Iki Vėlinių laiko liko nedaug, bet darbo dienomis kapus lankančių žmonių Karmėlavos kapinėse – vienas kitas. Daugiau, sako, jų atvyksta savaitgaliais.
„Orai gąsdina, lyja, tai nesmagu. Nugrėbiame lapus, išnešame šiukšles, bet pusvalandukas praeina ir jau vėl reikia ateiti grėblioti kapus“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo kraštovaizdžio specialistė Gerda Petrauskaitė.
O prekiautojai intensyvėjančiai Vėlinių prekybai pasiruošę: daro puokštes, iš sausų gėlių gamina vainikėlius, kurie, pastebi, ypač populiarėja.
„Čia yra iš sausiukų, viskas iš sausų gėlių, viskas klijuota. Perka, žinokite, netgi ieško, kad būtų natūraliau, kad būtų mažiau tos plastmasės“, – rodė gėlių pardavėja Rasa Vartavičienė.
Gėlėmis prekiaujančios moterys tvirtina, kad pastaraisiais metais kapus lankančių ir juos puošiančių žmonių įpročiai keičiasi.
„Dabar dauguma tikrai renkasi gyvas, tų dirbtinių nesinori. Žmonės jau ir plastmasinių žvakių neperka, stengiasi stiklines, tai jau pažanga yra“, – pastebėjo G.Petrauskaitė.
Tą patvirtina ir lankantieji kapus. „Mes kukliai papuošiame, nieko taip jau. Gyvas gėles mėgstame, kapus lankome – ir vyro giminės, ir mano“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo sutikta pora.
Pamažu, sako, kapai puošiami ir kitokių spalvų gėlėmis, ne tik baltomis, kurios mūsų šalyje ypač mėgiamos. Žmonės sodina ne tik chrizantemas, labai populiarūs viržiai, prekeiviai sako šiuos jau baigiantys parduoti.
„Per mažai užaugino augintojai, iš tikrųjų labai daug kas ir neaugino šiais metais – visokių karantinų bijojo, tai ir mums sunku, nes gauti jau, pavyzdžiui, vazonų iš tiekėjų sunku“, – sakė G.Petrauskaitė.
Floristė Monika Gervė patvirtina, kad žmonių požiūris į kapų puošybą keičiasi. „Mes artėjame prie Vokietijos, tolstame nuo lenkiškų tradicijų ir kapų puošimo, susikuriame, sakyčiau, netgi tokį savotišką lietuvišką dekorą“, – svarstė ji.
Floristei labiausiai patinka pačių žmonių sukurtos puokštės. „Mes galime patys greitai pasigaminti natūralių papuošimų be jokių dirbtinių augalų iš to, ką galime rasti pas save soduose“, – rodė M.Gervė.
Šakelė kadagio, buksmedžio, mūsų gėlynuose užauginti ir sudžiovinti augalai, penkialapio vinvyčio uogų šakelės ir keli chrizantemų ar rožių žiedai gražiai sugula į vienpusę Vėlinių puokštę. Už tokią puokštę perkant tektų sumokėti keletą dešimčių eurų.
O gėlės, pasak prekiautojų, palyginti su praėjusiais metais, – brangesnės, todėl už Vėlinių puošmenas, priklausomai nuo norų ir galimybių, teks mokėti daugiau.