Kauno Stoties turguje perkamiausių gėlių kainos šiemet šoktelėjo 20–30 procentų, tačiau kai kurie pirkėjai nedvejodami ima net 100 žiedų. Didžiausio pirkėjų srauto tikimasi po darbo dienos.
Turguje prekiaujanti Rasa tulpes parduoda po 0,9–1 eurą, pernai šios gėlės kainavo 70 centų. Rožės vidutiniškai kainuoja po 3 eurus, pačios ilgiausios – 1,2 metro aukščio – po 4 eurus.
„Kainas didina tiekėjai, kilimas prasidėjo prieš porą savaičių“, – pasakojo Rasa. Pasak kaunietės, sostinėje gėlės turėtų kainuoti dar brangiau, nes kartais vilniečiai tik dėl gėlių atvykstą į Kauną.
Dar gerokai prieš vidurdienį vienas klientas nupirko net 100 rožių. Vyras prasitarė, kad tai tik priedas prie dovanos.
„Kiek tikiuosi parduoti? Viską“, – juokėsi tarp tūkstančių žiedų besisukanti moteris.
Jos kolegė Rūta kalbėjo, kad pirmoje dienos pusėje klientų dar nėra daug, didesnio jų srauto tikimasi darbo dienos pabaigoje.
„Raudonos tulpės ir raudonos rožės“, – paklausiausias gėles Valentino dieną nedvejodama nurodė Rūta. Jos siūlomos rožės kainuoja 3–4,5 euro, tulpės – 1 eurą.
Dvi linksmos pardavėjos – Rasa bei Miglė – pirkėjus pasitinka jau Stoties turgaus prieigose. Rasa Valentino dienos proga buvo pasipuošusi raudona kepuraite.
„Gėlių paklausa padidėja 3–4 kartus, perka tulpes, rožes, puokšteles“, – pasakojo kaunietė. Ji vienam pirkėjui pardavė net 75 rožes.
Rasa tulpes siūlė po 1 eurą, rožes – po 2–3 eurus.
„Mes lanksčios, visada pasiruošusios pasiūlyti nuolaidų“, – šypsojosi pardavėja.
Nuo pat ryto didžiulis šurmulys pasitiko ir Konarskio gėlių turgelyje Vilniuje. Pagrindiniai pirkėjai – vyrai, dauguma rinkosi nemažas puokštes gėlių savo mylimosioms.
„16 rožių kainavo 72 eurus. Aš pripratęs prie raudonų, man raudonos gražiausios, tai jas ir perku merginai“, – portalui lrytas.lt sakė vienas pirkėjų Darius.
„19 rožyčių – 60 eurų. Manau, kad šiemet gėlės brangesnės nei praeitais metais. Giminaitis užsienyje paprašė manęs nupirkti ir perduoti gėlės jo mylimajai“, – rodydamas rožinių rožių puokštę pasakojo kitas pirkėjas Eimantas.
„Kainos priklauso nuo rožės dydžio, siekia nuo 2 iki 5 eurų už gėlę. Perka po 3, 5, 11 ir daugiau rožių“, – kalbėjo viena prekiautojų Edita.
Labiausiai perkamos dėžutės su rožėmis, rožių puokštės. Kainos, skaičiuoja prekiautoja, beveik tokios pat, kaip praeitais metais, pakilo labai nežymiai, apie 1 eurą.
Laukia vakaro
Jei kovo 8-ąją jau nuo ankstaus ryto Šiaulių centrinės turgavietės prieigose pražysta gėlių jūra, o čia susispietę prekeiviai vos spėja suktis pardavinėdami gėles, tai pirmadienį, Šv. Valentino dieną, čia viskas atrodė taip pat kaip ir eilinį šiokiadienį.
Gėlių pardavėjų lauke prie centrinės Šiaulių turgavietės pirmadienį prieš vidurdienį neteko regėti nė vieno.
Daugiau ne įprasta gėlių pardavėjų nebuvo ir „Dvaro“ turgavietės gėlių skyriuje. O ir čia nuolat dirbantiems prekeiviams neteko spačiai suktis, nes pirkėjų tebuvo vos vienas kitas.
Patys pirkėjai daugiausia bevelijo rinktis rožių puokštes.
Vangiai prekyba vyko ir turgavietės teritorijoje esančiuose gėlių kioskuose. Nuo pusantro iki 2 eurų kainuojančias rožes siūlanti prekeivė sakė, kad dėl pirkėjų stygiaus dar per daug neišgyvena.
„Šv. Valentino diena yra porų šventė, todėl gėlių pirkti žmonės dažniausiai užsuka prieš grįždami namo. Tikiuosi, kad taip bus iš šiemet“, – sakė gėlių pardavėja.
Pasak prekeivės, šv. Valentinas yra daugiau jaunimo šventė, o jaunimo Šiauliuose ne taip jau daug, be to, ir ne visi jauni žmonės dabar linkę savo jausmus išreikšti dovanodami gėlių puokštę.
„Ar pakilo gėlių kainos? Šv. Valentino dienos proga aš gėlių kainų nepakėliau. Jos nelabai pasikeitė ir lyginant su praėjusiais metais. Tiesa, teko girdėti, kad panašios rožės kitose vietose pardavinėjamos ir už dvigubai didesnę kainą. Aš turiu daug nuolatinių klientų, tai kainų jiems nelinkusi kelti“, – sakė gėlių pardavėja.
Pasak prekeivės, pirkėjai dažniausiai renkasi 5-7 rožių puokštes, tačiau būna ir tokių kurie prašo tiek rožių, kiek metų yra jų mylimajam ar mylimajai. „Jei metų skaičius lyginis, tokiu atveju į puokštę įdedame vieną papildomą gėlę“, – sakė gėlių pardavėja.
Darbymetis ir maisto išvežiotojams
Maisto pristatymo platformos „Wolt“ vadovė Liisa Ristal pastebi, kad Valentino diena, kartu su kovo 8-ąją minima Moters diena – viena aktyviausių progų metuose pagal užsakymų skaičių.
„Kiekvienais metais stebime staigų užsakymų augimą. Tam įtakos turi ir tai, kad didelė dalis romantikų paskutinę akimirką susipranta, jog nesuspėjo rezervuoti staliuko restorane“, – šypteli L.Ristal.
„Valentino dieną su itin išaugusiu užsakymų srautu susiduria kavinės ir kepyklėlės, juk pyragaičiai ir įvairūs kepiniai yra neatsiejama šios šventės dalis.
Lietuvoje ir Estijoje dominuoja sušių, mėsainių ir picų užsakymai, o Latvijoje – nacionalinės virtuvės patiekalai. Kalbant apie desertus, visų Baltijos šalių gyventojų pasirinkimai labai panašūs, mat itin pamėgtos spurgos“, – priduria vadovė.
Taip pat pristatomos ir mažmeninės prekybos bei bakalėjos prekės. „Klientai užsako ne tik maistą ir gėles, bet šalia šių produktų užsakymo krepšelyje atsiduria ir kosmetika, papuošalai, smulkesni elektronikos prietaisai“, – sako L.Ristal.