Pasak V.Šipurovės, pagal Gyventojų pajamų įstatymą dovanos pirmos eilės giminėms (sutuoktiniui, vaikui, tėvams ir seneliams) yra neapmokestinamos, o tokią dovaną gavusiam asmeniui tos dovanos įsigijimo savikaina yra lygi dovanojimo dieną nustatytai dovanos rinkos kainai.
„Tokia nuostata gali kelti pagundą dovanojimo būdu pervertinti nekilnojamojo turtą rinkos kainą, o vėliau už panašią kainą jį parduoti, taip išvengiant mokesčių“, – sako su panašiais atvejais darbo praktikoje jau susidūrusi V.Šipurovė.
Ji įspėja, kad jeigu gyventojas, siekdamas išvengti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dėl nekilnojamo turto pardavimo, tą turtą dovanoja artimam giminaičiui, kuris netrukus tą turtą parduoda rinkos kaina, toks sandoris VMI iniciatyva greičiausiai bus perapibūdinamas ir visa dovana bus apmokestinama GPM.
Šiame straipsnyje užfiksuota nuostata, kad tais atvejais, kai mokesčio mokėtojo sandoris, ūkinė operacija ar bet kokia jų grupė sudaromi turint tikslą gauti mokestinę naudą, mokesčių administratorius, apskaičiuodamas mokestį, taiko turinio viršenybės prieš formą principą.
Šiuo atveju mokesčių administratorius neatsižvelgia į formalią mokesčių mokėtojo veiklos išraišką, bet atkuria iškreipiamas ar slepiamas aplinkybes, su kuriomis mokesčių įstatymai sieja apmokestinimą, ir mokestį apskaičiuoja pagal minėtų mokesčių įstatymų atitinkamas nuostatas. Kitaip tariant, dovanojimo sandoris traktuojamas kaip siekis išvengti mokesčių.
„Kad neatsidurtumėte tokioje situacijoje ir netektų susimokėti GPM nuo dovanų gauto turto, nereikėtų dovanų gauto turto parduoti iškart tik gavus dovaną. Patartina tai daryti praėjus mažiausiai vieneriems metams nuo dovanojimo momento“, – pataria V.Šipurovė.
Anot jos, taip pat labai svarbu, kad nebūtų faktinių aplinkybių, kurios rodytų, kad prieš sudarant dovanojimo sandorį turtą jau buvo bandoma parduoti: buvo įkeltas skelbimas ar sudaryta preliminari pardavimo sutartis.