Panevėžio rajono Vyčių kaimo gyventoja Rasa, kaip ir kiti septyniolika kaimo gyventojų, neturi spartaus interneto. Galimybę jį turėti žmonės būtų pražiopsoję, jeigu ne akylas Rasos vyras, pastebėjęs skelbimą internete.
„Sulakstė vyras per kaimynus, pasižiūrėjome, kokią formą užpildyti, tada surinkome kaimynų duomenis: vardą, pavardę, kontaktinius duomenis, užpildėme tą formą ir išsiuntėme el. paštu“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo Rasa.
Velžio seniūnijoje, kurioje ir yra Vyčių kaimas, gyvena per 7 tūkst. žmonių. Tačiau iš jų tik vieninteliai Vyčių kaimo gyventojai parašė prašymą įvesti internetą. Projektą parengė viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“. Jai padeda Susisiekimo ir Žemės ūkio ministerijos.
Pastaroji ir išplatino informaciją, kad norintys spartaus interneto turi parašyti prašymą per 10 dienų. Dabar ministerijos atstovai sako, kad jie informaciją skelbia jau antrą kartą, nes niekas į ją neatsiliepė. O trumpą terminą esą jiems nustatė projekto rengėjai.
„Buvo tas pirminis terminas, kurį nustatė projekto savininkas, bet pamatėme, kad intensyvumas mažas, tad terminą pratęsėme. Bet reikia suprasti, kad šitas formavimo sąrašas yra dinaminis, tai, ką dabar suformavome, yra apie 5 tūkst. objektų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Žemės ūkio ministerijos atstovas Nerijus Gudelis.
Jis sutinka, kad terminas labai trumpas, bet žada ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių nenuvilti, jų prašymus priimti ir pasibaigus terminui. Bus tikrinama, ar interneto prašytojams jo tikrai reikia. Tai daryti ketinama kitų metų pirmąjį ketvirtį ir sąrašą pildyti.
„Vystoma valstybinė infrastruktūra į nekonkurencingas kaimo vietoves, ši infrastruktūra paslaugų galutiniam vartotojui neteikia.
Tikslas yra sutankinti valstybinę šviesolaidinę infrastruktūrą iki tokių objektų tam, kad komercinis operatorius, veikiantis tame regione, nuo to objekto, į kurį projekto metu atvesta infrastruktūra, padarytų prijungimus visiems esantiems aplinkui objektams, nesvarbu, ar fiziniam, ar juridiniam asmeniui, ar žemės ūkio subjektui, ar ne“, – kalbėjo atstovas.
Projekto rengėjų atstovas telefonu paaiškino, kad projektas skirtas daugiau verslui ir socialinėms įstaigoms kaime, o ne gyventojams. Pasak jo, Žemės ūkio ministerija informaciją pateikė netiksliai. Terminas paduoti prašymus suspaustas dėl to, kad būtų spėta laiku – iki birželio pradžios – parengti investicinį projektą. Jeigu parengus projektą bus pakeisti jo tikslai, internetą galėtų gauti ir kaimo gyventojai.
Europos Komisija siekia, kad tarp miestų ir kaimų mažėtų skaitmeninė atskirtis, tačiau pagal bendrą rodiklį Lietuvos kaimai dar atsilieka. Skirtumui mažinti skirta 49 mln. eurų europinių lėšų.