„Diskusijos vyksta, kaip žinote, Trišalėje taryboje sutarimo dėl MMA dydžio nebuvo. Šiuo metu Finansų ministerijoje vyksta diskusijos apie MMA kėlimą net labiau nei buvome kalbėję iš pradžių – apie 703 eurus“, – žurnalistams trečiadienį sakė M. Navickienė.
„Tačiau galutiniai sprendimai bus priimti spalio mėnesį, kaip ir visais kitais laikotarpiais“, – pridūrė ji.
Trišalė taryba dėl MMA didinimo bendro sutarimo nerado ir Vyriausybei pateikė skirtingas pozicijas.
„Kaip ir visada, Trišalėje profsąjungos nori didesnių ir dar didesnių atlyginimų, darbdaviai galbūt turi rezervuotesnį požiūrį. Šioje vietoje reikia ieškoti konsensuso, jo neradus, sprendimą priima Vyriausybė. Dabar yra ieškomos ir skaičiuojamos realios biudžeto galimybės, kiek ta MMA galėtų pakilti nuo sausio mėnesio“, – sakė ministrė.
Anksčiau Finansų ministerija ir Lietuvos bankas siūlė MMA nuo kitų metų didinti 61 euru (9,5 proc.) iki 703 eurų. Dabar MMA siekia 642 eurus.
Darbuotojų atstovai siekė, kad MMA būtų didinama iki 750, o darbdavių – kad ji nebūtų didinama, kol nėra aiškūs pandemijos padariniai šalies verslui.
Trišalė taryba yra sutarusi, kad MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc., bei turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp VDU ir MMA turinčių ES valstybių vidurkį, kuris numatomas pagal paskutinių trejų metų duomenis.
Darbo kodeksas numato, kad MMA galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą.
Didės ir globos išmokos
Kitąmet žadama didinti globos išmokas ir jas diferencijuoti pagal vaikų amžių, tam valstybės biudžete planuojama papildomai numatyti 8 mln. eurų.
„Jeigu vaikas yra iki šešerių metų, tai išmoka sieks 213 eurų, jeigu nuo šešerių iki 12 metų – 246 eurus, jeigu nuo 12 iki 18 metų bus 266 eurai“, – trečiadienį žurnalistams sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Dabar globos išmoka yra 160 eurų per mėnesį.
„Taip pat lieka ta tikslinė išmoka, kuri yra 160 eurų papildomai (...) Ji lieka ir ji plėtojasi tuo būdu, kol vaikas lanko bendrojo ugdymo programą ne daugiau nei iki 21 metų“, – pridūrė ji.
Ministrės teigimu, pakeitimai turėtų atsieiti 8 mln. eurų ir paskatinti žmones užsiimti vaikų globa.
„Tikrai manome, kad globa yra misija, kurią daugelis globėjų renkasi iš pašaukimo, nes nori padėti. Materialinės paskatos yra ir buvo ilgą laiką pakankamai menkos, todėl ir siekiame ją didinti. Manome, kad tai bus paskata ir įvertinimas šito pasirinkimo, kurį daro globėjai, ir labai tikimės, kad jų skaičius Lietuvoje augs“, – teigė ministrė.
Anot jos, Seimas dėl didesnių globos išmokų spręs rudenį, kad pakeitimai įsigaliotų 2022 metais.
Pasak M. Navickienės, šiuo metu globos šalyje laukia apie 1,5 tūkst. vaikų, dauguma jų – vyresnio amžiaus.