Nuo 2023 m. sąvartynų mokestis bus didesnis

2021 m. gruodžio 23 d. 17:46
Seimas ketvirtadienį plenariniame posėdyje priėmė Aplinkos ministerijos parengtą įstatymo projektą, kuriuo numatoma penkiskart padidinti mokestį už nepavojingų atliekų šalinimą sąvartynuose.
Daugiau nuotraukų (3)
Ministerijos registruotais Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimais siūloma mokestį didinti nuo 10 iki 50 Eur/t. Įstatymas priimtas 63 palaikiusiųjų balsais. 6 Seimo nariai prieštaravo, dar 22 – susilaikė.
Pataisoms nepritarusių parlamentarų teigimu, už didėjantį tarifą galų gale sumokės galutiniai vartotojai, o didžioji mišrių komunalinių atliekų dalis iš sąvartynų galimai keliaus į deginimo gamyklas, kurių vadinamasis vartų mokestis dėl didėjančių apyvartinių taršos leidimų (ATL) kainų ir kitų ekonominių aplinkybių taip pat brangs.
Be to, abejojama, ar visos savivaldybės bus pajėgios tinkamai pasiruošti tvarkyti ypač išaugsiančius rūšiuojamų bei deginamų atliekų kiekius.
Pataisų teikėjai tikina, kad Lietuvoje taikomas 10 Eur/t tarifas sąvartynuose šalinamoms nepavojingoms atliekoms yra vienas mažiausių Europoje, tuo metu Latvijoje jis siekia 65 Eur/t, Lenkijoje – 61 Eur/t, o Estijoje 2022 m. pasieks 90 Eur/t. Ministerija aiškina, kad dabartinis tarifas yra gerokai mažesnis už atliekų deginimo įkainius, todėl atliekų šalinimas sąvartyne išlieka patrauklia alternatyva pigiai, tačiau neekologiškai tvarkyti atliekas.
Taip pat pataisomis siekiama, kad iki 2030 metų sąvartynuose būtų šalinamos ne daugiau kaip 5 proc. visų atliekų ir per ateinančius trejus metus triskart daugiau atliekų būtų perdirbama bei panaudojama energijos gamybai.
Anot ministerijos, jos padėtų įgyvendinti Ekonominio bendradarbiavimo plėtros organizacijos ir Europos Komisijos rekomendacijas Lietuvai laipsniškai didinti ekonomikos augimo nestabdančius aplinkosauginius mokesčius, tarp jų ir mokestį už komunalinių atliekų šalinimą sąvartynuose, kuris Lietuvoje yra vienas mažiausių, palyginti su ES ir kaimyninėmis šalimis.
Pakeitimais taip pat siūloma apmokestinti organinius tirpiklius naudojančių įrenginių eksploatuotojus, kuriuos naudojant reikia tik įregistruoti įrenginį, bet neprivalu gauti Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą ir mokėti mokestį už išmetamus teršalus.
Priimti įstatymo pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. pradžios.
sąvartynaiSeimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.