ESO pradėjo diegti išmaniuosius skaitiklius: kuo jie tokie ypatingi ir ką žinoti gyventojams

2022 m. spalio 3 d. 19:59
Valdas Juozas Vilūnas
147 mln. eurų. Tiek Energijos skirstymo operatorius (ESO) investuoja į išmaniosios apskaitos prietaisų diegimą. Šie prietaisai duomenis apie suvartotą elektrą pateiks 15 minučių arba valandos tikslumu. Detalų savo elektros suvartojimą išmaniuosius skaitiklius įsidiegę vartotojai galės stebėti ESO savitarnos puslapyje. Išmanieji skaitikliai, tikimasi, leis sutaupyti apie 6 proc. elektros energijos.
Daugiau nuotraukų (7)
Prie namo su saulės elektrine ESO inžinieriai per 20 minučių paprastą elektros skaitiklį pakeičia į išmanųjį.
„Viskas priklauso nuo aplinkybių. Čia mes pakeisime gana greitai. O būna situacijų, kai reikia ilgiau keisti, reikia kažkur užlipti, atsiklaupti nepatogioje vietoje. Keitimas gali užtrukti įvairiai: nuo pusvalandžio iki valandos, bet būna ir ilgiau, dar reikia su klientu susitarti“, – kalbėjo skaitiklį keičiantis inžinierius Denisas.
Išmanieji elektros skaitikliai skaičiuoja ne tik panaudotą, bet ir saulės elektrinės pagamintą ir į elektros tinklus perduotą energiją. Nebereikės nurašyti rodmenų, tiksli mokėjimo suma klientą pasieks tiekėjo parengtoje sąskaitoje. Joje bus pateikta ir išsami informacija apie suvartotą elektrą.
„Pirmasis etapas yra vykdomas tiems klientams, kurie suvartoja daugiau nei 1 tūkst. kWh per metus bei visiems verslo klientams. Per šį etapą iki 2026 metų įdiegsime beveik 1,2 mln. skaitiklių. Kitas etapas nuo 2026 metų bus tiems klientams, kurie suvartoja iki 1 tūkst. kWh per metus“, – aiškino Išmaniosios apskaitos departamento direktorė Aurelija Židickytė-Orvydė.
Pirmiausia išmanieji skaitikliai bus įrengiami jų prašantiems negalią turintiems vartotojams, naujiems vartotojams, gaminantiems elektrą, taip pat tiems gyventojams, kuriems reikės keisti sugedusį apskaitos prietaisą. ESO išmaniuosius skaitiklius įrengs nemokamai.
„Jokių pinigų nei keitimo metu, nei po klientai tikrai neturės mokėti – nei grynais, nei kortele“, – patikino ESO laikinasis vadovas Renaldas Radvila.
Dabar tik du trečdaliai gyventojų kas mėnesį deklaruoja elektros skaitiklio rodmenis. Skaitiklį pakeitus į išmanųjį, nereikės ne tik deklaruoti rodmenų, bet ir pranešti apie dingusią elektrą.
„Šitų skaitiklių keitimas, lygiai taip pat, kaip ir ankstesnių statymas, yra tarife, ir ta kaina yra 0,005 ct per 15 metų laikotarpį“, – skaičiavo R.Radvila.
Energijos skirstymo operatoriaus duomenimis, išmaniuosius skaitiklius jau įsirengė apie 35 tūkstančiai vartotojų. Planuojama įrengti apie 30 tūkst. skaitiklių per mėnesį, o per trejus metus juos įdiegti didžiajai daliai vartotojų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.