Argumentų, kodėl – ne vienas, sako, yra buvęs atvejis, kai teikti skubios pagalbos atvykęs vyresnis darbuotojas pats sukniubo ir mirė gaivindamas. Tačiau dalinti pinigų ir pažadų valdžia neskuba.
Pas pacientus skubantys greitukių medikai budėdami parą rajonuose, sako, kartais nuvažiuoja kaip tolimųjų reisų vairuotojai – iki 900 km ir suteikia pagalbą 18 žmonių. O pacientų būna ir agresyvių.
„Su peiliais puola arba su kėde pasiruošę trenkti. O mes tokios kompetencijos, kaip policija, neturime, mes negalime apsiginti, neturime antrankių, negalime jų neutralizuoti, tai mums tenka pasitelkti psichologiją, bendravimą ir kitaip juos suvaldyti“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo Vilniaus greitosios pagalbos specialistė Jelena Ana Jaševskaja.
Šioje tarnyboje dirbantys norėtų, kad į pensiją būtų išleidžiami bent 10 metų anksčiau nei dabar.
„Vykstant į kombinuotus iškvietimus, mes esame įvertinami kaip tarnyba, kaip ir policija, bet kai kalbame, kad norime pensinio amžiaus, tarnyba nebetampame“, – guodėsi Vilniaus greitosios pagalbos jaunesnioji specialistė Neringa Urbanavičė.
„Vyresni kolegos skaičiuoja tuos metus, dienas, kiek liko iki pensijos, jos laukia nesulaukia ir jaunesni kolegos. Kuriems liko dirbti 10 metų iki pensijos, jau irgi apie ją svajoja, nes tikrai darbas vargina – tas aparatūros nešimas... Ligos taip pat anksčiau užklumpa, daug su artritais, su neuralgija, raiščių patempimais, arba su įplyšusiais raiščiais laukia operacijos“, – kalbėjo J.A.Jaševskaja.
„Jie dirba išskirtinėmis sąlygomis – lauko, stresinėmis sąlygomis, ne kažkokioje vietoje, kuri pritaikyta. Dirba tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir policijos pareigūnai, gaisrininkai gelbėtojai – ekstremaliomis sąlygomis“, – kalbėjo greitosios pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jolanta Keburienė.
Medikai prisimena itin skaudų atvejį, kaip gaivindamas pacientą mirė gydytojas.
„Bėgo pas pacientą į 5 aukštą gelbėti gyvybės, ir susmuko pas pacientą. Kita greitoji reanimavo tiek vieną, tiek kitą, bet mūsų medikas mirė“, – prisiminė N.Urbanavičė.
Greitosios pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė sako, kad trumpinti pensinį amžių svarbu ir dėl pacientų.
„Jaunas specialistas greičiau susiorientuoja situacijoje, greičiau gali priimti sprendimus. Ir, galų gale, tokiame darbe reikalingos didesnės fizinės jėgos – gaivinimui, užbėgimui į kažkelintą aukštą, įrangos nusigabenimui“, – aiškino J.Keburienė.
Dabartinė valdžia pensinio amžiaus trumpinti nesirengia, bet žada gerinti darbo sąlygas.
„Yra profsąjungų noras prilyginti greitosios pagalbos medikus statutiniams pareigūnams, bet kol kas mes GMP darbuotojų socialines garantijas daugiau ketiname spręsti per šakos kolektyvinę sutartį, bet statutinių pareigūnų šito neketiname daryti“, – sakė Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.
Kaimyninėje Latvijoje greitosios medikai į pensiją išleidžiami 55 metų.