„Skaitant naujienas apie tiekimo grandinės sutrikimus visame pasaulyje ar galimą krizę energetikoje kyla keleriopos mintys dėl šių metų pabaigos ir šventinio laikotarpio, nes tai neabejotinai gali turėti įtakos ir kurjerių darbo organizavimui bei darbuotojų ir infrastruktūros planavimui. Juo labiau, kad kaimyninė Latvija jau pasiskelbė karantiną“, – portalui lrytas.lt kalbėjo siutnų bendrovės DPD atstovas Tomas Vaišvila.
Nuo rugsėjo DPD ruošiasi dviem scenarijams. Pirmasis: siuntų srautas bus ne mažesnis nei per pernykštį karantiną, kuris sutapo su šventėmis ir tęsėsi dar ilgai po to. Antrasis: el. prekybos rinka nuo pirmojo karantino kasmet organiškai auga po 20–30 proc. Na, o kalėdinė prekyba kiekvienais metais vis ankstėja ir prasideda jau nuo lapkričio pradžios.
Pirmi metai su tūkstančiu kurjerių
Dėl tokių numatomų scenarijų siuntų bendrovė didina kurjerių ir transporto skaičių, plečia infrastruktūrą siuntų rūšiavimo procesui greitinti, įrengia papildomas patalpas, plečia paštomatų tinklą. Jis nuo pernai metų jau dabar išaugęs daugiau nei 2,5 karto. Jei pernai tokiu metu DPD Lietuvoje turėjo 120 paštomatų, tai šiemet planuojama jų turėti daugiau nei 300.
„Kalbant apie darbuotojus, priklausomai nuo situacijos, regiono specifikos, miesto, savivaldybės ir t.t., kurjerių skaičių didinsime nuo 20 iki 50 proc. Tai reiškia, kad gali būti, jog Kalėdų dovanas pirmą kartą mūsų bendrovės veiklos istorijoje veš tūkstantis kurjerių, kurių šiuo metu turime arti 700“, – komentavo T.Vaišvila.
Paštomatų tinklą Lietuvoje valdančios Estijos kapitalo siuntų bendrovės „Omniva LT“ vadovas Simonas Bielskis nurodė, kad įmonės komandą planuojama papildyti bene šimtu darbuotojų. Didžioji dauguma jų dirbs su šventinėmis siuntomis. Bendrai šįmet planuojama turėti maždaug penktadaliu daugiau kurjerių nei pernai.
Net trečdaliui neįtinka
Nepaisant neišvengiamai didėsiančių siuntų srautų, DPD atstovas T.Vaišvila ramina: pulti jau dabar pirkti kalėdinių dovanų neverta. Tam yra kelios priežastys.
T.Vaišvila pataria palaukti lapkričio ir dėl Lietuvoje, ir kitur pasaulyje prekybininkų vykdomų išpardavimų, tokių kaip Vienišių diena lapkričio 11-ąją, Juodasis penktadienis, Kibernetinis pirmadienis ir Padėkos diena, jei planuojate pirkinius JAV.
„Jei prekes perkate Lietuvoje, bent jau mūsų bendrovė absoliučiai didžiąją dalį siuntų atveš kitą dieną, perkant Europoje – iki savaitės, per 4–5 dienas, o planuojant pirkinius iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, JAV, reikėtų atsargoje turėti mėnesį, – patarė T.Vaišvila. –
Jei siųsite siuntą likus dviem savaitėms iki Kalėdų, prie šių terminių reikėtų pridėti 1–2 dienų rezervą. Tai nereiškia, kad siuntos masiškai vėluos, bet kad gali tekti palaukti dieną ilgiau“.
Pašnekovas aiškino, kad taip nebūtinai nutiks dėl kurjerių – gali būti, kad prekybininkai nespėti prekių atrinkti, jų paruošti ar apkritai atsivežti į savo logistikos padalinį.
Tik T.Vaišvila įspėja: tokia matematika galioja tuomet, jei prekė neužstrigo kur nors muitinėje, nevėlavo laivas ir esate patenkintas pirkiniu. Statistika rodo, kad netgi trečdalis pirkėjų, perkančių el. parduotuvėse, prekes grąžina pardavėjui. Todėl reikėtų pasilikti laiko, kad spėtumėte parsisiųsti naują prekę.
„Kita vertus, šiemet pasikeitė prekybos taisyklės su Kinija, įvyko „Brexit“, atsirado muito mokesčiai ir kitos procedūros, kurios sulėtino prekių judėjimą – pabrangusios prekės paskatino daugiau pirkti vidaus rinkoje arba Europoje, – kalbėjo siuntų bendrovės atstovas. –
Šiemet gera žinia ir tai, kad paskutinės dienos iki Kūčių ir Kalėdų yra darbo dienos, o tai reiškia, kad pilnu pajėgumu dirbs ir pardavėjų sandėliai, ir siuntų bendrovės“.
Lietuvos pašto atstovai priduria, kad siunčiant siuntas per LP EXPRESS paštomatus paskutinėmis savaitėmis iki Kalėdų terminai gali išsitęsti iki savaitės ar ilgiau. Galutiniai terminai išsiųsti siuntas Lietuvoje, kad jos gavėjus pasiektų dar iki švenčių – likus 2–3 savaitėms iki Kalėdų. Planuojant siųsti į užsienį, rekomenduojama tą padaryti ne vėliau nei likus mėnesiui iki švenčių.
Kalėdos be dovanų-staigmenų
Lietuvos paštas skaičiuoja: nors 2020 m. kalėdinis lapkričio – sausio laikotarpis buvo išskirtinis dėl sutapusio karantino, nepaisant to, šiemet siuntų kiekiai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, beveik visose srityse jau dabar yra didesni.
Kritimas fiksuojamas tik importo segmente dėl liepą įsigaliojusio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos panaikinimo siuntoms iš trečiųjų šalių – rugsėjo mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2020 m. jis siekia beveik 60 proc.
„Laukiantiems ar planuojantiems siuntinius iš trečiųjų šalių reikėtų įsidėmėti, kad nuo liepos visos šios siuntos privalo būti deklaruotos ir apmokestintos. Tai bus pirmos Kalėdos, kai nebeliks dovanų – staigmenų.
Nors šiuo metu gavėjams klausimų dėl naujosios tvarkos kyla vis mažiau, tikėtina, kad artėjant šventėms dalis gavėjų susidurs su nauja tvarka, kils klausimų, sunkumų deklaruojant siuntas. Tai atitinkamai lems ir tokių siuntų pristatymo terminus – gavėjui neatlikus reikiamų veiksmų, skirstymo procesas sustos“, – įspėjo Lietuvos pašto rinkodaros ir pardavimų vadovas Norbertas Žioba.
Paštu siunčiamos dovanos apmokestinamos, jeigu daikto vertė viršija 45 eurus (jeigu vertė nuo 45 iki 150 eurų, taikomas tik importo PVM, jeigu vertė didesnė – ir muito mokestis). Net jeigu dovana nėra apmokestinama, ją vis tiek reikia deklaruoti muitinėje. Dėl šios priežasties siuntos vertę nurodyti būtina, nulinės vertės negalimos.
Jeigu daikto vertė nėra žinoma, reikėtų įvertinti, kiek jis galėtų kainuoti. Beje, dovana laikoma tik ta siunta, kurią fizinis asmuo siunčia fiziniam asmeniui.
Jei gavote dovaną, pateikiant informaciją deklaravimui, rekomenduojama pastabų laukelyje palikti pastebėjimą, kad tai yra dovana. Jeigu dovaną norima deklaruoti per Lietuvos paštą, net kai ji nėra apmokestinama, už paslaugą taikomas 3 eurų tarpininkavimo mokestis.
Nebespės atgabenti
Ne tik siuntos, bet ir prekės iš Kinijos gali laiku nepasiekti parduotuvių iki Kalėdų.
BBC skaičiuoja, kad įprastai nuplukdyti konteinerį iš Azijos į JAV trunka porą savaičių. Tačiau dabar nuo momento, kai gaminys išvežamas iš gamyklos, iki jis atkeliauja į prekybvietę JAV, reikia ištisų 70 dienų. Tai reiškia, kad jei Kinijos gamykloje pagamintas žaislas jau šiandien bus išgabenamas iš Kinijos, iki Kalėdų jo nespės gauti parduotuvės JAV ar Europoje.
Šie trukdžiai labiausiai siejami su uostuose, ypač JAV, susidariusiomis laivų spūstimis. Ratas uždaras: kadangi konteineriai užstrigę JAV, Kinijoje jų stinga.
Tačiau problemos glūdi ne tik čia: gamintojams stinga darbo jėgos, lėtėja transporto sistemos apsukos, o kur dar Kinijos gamyklas ištinkantys elektros energijos tiekimo pertrūkiai.