Dėmę ant antkapio pastebėjusi moteris grįžo pas pardavėjus – gražiuoju susikalbėti nepavyko

2021 m. lapkričio 27 d. 20:55
www.radviliskiokrastas.lt
Kaip ir daugelis artimųjų kapus prižiūrinčių žmonių, Radviliškio rajono gyventoja Nijolė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) nusprendė artimųjų kapą uždengti granito plokštėmis. Ji kreipėsi į UAB „Akrolita“, kuri užsiima paminklų bei kitų gaminių iš akmens – stalviršių, palangių, židinių, laiptų – gamyba. Darbai buvo atlikti 2019 metų lapkričio mėnesį bei 2019 m. lapkričio 14 d. išrašyta pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sąskaita faktūra, pagal kurią užsakovė sumokėjo 2,5 tūkst. eurų. Po pusmečio, 2020 metų pavasarį, Nijolė pastebėjo galimai antkapio plokštės defektus – neišnykstančią dėmę bei užsilaikantį vandenį.
Daugiau nuotraukų (3)
Dėl problemos ji žodžiu kreipėsi į bendrovę, kuri atliko darbus, tačiau problemos sprendimo rasti nepavyko.
UAB „Akrolita“ darbuotojai klientei paaiškino, kad PVM sąskaitoje faktūroje buvo nurodyta, jog ji privalo granito plokštę impregnuoti bei tinkamai prižiūrėti. Bendrovės direktorė Lina Martynkina raštu moteriai paaiškino, kad bendrovė už neprižiūrimų gaminių kokybę po darbų atlikimo neatsako. Esą, neimpregnavus plokštės, ant jos statant įkaitusias žvakes, gėlių vazonėlius bei vazas su vandeniu, yra tikimybė, kad atsiras dėmės. Klientei atsakyta, kad įmonė atsisako pakeisti granito plokštę. Nijolė tokiu bendrovės vadovės atsakymu nebuvo patenkinta ir kreipėsi į redakciją, prašydama padėti.
Sąskaitoje perspėta dėl netinkamos priežiūros
UAB „Akrolita“ išrašytoje sąskaitoje faktūroje nurodyta: „Rekomenduojame naudoti natūralaus akmens priežiūros priemones, kurios padės apsaugoti Jūsų akmens gaminius nuo saulės, drėgmės, dėmių ir purvo. Įmonė neatsako už neprižiūrimų akmens gaminių kokybę ateityje“. Iš susirašinėjimo tarp Nijolės bei minėtos įmonės aišku, kad užsakovė nežinojo, kad privalu kapo plokštę impregnuoti ir kad tai reikia padaryti iš karto. Kokias tam naudoti priemones, jai taip pat buvo neaišku. Šiaulėnuose prižiūrinti kapavietę moteris padarė prielaidą, kad visai ne netinkama priežiūra čia kalta ir galbūt plokštė yra brokuota arba buvo pažeista transportuojant.
Gražiuoju susikalbėti nepavyko
Nijolė guodėsi, kad diskusija apie tai, kas kaltas dėl antkapio plokštės problemos, užsitęsė. Iš pradžių į UAB „Akrolita“ darbuotoją Vitaliją ji kreipėsi žodžiu. Bendravimas nebuvęs malonus. Pastebėjusi, kad reikalai nejuda, Nijolė pateikė rašytinį prašymą išspręsti problemą. Tik šiais metais rudeniop bendrovė ėmėsi veiksmų ir plokštę impregnavo. Deja, tai problemos neišsprendė.
Nijolė nesutiko su įmonės teiginiais, kad ji buvusi įspėta, jog kapo plokštę reikėjo iš karto impregnuoti. PVM sąskaitos faktūroje paminėtos „natūralios priemonės“, bet kas tai yra, neparašyta. Moteris pasvarstė, kad galbūt UAB „Akrolita“, atlikusi darbus, plokštės neimpregnavo ir po to apkaltino klientus. „Negi mums reikėjo prie kapo parašyti, kad giminės nedėtų vazonėlių?“ – stebėjosi Nijolė. Nors Radviliškio rajono gyventoja sako, kad, kol plokštė drėgna, defekto nesimato, ji pasiūlė įmonei nuimti plokštę, pažiūrėti, ar ji nėra sutrenkta, ir galbūt šlifuoti.
Bendrovė siūlo akmens gaminius impregnuoti
Ar galėtų kuo nors padėti savo klientei, paklausėme UAB „Akrolita“ vadovės Linos Martynkinos. Kalbėdama telefonu, bendrovės direktorė sakė, kad dėmė ant plokštės Šiaulėnų kapinėse yra vos matoma – norint ją pastebėti, klientė siūlė vos ne prigulti, stebėti tai iš vienos pusės, tai iš kitos. Galimybės pakeisti plokštę nėra. Ją peršlifuoti būtų didelis darbas – reikėtų ardyti kapavietę, išsivežti, atlikti darbus ir t.t.
Įmonės vadovė raštu atsakė:
„2019 m. lapkričio 14 d. (…) užsakymu tvarkėme kapavietę Šiaulėnuose, Radviliškio rajone. Po atliktų darbų pretenzijų klientė neturėjo bei apmokėjo už kapavietės tvarkymo darbus pagal išrašytą PVM sąskaitą faktūrą. 2020 m. vasarą klientė informavo mūsų įmonės vadybininkę dėl atsiradusios dėmės ant vidurinės granito plokštės. Dėmė mūsų įmonės atstovų buvo apžiūrėta kelis kartus ir nuspręsta, kad plokštės nebuvo impregnuojamos, siekiant apsaugoti nuo saulės, drėgmės, dėmių ir purvo, nors PVM sąskaitoje faktūroje aiškiai parašyta, kad tai atlikti būtina bei įmonė neatsako už neprižiūrimų akmens gaminių kokybę ateityje.
Ant vidurinės granito plokštės akivaizdžiai matėsi likę nuo gėlių vazono bei iš jo bėgusio ir stovėjusio vandens dėmės – žymės. Ant neimpregnuotų plokščių statant ir ilgą laiką laikant gėlių vazonus be lėkštelių – padėkliukų, iš kurių gali ištekėti vanduo, įkaitusias žvakes be padėkliukų, yra tikimybė, kad susiformuos dėmės. Tokios dėmės ir susidarė, o tai akivaizdžiai matosi iš likusių gėlių vazono žymių.
Mūsų įmonės priimtas sprendimas – plokštės nebuvo impregnuojamos ir ant jų laikomi gėlių vazonai be lėkštelių – padėkliukų, o iš vazonų išbėgęs ir ilgesnį laiką ant plokštės stovėjęs vanduo įsigėrė ir atsirado dėmės. Dėl išvardintų priežasčių granito plokštės nekeitėme.“
Siūlo impregnuoti du kartus per metus
Kadangi iš PVM sąskaitos faktūros tikrai nėra aišku, kad plokštę reikėjo būtent impregnuoti bei kokias naudoti priemones, paklausėme UAB „Akrolitos“ vadovės, ką ji patartų klientams, kurie užsisakinėja akmens gaminius, kaip jie galėtų išvengti tokių pat ar panašių pasekmių.
UAB „Akrolita“ direktorė Lina Martynkina informavo: „Nors natūralus akmuo yra patvarus ir ilgaamžis, jį taip pat būtina tinkamai prižiūrėti. Neprižiūrint arba pasirinkus netinkamas valymo priemones, galima sukelti nepataisomą žalą.
Rekomenduojame granito, marmuro gaminiams naudoti natūralaus akmens priežiūros priemones, kurios padės apsaugoti akmens gaminius nuo saulės, drėgmės, dėmių ir purvo (impregnantus, dėmių valiklius). Priemones siūlome parinkti atidžiai, atsižvelgiant į natūralaus akmens rūšį. Granito plokštes, naudojamas kapaviečių dengimui, rekomenduojame impregnuoti du kartus metuose: rudenį ir pavasarį. Ant jų dedamos žvakės ir gėlių vazonai turi būti dedami į lėkšteles – padėkliukus. Granitinius stalviršius, laiptų pakopas siūlome impregnuoti pagal poreikį.“
Impregnantus bei valiklius siūlo įvairios įmonės
Redakcija taip pat pasidomėjo, kuo gali padėti impregnantai ir koks šių priemonių pasirinkimas. Internete rasta informacija, kad akmens impregnantai skirti apsaugoti akmenį nuo aplinkos poveikio. Impregnantai sukuria „nano“ dangą, kuri neleidžia vandeniui ir apnašoms skverbtis į akmenį ir taip apsaugo akmens paviršių, lengvina valymą, neleidžia atsirasti dėmėms, samanoms, pelėsiui, kai kurie paviršių daro atsparesnį įbrėžimams ir pan.
Taip pat yra impregnantų, kurie suteikia akmeniui apsaugą labai ilgam laikui – net 15 metų. Pusės litro pakuotė tokio impregnanto, priklausomai nuo gamintojo bei galimo poveikio, kainuoja nuo 17,9 euro iki 41,4 euro. Taip pat yra įvairių rūšių valiklių akmens gaminiams. Jų kaina prasideda nuo 14 eurų už pusę litro priemonės. Skelbiama, kad kapinių akmens plokščių valymui tinkamas netgi tik truputį virš 3 eurų kainuojantis valiklis.
Valikliai padeda pašalinti įvairias dėmes, pelėsį, netgi pašalina nedidelius įbrėžimus. Kai kurios akmens gaminių prekyba bei gamyba užsiimančios įmonės skelbia, kad granito bei kitokius natūralaus akmens paviršius privaloma valyti bei prižiūrėti nuolat ir kad tam paprastai užtenka perbraukti drėgna kempine bei nurinkti lapus bei šiukšles. Deja, apie nuo vandens susikaupimo atsiradusias dėmes bei jų pašalinimą nieko neskelbiama.
plokštėGranitas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.