4 euro. Dabar vokiška akmens druska be jodo už ukrainietišką kainuoja trigubai daugiau.
E. parduotuvėje barbora.lt gruziniškos akmens druskos kilogramas atsieina 0,79 euro.
Pigiausia šioje parduotuvėje yra garinta iškastinė akmens druska iš Lenkijos – už jos kilogramą prašoma 0,55 euro.
Jūros druskos kaina sukasi apie 0,99–1,58 euro už kilogramą.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, vidutinė druskos kilogramo kaina prekybos tinkluose nuo pernykščio lapkričio iki šiol pakilo dvigubai – nuo 0,33 iki 0,7 euro, arba net 112 proc.
Brangimo procesas dar nesustojo, nes per spalio mėnesį šios sūriosios prekės kaina padidėjo dešimtadaliu.
Tad ką per Kalėdas darys silkės mėgėjai? Ko gero, išlaidaus. Nes per metus sūdyta silkė pabrango 25 procentais, kilogramas šiuo metu kainuoja apie 4 eurus. Tai dar smulkmena, palyginti su silkės gaminiais, nes įvairių jų kilogramo kaina pasiekė ir 13 eurų.
Matyt, bus pigiau patiems silkės gabaliukus aplieti saulėgrąžų aliejumi, už kurio litrą šiuo metu mokame apie 4,4 euro – 1,3 euro daugiau nei pernai rudenį.
Svogūnai taip pat kone 50 proc. brangesni – vidutinė kilogramo kaina pasiekė 0,7 euro, tačiau silkei jų teprireiks vienos ar kelių galvučių.
Ukrainoje gamybos neliko
Ukrainoje druskos bendrovė „Artiomsol“ dėl karo buvo priversta nutraukti veiklą balandį. Bendrovės laikinasis vadovas Viktoras Jurinas yra sakęs, kad įmonė sustabdyta neribotam laikui.
„Apšaudymas vyksta nuolat, administracinis pastatas iš dalies sugriautas. Buvo tiesiogiai pataikyta į druskos kasimo šachtas.
Gamybos proceso neįmanoma tęsti, nes kilo pavojus žmonėms, o dauguma Soledaro gyventojų, „Artiomsol“ darbuotojų, evakuoti“, – žiniasklaida citavo V.Juriną.
Vėliau, JAV paskelbus sankcijas, pamažu buvo numarintas ir valgomosios druskos iš Baltarusijos importas.
Baltarusijos valstybinės įmonės „Belaruskalij“ druską mūsų šalies prekybos tinklams tiekė tarpininkas – bendrovė „LIT Salt Trade“. Jos kilogramas kainavo apie 0,25 euro.
Neišvengiami pokyčiai
„Aptikau ir pas mus ukrainietiškos druskos likučių, tačiau tai – pavienės pakuotės“, – kalbėjo bendrovės „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis.
Šiuo metu iš Lenkijos arba Čekijos atvežtos akmens druskos kilograminės pakuotės kaina „Norfoje“ sukasi apie 0,7 euro.
Tačiau, pasak D.Dundulio, reikėtų palyginti tokių pat produktų kainas, bet tokios galimybės dabar nėra, nes druskos tiekėjai – kiti.
„Kita vertus, druska – toks produktas, kuris būtiniausių prekių krepšelio kainai įtakos nedaro.
Kiekgi žmogus per metus jos suvartoja – kilogramą ar du? Pirkėjams daug skaudesni yra būtinųjų maisto produktų kainų pokyčiai“, – teigė „Norfos mažmenos“ vadovas.
Pagelbėjo partneriai
Pasak „Iki“ prekybos tinklo atstovės Vaidos Budrienės, druskos tiekimo sunkumus pavyko įveikti dar pirmaisiais Rusijos karo Ukrainoje mėnesiais.
„Kadangi priklausome vieno didžiausių Europos mažmenininkų „Rewe Group“ įmonių grupei, užtikrinome tiekimą iš šios grupės šalių, kuriose druska nebuvo gausiai perkama“, – sakė V.Budrienė.
Pasak „Maximos“ Pirkimų departamento direktoriaus Mariaus Tilmanto, atsisakius baltarusiškos produkcijos ir sustojus tiekimui iš Ukrainos šis prekybos tinklas prarado apie 70 proc. asortimente turėtos druskos.
„Naujų tiekėjų rasti pavyko gana greitai. Šiuo metu akmens druską importuojame iš Lenkijos, gerokai išplėtėme jūros druskos iš Ispanijos, Italijos ir kitų šalių asortimentą“, – sakė M.Tilmantas.
Pasak jo, vidutiniškai druskos kaina yra pakilusi nuo 30 proc. iki 60 proc. Druskos kainų augimui įtakos turėjo ir visoje Europoje pakilusios energijos išteklių kainos, ir išaugusios transportavimo sąnaudos.
Pastaruoju metu šio gaminio kainos nebekinta – jų kilimo bent jau iki metų pabaigos „Maxima“ neprognozuoja.
druska^Instantdruskos stygius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.