Ant rudens gėrybėmis nukrautų prekystalių karaliauja spanguolės – įsigyti jų galima kone iš kiekvieno prekiautojo. Opasak Dzūkijos miškuose rinktomis uogomis prekiaujančio Vinco, bruknių tokiu metu ieškoti neverta.
„Bruknių šiais metais buvo, bet jau baigėsi. Dar kur buvo žalesnės bruknės, prinoko ir dar renka jas kai kas truputį. Bet dabar visi eina spanguoliauti – kapeika vis tiek šiek tiek didesnė“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė prekiautojas Vincas.
Už litrą spanguolių prekiautojai prašo 3 ar 3,5 euro. „Spanguolių ne per daugiausiai, sausra buvo – išdegino, kažkiek pavasarį pakenkė ir šalnos. Dabar litras 3–3,50 euro – kaina nebloga, kai pirmutinės, bet vėliau bus pigesnės. Dabar jos tik prasidėjo“, – aiškino jis.
Vytauto Didžiojo universiteto Kauno Botanikos sodo kolekcijose raudonuoja ne tik spanguolės, dar yra ir bruknių.
„Gamtoje gal ir ne patys geriausi metai, bet jeigu kalbėtume apie pramoninį auginimą, apie kultūrinių spanguolių auginimą, tai iš tiesų metai buvo gana geri ir sodininkai mėgėjai, kurie turi kažkiek spanguolių, manau, džiaugiasi. Bruknės irgi gerai derėjo, kai kurios veislės, kurios dera du kartus per metus, ir šiemet sunokino antrą derlių. Visumoje uogoms nebuvo blogi metai“, – „Lietuvos ryto televizijai“ pasakojo Botanikos sodo vyresnysis mokslo darbuotojas Remigijus Daubaras.
Tokio bruknių derliaus, pasak mokslininkų, gamtoje nepamatysi.
„Šiuo metu yra nebe pirmas, bet antras derlius. Bruknės turi unikalią savybę, kad nurinkus pirmą derlių rugpjūčio mėnesį, jeigu palankūs metai, liepos mėnesio žiedai irgi spalio mėnesį pavirsta į uogas ir galime nusirinkti du derlius“, – kalbėjo Botanikos sodo mokslo darbuotoja Laima Česonienė.
Derančių bruknynų plotai šalyje mažėja, bet bruknių galima užsiauginti patiems, kaip ir spanguolių. Šios uogos jau auginamos kaimyninių šalių ūkiuose, Lietuvoje didesnių spanguolių augintojų nėra.
„Tas verslas pas mus, deja, neprigijo ir aš manau, kad čia šiuo atveju kalti ne ūkininkai“, – mano R.Daubaras.
Pasaulyje yra išvestų, įspūdingą derlių duodančių spanguolių veislių. Botanikos sodo kolekcijose jų dar nėra, bet mokslininkai tikisi gauti ir ištyrinėti.
„Jau yra išvestos veislės, kurios užaugina apie 45 tonas uogų hektare. Jeigu paverstume į kvadratinį metrą, tai būtų 4,5 kilogramo – tai reiškia apie kibirą uogų iš vieno kvadratinio metro“, – sakė R.Daubaras.
Mokslininkai primena, kad tiek bruknės, tiek spanguolės – labai vertingos uogos, o užaugintos soduose savo sudėtimi mažai kuo skiriasi nuo augančių miškuose.